Založ si blog

Kedy sa Slovensko aspoň priblíži k českej ekonomike?

Nedávno Pravda priniesla výsledky prieskumu , ako obyvateľstvo Slovenska hodnotí rozdelenie federálneho štátu – Československa. Teraz je to aktuálne, nakoľko 1.1. je výročie definitívneho rozpadu spoločného štátu a vznik samostatného Slovenska. Výsledky z Pravdy len jednou vetou: „Rozdelenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky považuje za prínos 45,8 percenta respondentov, z toho 18,7 percenta ho považuje za prínos s určitosťou. Takmer rovnaký podiel, 44,6 percenta respondentov rozdelenie za prínos nepovažuje, z toho 19,8 percenta si to myslí s určitosťou.“

Skúsme komparovať ekonomický vývoj v oboch súčastí bývalej federácie, nakoľko súčasná neľahká doba mnohých núti k zamysleniu, kdeže sme to dotiahli za éry samostatného Slovenska, už bez Česka a aká bude naša perspektíva. Myslím si, že nič dobrého nás nečaká, ba naopak bude to –  ekonomický – čím ďalej, tým horšie. V súčasnosti ešte zreteľne necítime dopad zdražovania energií, štát sa to usiluje kompenzovať, čo je len dočasné a ekonomický trvalý nezmysel. Štát totiž má len tie peniaze, ktoré si požičia, vyberie od obyvateľov a úspešných podnikateľov a tie rozdá, prerozdelí. Čo, keď už nebude mať od koho vyberať? Čo ak zlikviduje ekonomicky úspešne podniky, napr. Slovnaft, či Eustrem? Čo keď sa skončí výnimka, ktorú nám EÚ veľkoryso udelila na dovoz ruskej ropy a plynu a vyprázdnia sa aj zásobníky? Zlé časy čakajú na Slovákov!

Lepšie to nie je ani v iných štátoch, ale zdá sa, že relatívne sú na tom lepšie ako my. Nás, čo sme dlhšie žili vo federácii a k Česku máme stále blízko, súčasná situácia nás núti pozerať sa k ním.

Zdá sa, že z ekonomického hľadiska nás Česi vo všetkých kľúčových ukazovateľoch „porážajú“ . Ako uvádzajú niektoré české pramene a analýzy, rýchlejšie bohatneme, ale aj rýchlejšie sa zadlžujeme a máme trvalo výraznejšie vyššiu nezamestnanosť a to aj napriek tomu, že veľa Slovákov pracuje v Česku, z dôvodu (tam) výhodnejších ekonomických podmienok. Slovensku nepomohlo ani zavedenie Eura, ja by som povedal, že národná mena napomáha českej ekonomike ľahšie prežiť krízové roky.

V roku rozdelenia federácia na dva nezávislé štáty, vytvárala česká ekonomika v prepočte na obyvateľa o zhruba 8 500 dolárov viac ako slovenská. V tomto roku české pramene uvádzajú, že to bude o 8 700 dolárov viac. Takže Česko sa od nás naďalej vzďaľuje. Podľa údajov Eurostatu výkonnosť českej ekonomiky dosahovala v roku 2021 v prepočte na obyvateľa 92% priemeru zemí EÚ, kým Slovenska len 69%. Takto rozdiel medzi výkonnosťou ekonomík Česka a Slovenska je najväčší od roku 2001. Slovensku nepomáha ani zavedenie Eura, ba naopak od roku 2009, kedy sa u nás zaviedlo Euro, výrazne za Českom zaostávame.

Ako hodnotia českí ekonómovia, potenciálnym rizikom pre budúcnosť Slovenska (a aj Česko) je vysoká závislosť na automobilovej výrobe. Slovensko vyrába na obyvateľa najviac aut na svete, Česko je druhé. Export aut a súčiastok zo Slovenska predstavuje cca 30%. Takže ďalšia automobilka na Slovensku – žiadne terno!

