Založ si blog

Akýže to 13. dôchodok? Odmena za prežitie!

Blížime sa k obdobiu, keď slovenskí dôchodcovia začnú, prinajmenšom chudnúť, ak nie priamo umierať od hladu, resp. triasť sa od zimy, hoci našťastie blížime sa k teplejším dňom. Tak aj vo vláde, a následne aj v médiách viac a viac sa hovorí o tzv. 13. dôchodkoch. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, ale nemôžem prísť na to, prečo je to „13. dôchodok“? Trinásty dôchodok by bol ten, ak sa dôchodcom vyplatí v rovnakej výške, ako predchádzajúcich 12 (dvanásť) dôchodkov. Trinásty dôchodok by bol teda taký, akú navrhla ostatná Ficova vláda. Táto nová vládna garnitúra, na čele s ministrom financií, zjavne s daňovým klamárom, urobila kompromis, teda nechala pôvodný názov „13. dôchodok“ a zásadne skresala výšku tohto „doplatku k 12-tym dôchodkom“. Všetky kompromisy sú zlé. Najlepšími príkladmi na nezmyselnosť  kompromisov je tzv. „Súdna mapa“, či vysokoškolský zákon. Každý zainteresovaný by o tom mohol veľa hovoriť.

Mne to vychádza, že tento štátom pomenovaný, klamlivo, 13. dôchodok, by bolo výstižnejšie nazvať „13. antidôchodok“. Totiž, čím máte vyššie dvanásť mesačných dôchodkov, tento doplatok bude nižší. Za ešte výstižnejší by som považoval to nazvať „Odmena za prežitie“. Čím z nižších celoročných dôchodkov dokážete prežiť, tým bude vyššia vaša jednorazová, koncoročná odmena.

Ak poberáte len životné minimum a dokázali ste prežiť z mesačných 218,06 €, zaslúžite si odmenu 300 €, podali ste skutočne heroický výkon! Blahoželáme, zaslúžite si to.

Ak dostávate dôchodok 912,50 € a viac a prežili ste, nič moc výkon, zaslúžite si „len“ 50 €, berte to ako cenu „útechy“.

Pán minister financií dokázal, že má rád hry, viď. „očkovacia lotéria“ a iné jeho infantilnosti, možno môj nápad sa mu bude pozdávať. Snáď by bolo vhodné aj oficiálne vyhlásiť súťaž pre seniorov – „Dokážete prežiť aj rok 2022“? Základná idea súťaže, s čím nižším mesačným príjmom prežijete, tým bude vyššia koncoročná výhra v podobe štátnej almužny.

Pravda uvádza foto usmievajúcich sa dôchodcov. Ak sú to Slováci, neviem aký majú dôvod na úsmev, žiadna svetlá perspektíva ich nečaká. Podľa autora tohto ilustračného fota to asi budú nejakí zahraniční.

Foto Pravda, zdroj SHUTTERSTOCK

Pôjdeme bojovať na Ukrajinu?

16.05.2023

Môj priateľ Dušan, ktorý trávi veľa času na sociálnych sietiach, mi občas pošle mail, z ktorého mi nabiehajú zimomriavky. Napr. o možnom zapojení Česka a na základe Bukureštskej zmluvy aj ostatných stredoeurópskych štátov, okrem Maďarska, do vojny na Ukrajine. Táto úvaha vychádza z údajného vyjadrenia gen. P. Pavla na svojom Twittrovom účte. Text, [...]

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Leopard či kombajn?

Čo Rusi trafili - Leopardy či kombajny?

07.06.2023 06:32

Zábery ruského ministerstva obrany o zásahu tankov Leopard spochybnili niektorí blogeri. Siluety strojov pripomínajú kombajny, nie tanky.

Kardiologická ambulancia vo Veľkom Krtíši.

V zdravotníctve máme dátové peklo. Posúva nás to k rozvojovým krajinám

07.06.2023 06:05

Na Slovensku je veľa múdrych ľudí, len nespolupracujú, hovorí v podcaste denníka Pravda člen vedenia WHO Jozef Šuvada.

Materská škôlka / škôlkari /

Čoraz viac rodičov žiada, aby ich dieťa do škôlky neprijali. Prečo, keď miesta v škôlkach chýbajú?

07.06.2023 06:00

Ak riaditelia rodičom nevyhovejú, hnevajú sa. Za všetkým je možnosť získať rodičovský príspevok v stovkách eur.

Cherson, Ukrajina, vojna na Ukrajine, Kachovská priehrada

ONLINE: Voda zo zničenej priehrady zaplavila množstvo domov, niekde trčia len strechy

07.06.2023 05:55

Voda zo zničenej Kachovskej priehrady postupne zaplavuje domy na juhu Ukrajiny, urgentnú pomoc potrebujú tisíce ľudí, dopady však pocítia státisíce.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 425215x
Priemerná čítanosť článkov: 4011x

Autor blogu

Kategórie