Založ si blog

Modelová trieda bez segregácie.

V roku 2012 Európska komisia iniciovala právne konanie proti Slovenskej republike v súvislosti so segregáciou rómskych žiakov. Konkrétne išlo o prípad, keď boli rómski žiaci systematicky smerovaní do zvláštnych škôl a tried pre deti so znevýhodnením. Toto porušenie antidiskriminačných noriem EÚ, konkrétne Smernice Rady 2000/43/ES o rovnakom zaobchádzaní bez ohľadu na rasu alebo etnický pôvod, viedlo k začatiu právneho konania.

V roku 2017 Európsky súdny dvor rozhodol, že Slovensko porušuje práva rómskych žiakov tým, že ich segreguje do zvláštnych škôl a tried. Súdny dvor odporučil prijatie opatrení na zabezpečenie inkluzívneho vzdelávania a zamedzenie segregácie.

Toto rozhodnutie EÚ malo významný vplyv na snahy o zlepšenie situácie rómskych žiakov na Slovensku. Vyvolalo zvýšenú pozornosť verejnosti a vláda Slovenskej republiky bola povzbudená k prijatiu opatrení na odstránenie segregácie a zlepšenie prístupu k vzdelaniu pre rómske deti. (Pozn. tento text bol vytvorený umelou inteligenciou – AI).

Na internete koluje model triedy bez segregácie. Dovoľujem si to tu uviesť v origináli, ako modelový prípad na odstránenie segregácie v triedach, zjavne podľa predstáv Európskej komisie. (Autora tohto modelu neviem uviesť):

Naše škola je velmi moderní a pokroková, protože je inkluzivní. Inkluze je, když se všichni učí spolu v normální škole. Romové, bílý, cizinci a postižené děti, všichni spolu v jedné třídě. Neni tu žádná diskriminace. V naší třídě je nás celkem 12 žáků a kromě učitele tu s námi jsou ještě 3 paní asistentky a jedna panípsycholožka. Teď vám všechny moje spolužáky představím.

V první lavici u okna jsou dvě holky – Lucka a Rebeka. Ve druhé lavici sedí Milan Tancoš a Jozef Žigo. Jsou to Romové. Nebaví je moc sedět v lavici, tak většinou běhají po třídě, nebo si s paní asistentkou hrajou vzadu a zpívají romské písně. Dříve pořád s dalšími Romy čekali před školou a od ostatních si něco půjčovali, hlavně mobily a peníze. Mě jednou odtáhly do křoví a půjčili si moje peníze a bundu. Ale o tom nám paní ředitelka zakázala mluvit a dnes už nesmíme do školy nosit nic drahého. Jejich rodiče to prý mají těžké kvůli diskriminaci a rasizmu. Naše škola pro romské žáky každý rok koupí nové mobily a tablety a taky jim dává kapesné. Jinak jsou všichni hrozně nadaný a chytrý, hlavně na hudební a výtvarnou výchovu. Mají samé dobré známky. Ve třetí lavici sedí Štefan. Je mentálně postižený. Vedle něj sedí jeho speciální asistentka Renata, která mu se vším pomáhá a utírá mu nudle a sliny. Mluvit nedokáže, jen vydává různé zvuky, ale všichni víme, že je úžasně chytrý. Dostává totiž samé jedničky. Učitelky říkají, že je pro naši třídu velkým obohacením. V první lavici u dveří jsou Monika a David. Ve druhé lavici u dveří sedím já a vedle mě Mustafa. Jeho rodiče přišli z Afghánistánu. Ve třetí lavici je Alžběta. Je postižená s daunovým syndromem, ale je hrozně chytrá. Má nejlepší známky z celé naší třídy. Vedle ní sedí její asistentka Martina. Ve čtvrté lavici sedí Lukáš a vedle něj Manu. Manu je tu nový. Přišel k nám před 2 měsíci a jeho rodiče jsou z Afriky. Pamatuju si na jeho první den u nás. S naší třídní jsme uspořádali uvítací párty. Všichni jsme se s ním museli obejmout a poděkovat mu, že se přistěhoval do naší země, protože naše země i naše škola patří všem. V poslední lavici sedí naše třídní psycholožka. Pomáhá nám a řeší různé problémy. Minulý týden Lucka z první lavice nechtěla dát napít MilanuTancošovi, tak jí paní psycholožka musela vyšetřovat pro podezření z podvědomého rasizmu. Lucka se pak musela Milanovy omluvit.

A co jsme se dnes učili ? První hodinu byl zeměpis. Paní učitelka nám vyprávěla o islámské kultuře. Na konci hodiny nás vyzkoušela z toho, co jsme si zapamatovali. Všichni dostali jedničku. Druhá hodina byla matematika. Učili jsme se malou násobilku. Až nenaučíme malou, tak v 6, nebo 7. třídě začneme s velkou násobilkou, Už se moc těším. Také si mě pan učitel vyzkoušel u tabule. Zadal mi deset příkladů.Správně jsem spočítal tři. Dostal jsem dvojku. Po mě šel k tabuli Oláh. Pomáhala mu paní asistentka a dostal jedničku. Je fakt dobrej. Třetí hodinu jsme měli Občanskou výchovu. Přišli k nám studenti z Člověka v Tísni a měli jsme přednášku o lidských právech a diskriminaci lidí s odlišnou orientací. Na konci hodiny nám paní učitelka pustila pohádku. Bylo to odvou gayích co se zamilovali a narodil se jim malí černoušek. Moc se mi pohádka líbila. Čtvrtá hodina byla Čeština. Učili jsme se romskou básničku. Na konci hodiny jsme jí společně recitovali a všichni dostali jedničku. Poslední hodinu byla hudební výchova. Učili jsme se zpívat romské písně. Nejlepší byli Milan Tancoš a Oláhovic. Dostali jedničku a pochvalu.

Tak to je moje třída.

Naše třídní říká, že inkluzivní škola je nejmodernější a nejlepší. V normálních školách, kde jsou jen normální běloši, tam prej má hodně lidí čtyřky a pětky. Ale v naší inkluzivní škole máme všichni jenom jedničky a dvojky. Musíme jít příkladem. Diskriminace u nás prostě neexistuje. Každý má právo na úspěch a vzdělání!

Tak ahoj. Honza.

No je to jak od Šimka a Grossmanna.

Super perspektíva pri splnení požiadavky Európskej komisie (pozn. Ninko).

Pôjdeme bojovať na Ukrajinu?

16.05.2023

Môj priateľ Dušan, ktorý trávi veľa času na sociálnych sietiach, mi občas pošle mail, z ktorého mi nabiehajú zimomriavky. Napr. o možnom zapojení Česka a na základe Bukureštskej zmluvy aj ostatných stredoeurópskych štátov, okrem Maďarska, do vojny na Ukrajine. Táto úvaha vychádza z údajného vyjadrenia gen. P. Pavla na svojom Twittrovom účte. Text, [...]

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Voľby 2023, PS, Šimečka,

Šimečka: Nemáme žiadne červené čiary. Všetci chcú pokračovať v rozhovoroch

03.10.2023 16:00

Šimečka uviedol, že rokovania nenarazili na žiadnu požiadavku, o ktorej by sa nedalo ďalej rokovať.

Rusko mobilizácia protesty zatýkanie

Koľko Rusov reálne podporuje vojnu? Asi 10-15 percent, tvrdí prokremeľský sociológ

03.10.2023 16:00

Podiel presvedčených podporovateľov vojenskej agresie proti Ukrajine v Rusku je nižší než jej odporcov. V rozhovore pre agentúru RBK to priznal Valerij Fiodorov, šéf Celoruského centra pre výskum verejnej mienky.

fico, danko

Prvé rokovanie Fica s Dankom. Nie som klebetná baba, dajte nám čas, hovorí šéf Smeru

03.10.2023 15:54

Fico sa už stretol s Pellegrinim aj Dankom.

maďarsko, polícia

Páchateľ útoku voči policajtom v Ostrihome použil výbušninu zo Slovenska

03.10.2023 15:39

Atentátnik 20. septembra odpálil výbušninu vo svojom dome. zabil policajta aj seba. Zranenia utrpelo 11 policajtov a hasičov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 434638x
Priemerná čítanosť článkov: 4062x

Autor blogu

Kategórie