Slovensko sa aj viac zadlžuje ako Česko. Slovenský dlh, v pomere k HDP, je vyšší o viac ako 20% ako Česká zadlženosť. Tento rozdiel sa naďalej zvyšuje, teda Slovensko sa viac zadlžuje, v pomere k HDP, ako Česko. Dlh Slovenska pri vstupe do EÚ v roku 2005 bol 34,7% HDP, v súčasnosti je to 63,1% a nie je vidieť žiadna nádej na zníženie tohto dlhu. Slovensko de facto žije vo veľkej miere na úkor budúcnosti. Česku sa zvýšil dlh z 27,7% „len“ na 42%.

Zdá sa, že žiadne slovenské Švajčiarsko ešte dlho nebude, ak vôbec, a ostatné štáty EÚ nieže nedoháňame, ale za nimi čím ďalej, tým viac zaostávame. Keď to takto bude pokračovať, stane sa zo Slovenska najzadlženejšia a najchudobnejšia krajina EÚ. Keďže žijeme v globalizovanom svete, tento rozdiel medzi Slovenskou a Českou ekonomikou možno prisudzovať jednoznačne neschopnosti našich politikov.

Záverom si dovoľujem použiť verejne dostupný graf porovnávajúci zadlženosť Slovenska a Česka. (Zdroj: Eurostat, Bloomberg)

Obr. Porovnanie vývoja zadlženosti Česka (modrá krivka) a Slovenska (biela krivka) v pomere k HDP. Len v jednom okamžiku sa zadlženosť Slovenska „priblížila“ k Českému vnútornému dlhu, a to vtedy keď došlo k „výpredaju“ slovenských strategických podnikov, ako napr. Slovnaft, či Slovenské elektrárne, atď.

Po tom všetkom, aký je stav ekonomiky na Slovensku, vnucuje sa mi odpoveď na v nadpise položenú otázku, že za súčasných politikov asi NIKDY a možno bolo by pre nás Slovákov zotrvať v spoločnom štáte s Českom!

Zdroj: V blogu boli použité materiály z Eurostatu a českých literárnych zdrojov (Lukáš Kovanda, Ph.D. a iní)

Dobrí a zlí ŠTBáci.

04.02.2023

Objavením vlastnoručne (vlastnou krvou sa podpisovala zmluva s diablom len v rozprávkach) písaného súhlasu na spoluprácu s ŠTB vysokého štátneho úradníka – ministra, sa opäť, na chvíľu, rozprúdila diskusia o tejto organizácii minulého režimu. Z vyjadrenia vlastného „vykonávateľa“ spolupráce, ako aj mnohých jeho súputníkov, či aj hovorcu [...]

M. Dzurinda opäť „kalí vodu“!

03.02.2023

Expremiér M. Dzurinda ako kostlivec sa znovu objavil na slovenskej politickej scéne, z ktorej pred mnohými rokmi bol nútený odísť. Z európskej politiky sa však úplne nevytratil. Dočasne pôsobil ako poradca niektorého ukrajinského prezidenta, ale najme ako predseda Centra Wilfrieda Martense pre európske štúdie. V tejto súvislosti mi poslal môj priateľ, [...]

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

28.01.2023

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi [...]

Dron

V americkom závode na výrobu vojenských dronov v Lotyšsku vypukol požiar

07.02.2023 22:15

Pri požiari utrpeli zranenia tri osoby, dve previezli do nemocnice.

Maroš Žilinka

Žilinka o byte svojej dcéry na Boroch. Zaťahujú rodinu do útokov proti mne, sťažuje sa

07.02.2023 20:33

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že byt jeho dcéry má súvis s rozhodovaním v prípade Jaroslava Haščáka.

zemetrasenie, Turecko

Zemetrasenie: zatlačia Rusi na Bašára Asada, aby sa k ľuďom dostala pomoc?

07.02.2023 20:00

Zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, si už vyžiadalo viac ako 5 000 obetí. Dostane pomoc k ľuďom, ktorých zasiahla katastrofa?

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 344625x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie