Založ si blog

O čom to hovorí Zs. Simon?

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU (názor Zsolta Simona)“.

Zamýšľam sa nad tým, odkiaľ autor názoru berie informáciu, že nejaký skutok sa stal? Pozorne som sledoval tlačovú besedu vedenia Generálnej prokuratúry (GP) , nič také, čo tvrdí autor názoru, som nepočul. Vinu stíhaných nepotvrdil žiadny súd, takže sú všetci pôvodne policajtom obžalovaní – nevinní. Naopak, GP zrušila obvinenie, nakoľko našla v obžalobe viacero pochybení a vina, čo sa kladie obžalovaným, nie je trestným činom. Je to povinnosť prokuratúry, dohlidať na zákonnosť! Som naklonený názoru, že skutočne išlo o politický proces s predstaviteľmi významnej slovenskej parlamentnej politickej strany. Myslím si, že k dvom čelným politikom a vysoko exponovanému bývalému štátnemu úradníkovi, pridali na verejnosti „skompromitovaného“, tzv. oligarchu, aby tých dvoch prvých patrične skompromitovali.

Osobne si myslím, že bez ohľadu na osoby obžalovaných GP postupovala logický a správne. Negatívne reakcie na toto rozhodnutie, ktoré bolo patrične odôvodnené aj pred verejnosťou, pochádzajú od opozičných poslancov či ich sympatizantov. Takto, zrejme, aj od predsedu neparlamentnej politickej strany.

Pán exminister vo svojom „názore“ o.i. uvádza: „Je potrebné hneď úvodom skonštatovať, že Matovičova vládna koalícia mala na samom začiatku vládnutia ideálnu šancu na systémovú zmenu prokuratúry. Disponovala v parlamente ústavnou väčšinou. Mala možnosť zmeniť prokuratúru ruského typu na niečo demokratickejšie /trebárs na štátne zastupiteľstvo“. Pán predseda strany bol dvakrát vo vláde, jedno obdobie aj poslancom, a nikdy som nezaregistroval, že by p. exminister a exposlanec vyvinul nejakú iniciatívu, aby sa naša prokuratúra tzv. „ruského typu“ zmenila na niečo demokratickejšie /trebárs na štátne zastupiteľstvo/, ako to on tvrdí.

Keby pán exposlanec „zagúgloval“ a prečítal napr. názor p. Eduarda Báránya z Ústavu štátu a práva SAV, dozvedel by sa rozdiel medzi „prokuratúrou“ a „štátnym zastupiteľstvom“, lebo zjavne mu to nie je jasné. Pán akademik o.i. na túto tému uvádza: „…až do roku 1952 pôsobilo v Československu štátne zastupiteľstvo, ktoré tak žalovalo v najhorších pseudoprocesoch na rozhraní 40. a 50. rokov minulého storočia.“ Ďalej p. akademik píše: „Súčasná slovenská prokuratúra patrí medzi tzv. parlamentné prokuratúry, ktoré prevládajú v strednej Európe. Dôležitý je rozsah pôsobnosti a právomocí, ako aj vzťah k ostatným zložkám verejnej moci, najmä k výkonnej. Ide teda o mieru jej nezávislosti. S pomenovaním štátne zastupiteľstvo sa obyčajne spája menšia právomoc i pôsobnosť zúžená najmä na štátnu žalobu v trestných veciach a podriadenie výkonnej moci. Teda najmä vláde, ktorá vymenuje a odvoláva hlavného štátneho zástupcu. S označením prokuratúra sa spravidla spája širšia právomoc i pôsobnosť zahŕňajúca okrem štátnej žaloby v trestných veciach aj dozor nad zákonnosťou činnosti verejnej správy. Tzv. parlamentný typ prokuratúry býva nezávislý od výkonnej moci.“ Zdôrazňujem a podčiarkujem slova p. akademika, že: Štátne zastupiteľstvo je v trestných veciach podriadená výkonnej moci. Takže sú vytvorené všetky podmienky na politické procesy, ako to bolo u nás v 50. rokoch minulého storočia.

Len pre doplnenie – zástupca generálneho prokurátora p. Kandera síce zrušil pôvodne uznesenie, ale prípad vrátil „na začiatok“, teda chce od vyšetrovateľa „len“ aby urobil nenapadnuteľné a zákonné obvinenie, ak vôbec nejaký „skutok sa stal“a aby predložil adekvátne dôkazy o vine stíhaných. Zrušenie obvinení a vrátenie „procesu“ na začiatok, je zrejme problém pre niektorých politikov, nakoľko p. Ficovi nevedeli do volieb „zatvoriť“ ústa.

Ešte by som sa pozastavil pri jednom odstavci  publikovaného názoru. Autor píše: „To sa tu zase budú vraždiť novinári? Nepohodlní budú miznúť? A predstavitelia menšín sa vyštvú z krajiny ako Hedviga?“ Ak autor má na mysli súčasné Slovensko, tak tu sa nevraždia novinári! Bol zavraždený jeden novinár, čiže nie plurál „novinári“, a to ešte príslušníkom národnostnej menšiny na Slovensku. Nezachytil som ani správu, žeby u nás „nepohodlní zmizli“. Možno niektorí ušli, báli sa spravodlivého stíhania. Neevidujem ani,  že by nejakí predstavitelia menšiny boli z krajiny „vyštvaní“. Možno p. exminister má lepšie informácie, škoda, že ich neuviedol. Ani „Hedviga“ nebola vyštvaná z krajiny. Odišla z SK do Maďarska, kam sa vydala. Ona nebola ani žiadna „predstaviteľka“ menšiny. Ja si osobne myslím, že svoje „napadnutie“ vymyslela. Nikdy predtým, ani potom v Nitre, kde je maďarská fakulta na UKF, nebol nikto kvôli svojej národnosti napadnutý. Takže nezavádzajme!

Možno ako nadpis by bolo výstižnejšie uviesť: O čom to melie Zs. Simon?, ale nechcel som  v nadpise uviesť expresívne výrazy.

Dobrí a zlí ŠTBáci.

04.02.2023

Objavením vlastnoručne (vlastnou krvou sa podpisovala zmluva s diablom len v rozprávkach) písaného súhlasu na spoluprácu s ŠTB vysokého štátneho úradníka – ministra, sa opäť, na chvíľu, rozprúdila diskusia o tejto organizácii minulého režimu. Z vyjadrenia vlastného „vykonávateľa“ spolupráce, ako aj mnohých jeho súputníkov, či aj hovorcu [...]

M. Dzurinda opäť „kalí vodu“!

03.02.2023

Expremiér M. Dzurinda ako kostlivec sa znovu objavil na slovenskej politickej scéne, z ktorej pred mnohými rokmi bol nútený odísť. Z európskej politiky sa však úplne nevytratil. Dočasne pôsobil ako poradca niektorého ukrajinského prezidenta, ale najme ako predseda Centra Wilfrieda Martense pre európske štúdie. V tejto súvislosti mi poslal môj priateľ, [...]

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

28.01.2023

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi [...]

Maroš Žilinka

Žilinka o byte svojej dcéry na Boroch. Zaťahujú rodinu do útokov proti mne, sťažuje sa

07.02.2023 20:33

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že byt jeho dcéry má súvis s rozhodovaním v prípade Jaroslava Haščáka.

zemetrasenie, Turecko

Zemetrasenie: zatlačia Rusi na Bašára Asada, aby sa k ľuďom dostala pomoc?

07.02.2023 20:00

Zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, si už vyžiadalo viac ako 5 000 obetí. Dostane pomoc k ľuďom, ktorých zasiahla katastrofa?

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

zlodej, Ružinov, polícia pátra

Vykradol byt v Ružinove, no bola v ňom kamera. Ak ste ho na videu spoznali, pomôžte polícii

07.02.2023 18:41

Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti trestného činu porušovania domovej slobody a krádeže. Stalo sa to včera v Ružinove.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 344608x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie