Založ si blog

Klobúk dole, pred p. Babišom!

Keďže dlho som žil v spoločnom štáte Čechov a Slovákov, mám veľa českých priateľov a vôbec, mám ich rád, preto so záujmom sledujem dianie v Česku. Nakoniec aj z dôvodu komparácie pomerov v Česku a na Slovensku. Aj z nedostatku inej zmysluplnej činnosti som sledoval voľby budúceho českého prezidenta.

Napriek tomu, že je mi jedno kto bude novým českým prezidentom, pri sledovaní českej televízie som sa neprestával diviť. Divil som sa “objektivite” komentárov o priebehu týchto volieb. ČT24, kde som to sledoval, je štátna televízia a myslel som si, že by sa mal zachovať nestranne a objektívne. Napriek očakávanej objektivite, celé komentovanie týchto volieb vyznelo ako “Anti Babišovské” fórum. Nielen moderátori, ale aj prizvaní hostia v štúdiu – politológovia, komentovali priebeh, ako keby p. Babiš bol nepriateľ českého národa č. 1. Dokonca aj moderátori vo volebnom štábe p. Babiša narážali na jeho možné prehrešky z minulosti. Všetkým prítomným v ČT sa “zježila” srsť, keď výsledky ukázali, že p. Babiš skončí lepšie ako sa očakávalo.  Vrcholom všetkého bol komentár v poradí tretej kandidátky vo svojom volebnom štábe, ktorá výrazne zaostala za p. Babišom, že “Babiš je zlo”! Dôvody, prečo “je zlo” však neuviedla. Komentátori v štúdiu ČT nezabudli uviesť, že: “Slovenské súdy zatiaľ nezbavili p. Babiša z podozrenia zo spolupráce s ŠTB”. Keďže nikde sa nenašiel podpis a súhlas p. Babiša so spoluprácou s ŠTB, som presvedčený, že ako “agent” bol v zozname vedený neoprávnene, napr.  na rozdieľ od niektorého slovenského politika a teraz(ky) ministra. Verím tomu, že slovenské súdy skôr, alebo neskôr ho zbavia toho biľagu. Veľmi negatívne o p. Babišovi sa vyjadrovali aj v niektorých slovenských komunikačných prostriedkoch, napr. aj v Pravde, či TA3, čo som zachytil. Ten istý (dvorný) komentátor, nejaký L. Jelínek nenechal suchú nízku na p. Babišovi v oboch spomínaných médiách. Jedine čo mu dávam za pravdu, že “Pavel je “česčí” ako Babiš”, keďže p. Babiš je Slovák. Že to by bol dôvod toľkého ohovárania? Dávam mu za pravdu aj v jeho „výzve“ v Pravde: “ Pavel by nemal na Babiša iba neustále poukazovať ako na agenta ŠtB a porovnávať ho s Putinom”. Práve p. Pavel pôsobil v rovnakej funkcii ako V. Putin, vo vojenskej rozviedke Varšavskej zmluvy. Možno mali aj rovnakých inštruktorov, či chodili do rovnakej špionážnej školy. V demokratických štátoch vojaci nie sú ani ministrami obrany, či vojny, nieto prezidenti. Je pravdou, že vo vojenských diktatúrach je to zas pravidlo.

P. Babiš je vyštudovaný ekonóm a má aj výborné praktické skúsenosti. Je určite úspešný podnikateľ a je pravdepodobné, že svoj ekonomický “grif” a intuíciu prenesie aj do českej politiky. P. Babiš bol ministrom financií a 4 roky aj (úspešným) premiérom ČR. Vie o čom je ekonomika krajiny a jej riadenie. Preto môže byť viac ako rovnocenným partnerom českej vláde. (Možno aj preto ho nechcú politické strany za prezidenta).

P. Babiš má vzdelanie, skúsenosti a prirodzené vlastnosti, ideálne pre danú funkciu, čo o jeho protikandidátovi, p. Pavlovi sa nedá povedať. Bol to vojak, zrejme len „úradník“, ktorý “vie” poslúchať rozkazy a povely. Ako sa hovorí, “držať hubu a krok”. Zrejme preto aj rýchlo postupoval po vojenskom “rebríčku”, a to nielen minulosti, ale aj v súčasnosti. Jeho intelekt vidieť aj z jeho prejavov a mediálnej prezentácie. Jeho minulosť akosi opomínali počas komentovania volieb, na rozdiel od podozrení na p. Babiša. Zo  životopisu p. Pavla v minulosti vidieť, že nezakrýval “lásku” a úctu k ZSSR. Nezabudol prejaviť obdiv, ani z pobytu na dovolenke v ZSSR, že vraj “spĺňalo to jeho predstavu o dobrej dovolenke”. Ak za minulej éry postúpil až do vojenskej kontrarozviedky, čo bolo zamerané hlavne proti NATO, asi musel spĺňať najprísnejšie kritéria vernosti k socialistickej vlasti a ku krajinám Varšavskej zmluvy. Však ako vojak z povolania, na to aj prisahal.

Pripomeňme si časť bývalej vojenskej prísahy: “Na obranu socializmu som vždy pripravený stáť pevne v radoch ozbrojených síl Československej socialistickej republiky po boku Sovietskej armády i armád ostatných socialistických krajín v boji proti jeho nepriateľom a nasadiť i svoj Život na dosiahnutie víťazstva.”

Tento pán sa stal generálom po “prevrate”. Česká WP uvádza, o.i.: “ Mezi roky 2015 a 2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO; stal se tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy, který nastoupil do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. Zrejme na čele vojenského výboru NATO pôsobil, ako ten Nór – Generálny tajomník NATO, ale je zrejmé, že to je len “hovorca” tejto organizácie. Pomery pri rokovaniach v NATO (zrejme) najlepšie  vystihuje aj vyjadrenie bývalého zástupcu SR pri NATO, veľmi inteligentného človeka: “Na rokovaniach si každý povie čo chce a pri hlasovaní sa pozrieme na amerického zástupcu a podľa neho hlasujeme aj ostatní”.

Čo môže ponúknuť p. P. Pavel českej politike? Vzorné kladenie vencov, pekné vojenské prehliadky a vzorné plnenie požiadaviek NATO.

Ešte raz rozšírime nadpis – Klobúk dolu pred p. Babišom, že napriek všeobecnej a výraznej mediálnej proti kampani dokázal takmer všetkých kandidátov poraziť a tak výborne obstáť. Určite by bol aj dobrým slovenským prezidentom miesto tej našej … .

Dobrí a zlí ŠTBáci.

04.02.2023

Objavením vlastnoručne (vlastnou krvou sa podpisovala zmluva s diablom len v rozprávkach) písaného súhlasu na spoluprácu s ŠTB vysokého štátneho úradníka – ministra, sa opäť, na chvíľu, rozprúdila diskusia o tejto organizácii minulého režimu. Z vyjadrenia vlastného „vykonávateľa“ spolupráce, ako aj mnohých jeho súputníkov, či aj hovorcu [...]

M. Dzurinda opäť „kalí vodu“!

03.02.2023

Expremiér M. Dzurinda ako kostlivec sa znovu objavil na slovenskej politickej scéne, z ktorej pred mnohými rokmi bol nútený odísť. Z európskej politiky sa však úplne nevytratil. Dočasne pôsobil ako poradca niektorého ukrajinského prezidenta, ale najme ako predseda Centra Wilfrieda Martense pre európske štúdie. V tejto súvislosti mi poslal môj priateľ, [...]

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

28.01.2023

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi [...]

Maroš Žilinka

Žilinka o byte svojej dcéry na Boroch. Zaťahujú rodinu do útokov proti mne, sťažuje sa

07.02.2023 20:33

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že byt jeho dcéry má súvis s rozhodovaním v prípade Jaroslava Haščáka.

zemetrasenie, Turecko

Zemetrasenie: zatlačia Rusi na Bašára Asada, aby sa k ľuďom dostala pomoc?

07.02.2023 20:00

Zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, si už vyžiadalo viac ako 5 000 obetí. Dostane pomoc k ľuďom, ktorých zasiahla katastrofa?

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

zlodej, Ružinov, polícia pátra

Vykradol byt v Ružinove, no bola v ňom kamera. Ak ste ho na videu spoznali, pomôžte polícii

07.02.2023 18:41

Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti trestného činu porušovania domovej slobody a krádeže. Stalo sa to včera v Ružinove.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 344609x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie