Založ si blog

J. Marosz, učenlivý to žiak I. Matoviča.

Toto prirovnanie mi napadlo, keď som videl v niektorom TV, ako generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu (SPF) osobne navštívil východ Slovenska, aby tam zapichol do pôdy tabuľu so slovenským štátnym znakom a s textom „Pôda majetok SR“. Úplne rovnako, ako Matovič so svojou eqipou v Cannes lepil plagáty na údajnú Počiatkovú vilu (viď. obr.). Keďže som hľadal vhodný obrázok z akcie OĽANO v Cannes, prezrel som si celý záznam od začiatku. Aj tak som to ešte celé nevidel. Nestačil som sa diviť, čo tam vystrájali, čo všetko natrepali. Dodávam len, že z piatich „účastníkov“ exekútorskej misie na osobný majetok, už dvaja odišli do inej politickej strany, či platformy a Heger je už údajne tiež na odchode, len sa údajne nevie rozhodnúť, ako vo všetkom, aj vo vláde. Zrejme mu jeho tútor Matovič, v tomto  neradí. S Igorom už zostal len jeho verný Šipoš.

Obr. zdroj screenshot z videa zverejnenom v Pravde. Myslím si, že správny text by mal byť: Matovič lepí plagát na niekoho vilu v Cannes.

Hovorilo sa, že tie plagáty lepili na iný plot, ako Počiatkov. Ešte sa k tomu na videu de facto aj priznali, keď im vraj strážnik vedľajšej vily hovoril, že je to vila nejakého Michela (Mišela). Igor to vyhodnotil tak, že Počiatek sa vo Francúzsku premenoval. No nie je p. expremiér a exminister financií, ako z pomocnej školy?

Ale vráťme sa k Maroszovi. Tento, bývalý Matovičov spolusediaci v NR SR sa dostal do funkcie na SPF, ako odborník a odhodlaný bojovník za spravodlivosť. OĽANO jeho osobou chcelo ukončiť éru tzv. „našich ľudí“, teda podľa Matoviča. Dodám len, že generálny riaditeľ SPF je bývalý učiteľ náboženstva, teda naslovovzatý „odborník“ pre pôdny fond. Veľa miestnych ľudí v Žiline si ho pamätá len z toho, ako v dobovom oblečení spieva staronáboženské piesne.

Zhodou okolností, ako p. generálny riaditeľ „zaberá“ pôdu v mene SR na východe Slovenska sa mi dostal do rúk článok opisujúci dianie v SPF. Dovolím si z neho uviesť len niekoľko myšlienok. Celý článok „Pozemkový fond sa topí v škandáloch. Od garážovania nominantov OĽaNO až po korupciu“ [TU] (SITA Webnoviny)

Na Slovenský pozemkový fond (SPF) pod vedením hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa valí jeden škandál za druhým. Podozrenia z rodinkárstva a vytvárania umelých pracovných miest sa potvrdzujú, na čo poukazovali odborári v otvorenom liste už v septembri minulého roka. Táto štátna inštitúcia sa cez systém dohôd stala odkladiskom straníckych nominantov. Súčasné vedenie fondu tiež čelí obvineniam z korupcie, amaterizmu, šikanovania a ohovárania rádových zamestnancov.

Portál NášVidiek ešte v septembri minulého roka ako prvý informoval o otvorenom liste odborárov, v ktorom naznačujú tunelovanie rozpočtu fondu a šafárenie s jeho financiami. Vedenie SPF tak malo robiť cez spriaznené osoby, vymyslené pracovné pozície, nezákonné platy a neadekvátne benefity. Viaceré podozrenia odborárov sa s odstupom času potvrdzujú. SPF potvrdil, že za jednofarebnej vlády Smeru-SD v roku 2015 pracovali vo fonde na dohodu 4 pracovníci, za koaličnej vlády Smeru v roku 2019 to bolo 14 pracovníkov a za vlády vedenej OĽaNO pracovalo v pozemkovom fonde na dohodu k októbru minulého roka 54 ľudí. Čiže za „jednofarebnej“ vlády SMER – SD to zvládlo len so 7,5 % dohodárov k súčasnému stavu.

Cez systém dohôd sa v pozemkovom fonde umiestnili viacerí stranícki nominanti OĽaNO. V SPF ako dohodári zaparkovali napríklad bývalý generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Pavol Štec, exriaditeľ Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) Ján Berceli, či bývalý poslanec parlamentu za OĽaNO Miroslav Sopko s manželkou, ktorá je vzdelaním učiteľka etiky, náboženstva a občianskej náuky. Teda rovnaká „odborníčka“, ako p. generálny riaditeľ.

Pozemkový fond sa podľa Haviernika nachádza v absolútnom kolapse, pričom neposkytuje služby verejnosti. Opúšťajú ho kvalifikovaní zamestnanci, ktorí sú vzhľadom na špecifickosť pozemkovej agendy nenahraditeľní. SPF označuje ako politickú nástenku OĽaNO.

Šokuje dôvodom, na základe ktorého sa Ján Marosz stal šéfom fondu. „V júni 2022 sa pochválil… toľko som donášal Matovičovi na Mikulca až mi dal SPF, aby sa ma zbavil,“ tvrdí Haviernik. Keďže celý prípad preveruje polícia, SPF sa k obvineniam svojho bývalého zamestnanca nevyjadril.

S fungovaním pozemkového fondu nie sú spokojní ani samotní poľnohospodári. Prioritne ich trápi problém spisovej zápchy. Žiadajú, aby fond urýchlil podpisovanie nájomných zmlúv.

Hromadenie nevybavených spisov podľa nich spôsobili netransparentnosť, ľudský faktor a slabá komunikácia s farmármi. „Dokonca ani uskutočnená zmena organizačnej štruktúry nepriniesla taký efekt, aký sa od nej očakával,“ ozrejmuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Poľnohospodári apelujú na vedenie SPF, aby zmluvy schválené Radou SPF boli štatutármi podpisované čo najrýchlejšie. „Privítali by sme aj to, aby fond zrýchlil majetkové vysporiadanie vlastníckych vzťahov v rámci hospodárskych stredísk v poľnohospodárskych podnikov,“ dodáva Holéciová.

Zdá sa, že OĹANO nielenže neodstránilo údajnú korupciu a rodinkárstvo, ako to celý čas sľubovalo a aj teraz tvrdí, naopak korupciu a rodinkárstvo úplne zdokonalilo a doviedlo to na vyššiu úroveň, ťažko prekonateľnú.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413613x
Priemerná čítanosť článkov: 3939x

Autor blogu

Kategórie