Založ si blog

Ďalší „výpad“ proti § 363, teraz od prezidentky.

Nedávno sme sa zo správ dozvedeli, že p. prezidentka SR sa obráti na ÚS, vo veci často pertraktovaného § 363. Nadobudla totiž dojem, že  „paragraf 363 nie je v súlade s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.“ (Cit. Pravda). Pre mňa  je zarážajúce, že v p. prezidentke ako právničke, skrsla táto myšlienka až po niekoľkých rokov v najvyššej štátnej funkcii. Takže je tu riziko, že tento § sa dlhodobo používal, hoci bol v rozpore s ústavou SR a aj s medzinárodnými dohovormi SR. (Mal by za to niekto zodpovedať?) Pani prezidentka nadobudla dojem, že: „…terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu.“ Vo mne, ako v občanovi SR, z medializovaných rozhodnutí podľa § 363, sa zvyšuje „dôvera v justíciu“, a to napriek všetkému, čo sa v našej justícii deje. Myslím si, že práve JUDr. Žilinka, je svetlo v tmavom tuneli našej justície. Tento § práve zabraňuje svojvôli policajtov – vyšetrovateľov, bezdôvodne a protiprávne šikanovať kohokoľvek, či už je to člen (najmä) opozície, ale aj hociktorého občana SR. Je zaujímavé, že najväčšie protesty medzi niektorými koaličnými poslancami, ku ktorým ja mentálne zaraďujem aj p. prezidentku, vznikli po aplikácii tohto §  na významných členov opozície, ako napr. pp. Fico, či Kaliňák, atď.

Aj ďalšie vyjadrenie p. prezidentky je viac ako zarážajúce: „Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku.

  • Voči viacerým súdnym rozhodnutiam neexistuje opravný prostriedok, napr. ÚS, na ktorý sa prezidentka odvolala. To už jej nevadí? Aj právomoc rozhodnutia ÚS je „závažný nástroj“.
  • Používanie § 363 je v právomoci generálneho prokurátora – divím sa, prečo sa diví?
  • Nemyslím si, že tento § „vzbudzuje polemiku v našej spoločnosti“.  Vzbudzuje nevôľu u takých poslancov ako napr. Šeliga, ktorý je vraj „Slušné Slovensko“, či Baránik, ktorý právnickú prax (zrejme) realizoval ako taxikár v Kanade.

Podľa prezidentky: „Súčasná úprava paragrafu 363 podľa názoru hlavy štátu okrem zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej, „neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu, či právo na súdnu ochranu.““

Tento § práve zamedzuje svojvoľnému šikanovaniu občanov SR a zabraňuje zneužitiu (brutálnej policajnej moci). Tí, ktorí mali do činenia s našimi vyšetrovateľmi, dobre vedia o čom hovorím. V prípadoch, kedy p. GP použil tento paragraf nepovedal, že políciou obvinení nie sú vinní, nenahradil súdne rozhodnutie, ale zrušil obžalobu, ktorá musí byť zákonná a spĺňať zákonom stanovené parametre.

Vo mne, ako občanovi SR, práca a činnosť p. GP vyvoláva dobrý dojem a právnu istotu.

Dobrí a zlí ŠTBáci.

04.02.2023

Objavením vlastnoručne (vlastnou krvou sa podpisovala zmluva s diablom len v rozprávkach) písaného súhlasu na spoluprácu s ŠTB vysokého štátneho úradníka – ministra, sa opäť, na chvíľu, rozprúdila diskusia o tejto organizácii minulého režimu. Z vyjadrenia vlastného „vykonávateľa“ spolupráce, ako aj mnohých jeho súputníkov, či aj hovorcu [...]

M. Dzurinda opäť „kalí vodu“!

03.02.2023

Expremiér M. Dzurinda ako kostlivec sa znovu objavil na slovenskej politickej scéne, z ktorej pred mnohými rokmi bol nútený odísť. Z európskej politiky sa však úplne nevytratil. Dočasne pôsobil ako poradca niektorého ukrajinského prezidenta, ale najme ako predseda Centra Wilfrieda Martense pre európske štúdie. V tejto súvislosti mi poslal môj priateľ, [...]

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

28.01.2023

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi [...]

Maroš Žilinka

Žilinka o byte svojej dcéry na Boroch. Zaťahujú rodinu do útokov proti mne, sťažuje sa

07.02.2023 20:33

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že byt jeho dcéry má súvis s rozhodovaním v prípade Jaroslava Haščáka.

zemetrasenie, Turecko

Zemetrasenie: zatlačia Rusi na Bašára Asada, aby sa k ľuďom dostala pomoc?

07.02.2023 20:00

Zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, si už vyžiadalo viac ako 5 000 obetí. Dostane pomoc k ľuďom, ktorých zasiahla katastrofa?

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

zlodej, Ružinov, polícia pátra

Vykradol byt v Ružinove, no bola v ňom kamera. Ak ste ho na videu spoznali, pomôžte polícii

07.02.2023 18:41

Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti trestného činu porušovania domovej slobody a krádeže. Stalo sa to včera v Ružinove.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 344613x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie