Založ si blog

Kedy sa Slovensko aspoň priblíži k českej ekonomike?

Nedávno Pravda priniesla výsledky prieskumu , ako obyvateľstvo Slovenska hodnotí rozdelenie federálneho štátu – Československa. Teraz je to aktuálne, nakoľko 1.1. je výročie definitívneho rozpadu spoločného štátu a vznik samostatného Slovenska. Výsledky z Pravdy len jednou vetou: „Rozdelenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky považuje za prínos 45,8 percenta respondentov, z toho 18,7 percenta ho považuje za prínos s určitosťou. Takmer rovnaký podiel, 44,6 percenta respondentov rozdelenie za prínos nepovažuje, z toho 19,8 percenta si to myslí s určitosťou.“

Skúsme komparovať ekonomický vývoj v oboch súčastí bývalej federácie, nakoľko súčasná neľahká doba mnohých núti k zamysleniu, kdeže sme to dotiahli za éry samostatného Slovenska, už bez Česka a aká bude naša perspektíva. Myslím si, že nič dobrého nás nečaká, ba naopak bude to –  ekonomický – čím ďalej, tým horšie. V súčasnosti ešte zreteľne necítime dopad zdražovania energií, štát sa to usiluje kompenzovať, čo je len dočasné a ekonomický trvalý nezmysel. Štát totiž má len tie peniaze, ktoré si požičia, vyberie od obyvateľov a úspešných podnikateľov a tie rozdá, prerozdelí. Čo, keď už nebude mať od koho vyberať? Čo ak zlikviduje ekonomicky úspešne podniky, napr. Slovnaft, či Eustrem? Čo keď sa skončí výnimka, ktorú nám EÚ veľkoryso udelila na dovoz ruskej ropy a plynu a vyprázdnia sa aj zásobníky? Zlé časy čakajú na Slovákov!

Lepšie to nie je ani v iných štátoch, ale zdá sa, že relatívne sú na tom lepšie ako my. Nás, čo sme dlhšie žili vo federácii a k Česku máme stále blízko, súčasná situácia nás núti pozerať sa k ním.

Zdá sa, že z ekonomického hľadiska nás Česi vo všetkých kľúčových ukazovateľoch „porážajú“ . Ako uvádzajú niektoré české pramene a analýzy, rýchlejšie bohatneme, ale aj rýchlejšie sa zadlžujeme a máme trvalo výraznejšie vyššiu nezamestnanosť a to aj napriek tomu, že veľa Slovákov pracuje v Česku, z dôvodu (tam) výhodnejších ekonomických podmienok. Slovensku nepomohlo ani zavedenie Eura, ja by som povedal, že národná mena napomáha českej ekonomike ľahšie prežiť krízové roky.

V roku rozdelenia federácia na dva nezávislé štáty, vytvárala česká ekonomika v prepočte na obyvateľa o zhruba 8 500 dolárov viac ako slovenská. V tomto roku české pramene uvádzajú, že to bude o 8 700 dolárov viac. Takže Česko sa od nás naďalej vzďaľuje. Podľa údajov Eurostatu výkonnosť českej ekonomiky dosahovala v roku 2021 v prepočte na obyvateľa 92% priemeru zemí EÚ, kým Slovenska len 69%. Takto rozdiel medzi výkonnosťou ekonomík Česka a Slovenska je najväčší od roku 2001. Slovensku nepomáha ani zavedenie Eura, ba naopak od roku 2009, kedy sa u nás zaviedlo Euro, výrazne za Českom zaostávame.

Ako hodnotia českí ekonómovia, potenciálnym rizikom pre budúcnosť Slovenska (a aj Česko) je vysoká závislosť na automobilovej výrobe. Slovensko vyrába na obyvateľa najviac aut na svete, Česko je druhé. Export aut a súčiastok zo Slovenska predstavuje cca 30%. Takže ďalšia automobilka na Slovensku – žiadne terno!

Slovensko sa aj viac zadlžuje ako Česko. Slovenský dlh, v pomere k HDP, je vyšší o viac ako 20% ako Česká zadlženosť. Tento rozdiel sa naďalej zvyšuje, teda Slovensko sa viac zadlžuje, v pomere k HDP, ako Česko. Dlh Slovenska pri vstupe do EÚ v roku 2005 bol 34,7% HDP, v súčasnosti je to 63,1% a nie je vidieť žiadna nádej na zníženie tohto dlhu. Slovensko de facto žije vo veľkej miere na úkor budúcnosti. Česku sa zvýšil dlh z 27,7% „len“ na 42%.

Zdá sa, že žiadne slovenské Švajčiarsko ešte dlho nebude, ak vôbec, a ostatné štáty EÚ nieže nedoháňame, ale za nimi čím ďalej, tým viac zaostávame. Keď to takto bude pokračovať, stane sa zo Slovenska najzadlženejšia a najchudobnejšia krajina EÚ. Keďže žijeme v globalizovanom svete, tento rozdiel medzi Slovenskou a Českou ekonomikou možno prisudzovať jednoznačne neschopnosti našich politikov.

Záverom si dovoľujem použiť verejne dostupný graf porovnávajúci zadlženosť Slovenska a Česka. (Zdroj: Eurostat, Bloomberg)

Obr. Porovnanie vývoja zadlženosti Česka (modrá krivka) a Slovenska (biela krivka) v pomere k HDP. Len v jednom okamžiku sa zadlženosť Slovenska „priblížila“ k Českému vnútornému dlhu, a to vtedy keď došlo k „výpredaju“ slovenských strategických podnikov, ako napr. Slovnaft, či Slovenské elektrárne, atď.

Po tom všetkom, aký je stav ekonomiky na Slovensku, vnucuje sa mi odpoveď na v nadpise položenú otázku, že za súčasných politikov asi NIKDY a možno bolo by pre nás Slovákov zotrvať v spoločnom štáte s Českom!

Zdroj: V blogu boli použité materiály z Eurostatu a českých literárnych zdrojov (Lukáš Kovanda, Ph.D. a iní)

Ako to bolo za socializmu? (1)

19.11.2023

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovali udalosti pri pripomienke 17.11.89, ako aj súčasná, neľahká a neperspektívna, ekonomická situácia, a to nielen na Slovensku, hoci zdá sa, že u nás je to najhoršie. Asi rovnaký čas som prežil v socializme aj v súčasnom dravom a primitívnom kapitalizme. Viem život obyčajného človeka, v oboch [...]

Prečo vlastne chudobnieme? Lebo vojna na Ukrajine?

31.10.2023

To, že sme z roka na rok, my Slováci, chudobnejší cítime nielen v našich peňaženkách, ale potvrdzujú to aj články na stránkach novín a odborných štúdií. Analýzy a komparácie so zvyškom Európy sa opierajú o dáta naslovovzatých odborníkov – finančníkov, ekonómov, atď. Na túto tému nedávno bol zverejnený aj článok v Pravde, pod [...]

Potreba zmeny času – upozornenie

28.10.2023

Môj priateľ, bývalý minister financií a podpredseda vlády mi cez Viber poslal upozornenie na potrebu zmeny času dnes, 28.10. Keďže ma na tú potrebu upozorňuje tiež bývalý minister financií a (dokonca) predseda vlády, preposielam to aj vám. Ďakujeme Igi.

prach

Na Slovensko prúdi saharský prach. Pripravme sa na konšpirácie: Zlí Američania nás trovia z lietadiel

21.06.2024 10:33

Tak ako to už býva, aj tento fenomén vyvoláva u nadšencov konšpiračných teórií nutkanie naštartovať počítač a zakonšpirovať si.

Handlová, baňa, nešťastie

Hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v bani v Handlovej odročili na neurčito

21.06.2024 10:07

Výbuch, ku ktorému došlo 10. augusta 2009 v podzemí bane v Handlovej, si vyžiadal životy deviatich baníkov a 11 banských záchranárov.

Palestína / vlajka /

Arménsko oficiálne uznalo štát Palestína

21.06.2024 10:03

V uplynulých týždňoch obdobný krok urobili aj niektoré európske krajiny.

ide o pravdu, Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok v Ide o pravdu: Let špeciálom na futbal bol reprezentáciou štátu. Pri vyšetrovaní atentátu prebehli už dve stovky úkonov

21.06.2024 10:00

Stále platí, čo som povedal, že pri vyšetrovaní atentátu na premiéra Roberta Fica prevrátime svet hore nohami, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 459131x
Priemerná čítanosť článkov: 4136x

Autor blogu

Kategórie