Založ si blog

Koho vlastne zastupuje slovenská prezidentka?

Táto rečnícka otázka mi napadla pri čítaní článku v Pravde pod názvom:” Čaputová dala Ficovi košom: Stretávam sa len s lídrami, ktorí dodržiavajú politickú kultúru” [TU]. Článok rýchlo “zmizol” z hlavnej stránky elektronickej mutácie Pravdy. Vždy som si myslel, že prezidentka zastupuje a je predstaviteľkou všetkých Slovákov. Tých Slovákov, ktorí v parlamentnej demokracii delegovali svoje právomoci v legálnych voľbách. Takže zvolení poslanci zastupujú celý slovenský národ. Tí, čo sa nezúčastnili volieb do NR SR, nechávajú to na tých, čo si vážili cestu do volebných miestností. Zrejme je im to jedno. Podľa môjho názoru, p. prezidenta by si nemala vyberať, s kým komunikuje a s kým nie, z poslancov NR SR. Zuzana Čaputová, ako súkromná osoba, si môže separovať svojich priateľov a môže sa rozhodnúť s kým sa chce stretávať. Trebárs aj so svojim poradcom, ale Zuzana Čaputová ako prezidentka SR medzi poslancami NR SR by nemala vyberať, lebo každý z nich zastupuje časť Slovákov. Aspoň si to ja možno naivne myslím.

Strana SMER – SSD, ktorej predsedom je Róbert Fico, v parlamentných voľbách 2020, podľa štatistických údajov, získala až 531 172, čo bol druhý najväčší počet hlasov.  Keď to hypotetický prepočítam na 100 % účasť voličov, tak to predstavuje až 807 252 voličov. Dnes už vieme, že víťaz týchto volieb bol vlastne veľký omyl a tragédia národa. SMER – SSD má podľa ostatných prieskumov reálnu šancu vyhrať nasledovné voľby. Aj v hlasovaní v Pravde v ankete vysoko vyhrala táto strana.

Obr. zdroj Pravda

Predsedu najsilnejšej opozičnej strany a možno aj víťaza budúcich volieb, by p. prezidentka nemala ignorovať. Myslím si, že tým ignoruje vyše ½ milióna Slovákov. Je pravdou, že pred 1. pokusom o referendum ignorovala ešte viac Slovákov.

Pani prezidentka sa odvoláva na absenciu elementárnej „politickej kultúry“. Neviem, čo rozumie pod týmto pojmom ona. Ja si myslím, že nie všetkým politikom s ktorými odmieta rokovať – Fico, lebo s ním nechce rokovať na jeho žiadosť, chýba elementárna politická kultúra. Keďže som si nebol istý, či pojmu „elementárna politická kultúra“ rozumiem dobre, tak som si to vygooglil. Tu sú zásady:

•           vnímať politiku ako službu občanom,

•           konať čestne, bezúhonne, otvorene a férovo,

•           zastupovať občianske záujmy, nie svoje vlastné,

•           komunikovať a spolupracovať s občanmi,

•           riešiť problémy vo verejnom, nie straníckom záujme,

•           konať a správať sa zodpovedne,

Myslím si, že R. Fico všetky tieto zásady plní, teda sa chová podľa požadovaného kódexu slušného politika. Je to opozičný poslanec a kritizuje v podstate vládu. V mnohých pohľadoch má na dnešnú vládu rovnaký názor ako p. prezidentka, určite so mnou mnohí budú súhlasiť. Hlavne preto by mala prijať predsedu najpočetnejšej opozičnej strany, lebo chce riešiť neúnosnú súčasnú vládnu situáciu, čo je v záujme Slovenska. O riešenie by mala mať záujem najmä p. prezidentka. P. prezidentku som nevidel rokovať ani s poslancami z Republiky. Tí ju ani nekritizujú, ako napr. SMER – SSD. Tútoo stranu nálepkujú prívlastkom „fašisti“. Nakoľko u nás je to zakázané, tak nech ich súdne zrušia, alebo nech ich prestanú takto nálepkovať, pokiaľ nemajú dôkazy že presadzujú fašistickú ideológiu..

Je zaujímavé, že p. prezidentka s inými politikmi, ktorí ani v náznakoch neplnia elementárnu občiansku slušnosť, rokuje a nie raz. Napr. taký I. Matovič, čo sa nevhodne vyjadruje nielen na jej adresu, ale aj na ministrov vlastných nominantov. Je to zjavne schizofrénia. V Pravde je nasledujúce veta: „Vo svojej rétorike na adresu novinárov pokračoval Matovič 13. októbra, keď na sociálnej sieti napísal, že bude „dávať skorumpovaných novinárov rad radom dole“.(Cit. Pravda). Pretože novinári nie sú nominanti OĽANO, on ich „nemôže dať dole“. Takže máme to chápať ako vyhrážku novimárom? „Dať dole“ u mňa znamená niekoho fyzický zlikvidovať. Kde je NAKA a Hamran, aby ho stíhali za vyhrážky. Kaď nejaký 77 ročný dedko sa vyhráža neverejne moderátorke, že ju znásilní, tak je Hamran hneď v pozore, hoci dedko už by neznásilnil ani vlastnú babku. Je to veľmi separátna  spravodlivosť nielen od OČTK, ale aj hodnotenie politickej kultúry politikov zo strany p. prezidentky SR.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413616x
Priemerná čítanosť článkov: 3939x

Autor blogu

Kategórie