Založ si blog

Ako je to s propagandou, aj keď v zástupnej vojne?

Pred nedávnom boli uverejnené dva krásne články v Pravde. V sekcii „Názory“ publicista Ivan Hoffman pod názvom „Vojne pravda naozaj prekáža“, hovorí de facto o propagande, ktorá v súčasných našich končinách, myslím nielen na Slovensku, kvitne ako lúka s Vlčím makom. Je aj tak nápadná, a na prvý pohľad nezmyselná a nelogická.

Hoci spomínaný článok si každý čitateľ môže prečítať TU, rád by som v tomto blogu si požičal a zdôraznil niekoľko myšlienok od spomínaného autora. Požičal a zdôraznil preto, že ich považujem za pravdivé a významné.

Tak napr.:

  • Už grécky dramatik Aischylos konštatoval, že prvou obeťou vojny je pravda.
  • Tento rok nám ponúkol unikátnu príležitosť študovať Aischylov postreh naživo. Máme tu vojnu, ktorú sme síce nevyhlásili, ale do ktorej sme namočení až po uši, a to vďaka politikom, ktorí naším menom zvolili stranu. Ukázali prstom, kto je náš nepriateľ a protistrane posielajú zbrane a muníciu. Vojna je to zatiaľ iba zástupná, ale nič sa nekončí.
    •  Áno, vďaka našim politikom vedieme v podstate zástupnú vojnu. Len si spomeňte, ako náš premiér zdôraznil v NR SR, že jeho vláda je „prozápadná a proukrajinská“. Náš minister obrany, ale mal by sa volať minister vojny, sa zbaví nášho vojenského obranného potenciálu, ktorý pošle na Ukrajinu. Je až komické, keď sa zbaví napr., všetkých našich tankov a s pompéznosťou prevezme kľúč od jediného nemeckého repasovaného tanku. A to nehovoriac o lietadlách, ktorých náhrada je kdesi v oblakoch – nedohľadne. Pán minister by mal byť stíhaný za vlastizradu. (Komentár autora blogu)
  • Propaganda ponúka čosi, čo pravda nedokáže. Bez ohľadu na to, aká je realita, ponúka obraz víťazstva tej našej strany dobra a zmar strany zla, ktorú vášnivo nenávidíme. Propaganda skutočnosť neopisuje, ale vytvára: tak, aby sa nám páčila, aby sme sa v nej cítili víťazmi, bez ohľadu na to, či skutočne vyhrávame, alebo dostávame, čo pes nechce.
  • Vojna je zlo, ktorému veľmi záleží na dobrej povesti. Je to zlo, ktoré sa pyšní vlastenectvom, statočnosťou, obetavosťou, heroickými činmi.

Poznámka: Jednotlivé odseky sú citácie z uvedeného článku. Celý článok TU

Propaganda sa v plnej nahote ukazuje v inom článku Pravdy: „Sedem nečakaných dopadov západných sankcií na život v Rusku“. O.i. sa píše “Západné sankcie uvalené na Rusko kvôli jeho invázii na Ukrajinu síce neviedli k dramatickému ekonomickému kolapsu, aký niektorí predpovedali – ale aj tak majú ďalekosiahle následky.“ Účelom sankcií bolo ekonomický zničiť Rusko. Aspoň tak nám to zdôrazňovali a sankcie zdôvodňovali. To síce, podľa článku nenastalo, ale zato v Rusku, v dôsledku 10 kôl sankcií EÚ, nastalo:

ZMENENÉ RECEPTY NA SLADKOSTI

POMALÝ MOBILNÝ INTERNET

UZAVRETÉ KREMATÓRIÁ (tu spomínajú výpadok jednej českej kremačnej pece)

MENEJ AUTOBUSOV (cca 200 liniek)

ODKLON OD NOVÝCH OBČIANSKYCH PREUKAZOV

PRÁZDNE BUDOVY (odchod zahraničných firiem)

ZLE VYCVIČENÍ PILOTI (nesmú používať turecké výcvikové zariadenia na simuláciu letov)

Po tom všetkom čo u nás sa boríme s neskutočnými ekonomickými problémami, a to dôsledku embarga na ruské energetické nosiče čo zaviedla EÚ, je skutočne dopad sankcií na Rusko pre nich „devastujúci“.

Nedávno na Youtube bola zverejnená prednáška p. prof. Petra Staneka, z prognostického ústavu SAV. Stojí zato si to vypočuť.

Prednáška TU: https://www.youtube.com/watch?v=4feKHWWoaGo

Takže EÚ by sa mala konečne spamätať a pokazené veci čo najskôr napraviť.

Dobrí a zlí ŠTBáci.

04.02.2023

Objavením vlastnoručne (vlastnou krvou sa podpisovala zmluva s diablom len v rozprávkach) písaného súhlasu na spoluprácu s ŠTB vysokého štátneho úradníka – ministra, sa opäť, na chvíľu, rozprúdila diskusia o tejto organizácii minulého režimu. Z vyjadrenia vlastného „vykonávateľa“ spolupráce, ako aj mnohých jeho súputníkov, či aj hovorcu [...]

M. Dzurinda opäť „kalí vodu“!

03.02.2023

Expremiér M. Dzurinda ako kostlivec sa znovu objavil na slovenskej politickej scéne, z ktorej pred mnohými rokmi bol nútený odísť. Z európskej politiky sa však úplne nevytratil. Dočasne pôsobil ako poradca niektorého ukrajinského prezidenta, ale najme ako predseda Centra Wilfrieda Martense pre európske štúdie. V tejto súvislosti mi poslal môj priateľ, [...]

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

28.01.2023

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi [...]

Dron

V americkom závode na výrobu vojenských dronov v Lotyšsku vypukol požiar

07.02.2023 22:15

Pri požiari utrpeli zranenia tri osoby, dve previezli do nemocnice.

Maroš Žilinka

Žilinka o byte svojej dcéry na Boroch. Zaťahujú rodinu do útokov proti mne, sťažuje sa

07.02.2023 20:33

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že byt jeho dcéry má súvis s rozhodovaním v prípade Jaroslava Haščáka.

zemetrasenie, Turecko

Zemetrasenie: zatlačia Rusi na Bašára Asada, aby sa k ľuďom dostala pomoc?

07.02.2023 20:00

Zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, si už vyžiadalo viac ako 5 000 obetí. Dostane pomoc k ľuďom, ktorých zasiahla katastrofa?

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 344619x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie