Založ si blog

J. Marosz, učenlivý to žiak I. Matoviča.

Toto prirovnanie mi napadlo, keď som videl v niektorom TV, ako generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu (SPF) osobne navštívil východ Slovenska, aby tam zapichol do pôdy tabuľu so slovenským štátnym znakom a s textom „Pôda majetok SR“. Úplne rovnako, ako Matovič so svojou eqipou v Cannes lepil plagáty na údajnú Počiatkovú vilu (viď. obr.). Keďže som hľadal vhodný obrázok z akcie OĽANO v Cannes, prezrel som si celý záznam od začiatku. Aj tak som to ešte celé nevidel. Nestačil som sa diviť, čo tam vystrájali, čo všetko natrepali. Dodávam len, že z piatich „účastníkov“ exekútorskej misie na osobný majetok, už dvaja odišli do inej politickej strany, či platformy a Heger je už údajne tiež na odchode, len sa údajne nevie rozhodnúť, ako vo všetkom, aj vo vláde. Zrejme mu jeho tútor Matovič, v tomto  neradí. S Igorom už zostal len jeho verný Šipoš.

Obr. zdroj screenshot z videa zverejnenom v Pravde. Myslím si, že správny text by mal byť: Matovič lepí plagát na niekoho vilu v Cannes.

Hovorilo sa, že tie plagáty lepili na iný plot, ako Počiatkov. Ešte sa k tomu na videu de facto aj priznali, keď im vraj strážnik vedľajšej vily hovoril, že je to vila nejakého Michela (Mišela). Igor to vyhodnotil tak, že Počiatek sa vo Francúzsku premenoval. No nie je p. expremiér a exminister financií, ako z pomocnej školy?

Ale vráťme sa k Maroszovi. Tento, bývalý Matovičov spolusediaci v NR SR sa dostal do funkcie na SPF, ako odborník a odhodlaný bojovník za spravodlivosť. OĽANO jeho osobou chcelo ukončiť éru tzv. „našich ľudí“, teda podľa Matoviča. Dodám len, že generálny riaditeľ SPF je bývalý učiteľ náboženstva, teda naslovovzatý „odborník“ pre pôdny fond. Veľa miestnych ľudí v Žiline si ho pamätá len z toho, ako v dobovom oblečení spieva staronáboženské piesne.

Zhodou okolností, ako p. generálny riaditeľ „zaberá“ pôdu v mene SR na východe Slovenska sa mi dostal do rúk článok opisujúci dianie v SPF. Dovolím si z neho uviesť len niekoľko myšlienok. Celý článok „Pozemkový fond sa topí v škandáloch. Od garážovania nominantov OĽaNO až po korupciu“ [TU] (SITA Webnoviny)

Na Slovenský pozemkový fond (SPF) pod vedením hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa valí jeden škandál za druhým. Podozrenia z rodinkárstva a vytvárania umelých pracovných miest sa potvrdzujú, na čo poukazovali odborári v otvorenom liste už v septembri minulého roka. Táto štátna inštitúcia sa cez systém dohôd stala odkladiskom straníckych nominantov. Súčasné vedenie fondu tiež čelí obvineniam z korupcie, amaterizmu, šikanovania a ohovárania rádových zamestnancov.

Portál NášVidiek ešte v septembri minulého roka ako prvý informoval o otvorenom liste odborárov, v ktorom naznačujú tunelovanie rozpočtu fondu a šafárenie s jeho financiami. Vedenie SPF tak malo robiť cez spriaznené osoby, vymyslené pracovné pozície, nezákonné platy a neadekvátne benefity. Viaceré podozrenia odborárov sa s odstupom času potvrdzujú. SPF potvrdil, že za jednofarebnej vlády Smeru-SD v roku 2015 pracovali vo fonde na dohodu 4 pracovníci, za koaličnej vlády Smeru v roku 2019 to bolo 14 pracovníkov a za vlády vedenej OĽaNO pracovalo v pozemkovom fonde na dohodu k októbru minulého roka 54 ľudí. Čiže za „jednofarebnej“ vlády SMER – SD to zvládlo len so 7,5 % dohodárov k súčasnému stavu.

Cez systém dohôd sa v pozemkovom fonde umiestnili viacerí stranícki nominanti OĽaNO. V SPF ako dohodári zaparkovali napríklad bývalý generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Pavol Štec, exriaditeľ Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) Ján Berceli, či bývalý poslanec parlamentu za OĽaNO Miroslav Sopko s manželkou, ktorá je vzdelaním učiteľka etiky, náboženstva a občianskej náuky. Teda rovnaká „odborníčka“, ako p. generálny riaditeľ.

Pozemkový fond sa podľa Haviernika nachádza v absolútnom kolapse, pričom neposkytuje služby verejnosti. Opúšťajú ho kvalifikovaní zamestnanci, ktorí sú vzhľadom na špecifickosť pozemkovej agendy nenahraditeľní. SPF označuje ako politickú nástenku OĽaNO.

Šokuje dôvodom, na základe ktorého sa Ján Marosz stal šéfom fondu. „V júni 2022 sa pochválil… toľko som donášal Matovičovi na Mikulca až mi dal SPF, aby sa ma zbavil,“ tvrdí Haviernik. Keďže celý prípad preveruje polícia, SPF sa k obvineniam svojho bývalého zamestnanca nevyjadril.

S fungovaním pozemkového fondu nie sú spokojní ani samotní poľnohospodári. Prioritne ich trápi problém spisovej zápchy. Žiadajú, aby fond urýchlil podpisovanie nájomných zmlúv.

Hromadenie nevybavených spisov podľa nich spôsobili netransparentnosť, ľudský faktor a slabá komunikácia s farmármi. „Dokonca ani uskutočnená zmena organizačnej štruktúry nepriniesla taký efekt, aký sa od nej očakával,“ ozrejmuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Poľnohospodári apelujú na vedenie SPF, aby zmluvy schválené Radou SPF boli štatutármi podpisované čo najrýchlejšie. „Privítali by sme aj to, aby fond zrýchlil majetkové vysporiadanie vlastníckych vzťahov v rámci hospodárskych stredísk v poľnohospodárskych podnikov,“ dodáva Holéciová.

Zdá sa, že OĹANO nielenže neodstránilo údajnú korupciu a rodinkárstvo, ako to celý čas sľubovalo a aj teraz tvrdí, naopak korupciu a rodinkárstvo úplne zdokonalilo a doviedlo to na vyššiu úroveň, ťažko prekonateľnú.

Ako to bolo za socializmu? (1)

19.11.2023

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovali udalosti pri pripomienke 17.11.89, ako aj súčasná, neľahká a neperspektívna, ekonomická situácia, a to nielen na Slovensku, hoci zdá sa, že u nás je to najhoršie. Asi rovnaký čas som prežil v socializme aj v súčasnom dravom a primitívnom kapitalizme. Viem život obyčajného človeka, v oboch [...]

Prečo vlastne chudobnieme? Lebo vojna na Ukrajine?

31.10.2023

To, že sme z roka na rok, my Slováci, chudobnejší cítime nielen v našich peňaženkách, ale potvrdzujú to aj články na stránkach novín a odborných štúdií. Analýzy a komparácie so zvyškom Európy sa opierajú o dáta naslovovzatých odborníkov – finančníkov, ekonómov, atď. Na túto tému nedávno bol zverejnený aj článok v Pravde, pod [...]

Potreba zmeny času – upozornenie

28.10.2023

Môj priateľ, bývalý minister financií a podpredseda vlády mi cez Viber poslal upozornenie na potrebu zmeny času dnes, 28.10. Keďže ma na tú potrebu upozorňuje tiež bývalý minister financií a (dokonca) predseda vlády, preposielam to aj vám. Ďakujeme Igi.

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Začal sa proces s Trumpom v kauze podplácania pornoherečky. Zatiaľ sa nedarí vybrať porotcov

15.04.2024 22:14, aktualizované: 23:26

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 453684x
Priemerná čítanosť článkov: 4087x

Autor blogu

Kategórie