Založ si blog

Prečo Matovič nechce zmiešaný volebný systém?

Skrachovaný premiér a minister financií, stále však prvý muž najsilnejšej (dočasne poverenej) vládnej strany I. Matovič podmienil „zahlasovanie“ za predčasné voľby „zachovaním súčasného volebného zákona“. Uviedol, že táto ochrana je pre neho prvoradá, po jej schválení bude súhlasiť s termínom predčasných volieb v hociktorom termíne, už aj o dve mesiace (dodal s úsmevom), že ak sa to organizačne stihne. V inom rozhovore pre TV ako negatívny prípad uviedol maďarský volebný systém, ktorý on nazval „Orbánovým“.

Pozrime sa letmo na maďarský „ zmiešaný“ volebný systém. Maďari volia celkom 199 poslancov parlamentu. Z toho 106 väčšinou hlasov  v jednomandátových volebných obvodoch a 93 poslancov z celoštátneho zoznamu, podľa relatívneho počtu hlasov pre jednotlivé strany. Tento systém, ktorý je nazvaný „ D’Hondt“, podľa jeho autora – belgického matematika. Systém (pre 93 poslancov), zvýhodňuje väčšie politické strany oproti malým, roztrúseným stranám a straničkam. Takže väčšina poslancov je zvolená vo svojich volebných obvodoch, kde sa zodpovedajú svojim voličom a nie sú anonymní, ako teraz u nás. Maďarský volebný systém zaručuje aj zastúpenie národnostných menšín v maďarskom parlamente. Preto aj Slováci žijúci v Maďarsku majú svojho zástupcu v parlamente. Nie je pravdou ani to, čo Matovič uvádzal ako „odstrašujúci“ prípad, že Petržalka bude mať rovnaký počet mandátov (1), ako nejaká malá obec. Volebné obvody sa nečlenia podľa obcí alebo mestských častí, ale podľa počtu voličov. Takže napr. Petržalke môže byť viac jednomandátových obvodov, kým nejaká malá obec môže byť súčasťou väčšieho mandátového obvodu. Takže p. Matovič zavádza alebo jednoducho nerozumie tomuto zmiešanému volebnému systému, len ním stračí. Z hľadiska voliča – občana, je rozhodne spravodlivejší a bližšie k voličom, ako náš súčasný, ešte z čias p. Mečiara.

Chápem, prečo pre Matoviča je zachovanie súčasného volebného systému zásadný a podstatný a je ochotný tomu všetko podriadiť. Podľa uvedeného zmiešaného volebného systému by neurčoval, ako jediný vlastník politickej s.r.o, celú kandidátnu listinu, ako doteraz, ale len jej (menšiu) časť. Je pravdou, že tak by sa nemohli dostať do parlamentu občania typu „Pročkovci“ či „Tabakovci“ a im podobní. Zato by voliči mohli voliť kandidáta, ktorého poznajú a mohli by ho aj „brať na zodpovednosť“.

PS: P. Orbán už dlhodobo výrazne vyhráva voľby v Maďarsku. Je obľúbený, lebo pracuje pre svojich občanov. Zhodou okolností môj priateľ mi preposlal stanovisko (p. M. Semančíka z TN), prečo je V. Orbán taký populárny v Maďarsku. Tu je jeho krátke vyjadrenie:

  • Prijal novú ústavu, znížil počet poslancov z 380 na 199.
  • Znížil náklady na elektrinu, vodu a plyn o 25 % a pre podniky o 11 %.
  • Veľmi rýchlo splatil dlh voči MMF v dôsledku veľmi dobrej daňovej politiky a otvoril ekonomiku smerom na Východ. Maďarsko nedlhuje žiadnej finančnej inštitúcii ani cudzej krajine ani Cent!
  • Podarilo sa mu dostať nezamestnanosť na 3,8 %, vytvoril 800 000 pracovných miest a dosiahol najnižšiu infláciu za 42 rokov.
  • Prisťahovalo sa jeden milión nových maďarských občanov zo susedných krajín. 
  • Rok 2018 určil rokom maďarskej rodiny. Matky majú 6 rokov platenú materskú dovolenku, štát dáva 33 000 eur na 3. dieťa, zvlášť poskytuje nízky úver na bývanie. Za 8 rokov pôrodnosť vyskočila o 46%.
  • V Maďarsku je mimoriadne silný rozvoj športovej základne – investuje 500 miliónov eur do bazénov, hál a klzísk. Každý maďarský tréner, ktorý vychová olympijského víťaza alebo svetového majstra, dostáva 3000 eur mesačne po zvyšok svojho života.

Moja poznámka (p. Semančíka): „Rozhodujúce je to, že je vlastenec. On pracuje na blaho vlasti. Nie ako naši zapredanci na blaho svoje a svojich chlebodarcov“.

Dobrí a zlí ŠTBáci.

04.02.2023

Objavením vlastnoručne (vlastnou krvou sa podpisovala zmluva s diablom len v rozprávkach) písaného súhlasu na spoluprácu s ŠTB vysokého štátneho úradníka – ministra, sa opäť, na chvíľu, rozprúdila diskusia o tejto organizácii minulého režimu. Z vyjadrenia vlastného „vykonávateľa“ spolupráce, ako aj mnohých jeho súputníkov, či aj hovorcu [...]

M. Dzurinda opäť „kalí vodu“!

03.02.2023

Expremiér M. Dzurinda ako kostlivec sa znovu objavil na slovenskej politickej scéne, z ktorej pred mnohými rokmi bol nútený odísť. Z európskej politiky sa však úplne nevytratil. Dočasne pôsobil ako poradca niektorého ukrajinského prezidenta, ale najme ako predseda Centra Wilfrieda Martense pre európske štúdie. V tejto súvislosti mi poslal môj priateľ, [...]

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

28.01.2023

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi [...]

Dron

V americkom závode na výrobu vojenských dronov v Lotyšsku vypukol požiar

07.02.2023 22:15

Pri požiari utrpeli zranenia tri osoby, dve previezli do nemocnice.

Maroš Žilinka

Žilinka o byte svojej dcéry na Boroch. Zaťahujú rodinu do útokov proti mne, sťažuje sa

07.02.2023 20:33

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že byt jeho dcéry má súvis s rozhodovaním v prípade Jaroslava Haščáka.

zemetrasenie, Turecko

Zemetrasenie: zatlačia Rusi na Bašára Asada, aby sa k ľuďom dostala pomoc?

07.02.2023 20:00

Zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, si už vyžiadalo viac ako 5 000 obetí. Dostane pomoc k ľuďom, ktorých zasiahla katastrofa?

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 344622x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie