Založ si blog

Akýže to 13. dôchodok? Odmena za prežitie!

Blížime sa k obdobiu, keď slovenskí dôchodcovia začnú, prinajmenšom chudnúť, ak nie priamo umierať od hladu, resp. triasť sa od zimy, hoci našťastie blížime sa k teplejším dňom. Tak aj vo vláde, a následne aj v médiách viac a viac sa hovorí o tzv. 13. dôchodkoch. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, ale nemôžem prísť na to, prečo je to „13. dôchodok“? Trinásty dôchodok by bol ten, ak sa dôchodcom vyplatí v rovnakej výške, ako predchádzajúcich 12 (dvanásť) dôchodkov. Trinásty dôchodok by bol teda taký, akú navrhla ostatná Ficova vláda. Táto nová vládna garnitúra, na čele s ministrom financií, zjavne s daňovým klamárom, urobila kompromis, teda nechala pôvodný názov „13. dôchodok“ a zásadne skresala výšku tohto „doplatku k 12-tym dôchodkom“. Všetky kompromisy sú zlé. Najlepšími príkladmi na nezmyselnosť  kompromisov je tzv. „Súdna mapa“, či vysokoškolský zákon. Každý zainteresovaný by o tom mohol veľa hovoriť.

Mne to vychádza, že tento štátom pomenovaný, klamlivo, 13. dôchodok, by bolo výstižnejšie nazvať „13. antidôchodok“. Totiž, čím máte vyššie dvanásť mesačných dôchodkov, tento doplatok bude nižší. Za ešte výstižnejší by som považoval to nazvať „Odmena za prežitie“. Čím z nižších celoročných dôchodkov dokážete prežiť, tým bude vyššia vaša jednorazová, koncoročná odmena.

Ak poberáte len životné minimum a dokázali ste prežiť z mesačných 218,06 €, zaslúžite si odmenu 300 €, podali ste skutočne heroický výkon! Blahoželáme, zaslúžite si to.

Ak dostávate dôchodok 912,50 € a viac a prežili ste, nič moc výkon, zaslúžite si „len“ 50 €, berte to ako cenu „útechy“.

Pán minister financií dokázal, že má rád hry, viď. „očkovacia lotéria“ a iné jeho infantilnosti, možno môj nápad sa mu bude pozdávať. Snáď by bolo vhodné aj oficiálne vyhlásiť súťaž pre seniorov – „Dokážete prežiť aj rok 2022“? Základná idea súťaže, s čím nižším mesačným príjmom prežijete, tým bude vyššia koncoročná výhra v podobe štátnej almužny.

Pravda uvádza foto usmievajúcich sa dôchodcov. Ak sú to Slováci, neviem aký majú dôvod na úsmev, žiadna svetlá perspektíva ich nečaká. Podľa autora tohto ilustračného fota to asi budú nejakí zahraniční.

Foto Pravda, zdroj SHUTTERSTOCK

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

pčolinský Gröhling

SaS vs. Sme rodina: Pčolinský obvinil liberálov, že chcú umelo vytvoriť vládu. Gröhling sa bráni

03.12.2022 13:40

Pčolinský vytkol strane SaS, že toto je už tretia vláda, ktorú chcú povaliť.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Žilinkova 363 vždy zaručene vyčarí Smerákom úsmev na perách

03.12.2022 13:00

Žiadna svetlá budúcnosť. Po páde vlády nás čakajú iba zlé a horšie riešenia, hovorí okrem iného v politickom prehľade týždňa komentátor Marián Repa (podcast)

Putin

Putin by mohol využiť mierové rozhovory na prezbrojenie armády, myslí si šéf britskej diplomacie

03.12.2022 11:32

Cleverly poukázal na to, že po agresii v Gruzínsku, na Kryme a v ukrajinskom Donbase vždy nasledovala ďalšia "vlna" agresie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323372x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie