Založ si blog

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia podpory manželky, čo je prirodzené, našiel som aj podporu – vyjadrenie rektorky SPU. Podľa obrázku zjavne ako akademickej funkcionárky, nakoľko je vyobrazená aj s insígniami univerzity, teda v talári a s reťazou. Taktiež je uvedená ako „rektorka SPU“

Tu je jej vyjadrenie (print screen):

Zdroj: Propagačný materiál kandidáta „Nitrička má na viac“.

Jej písomné vyjadrenie uvádzam len preto, aby čitateľ mal možnosť posúdiť, čo vrchná predstaviteľka univerzity bola schopná „vypotiť“, ak to vôbec „potila“ ona sama.

Takže vážená pani rektorka, vy, ako súkromná osoba,  teda ako Klaudia Halászová, môžete verejne podporiť a voliť kohokoľvek, ale vonkoncom sa to nehodí pre rektorku univerzity. Je to aj proti princípu apolitickosti akademickej inštitúcie.

Predpokladám, že poznáte zákon o vysokých školách, podľa ktorého sa máte riadiť a robiť len to, čo tento zákon povoľuje. Hneď v úvode zákona sa uvádza:

Čl. I

PRVÁ ČASŤ | ZÁKLADNÉ USTANOVENIA

Poslanie, úlohy a postavenie vysokých škôl

(4)

Vysoké školy napĺňajú svoje poslanie

j)

spoluprácou s orgánmi štátnej správy, obcami, vyššími územnými celkami a s ustanovizňami z oblasti kultúry a hospodárskeho života,  … „

Takže podľa ods. j) je univerzita povinná spolupracovať  o. i. s obcami, bez ohľadu kto stojí v čele obce. Keď by primátorom mesta nebol p. Kršiak, tak ste neplnili poslanie, ako to vy uvádzate „tretiu misiu univerzity v regióne“? (Hoci tento pojem zákon nepozná.)

Vo vašom prvom funkčnom období bol primátorom p. doc. Jozef Dvonč, PhD., ktorý dlhodobo pôsobil aj na SPU. Využívali ste tento potenciál na upevnenie vzťahu mesta a SPU?

Zrejme p. Kršiak je váš osobný priateľ, keď ho dôverne oslovujete ako „Igor“, ale verejne ho podporiť ako rektorka SPU je možno zneužitie funkcie. Ak bude zvolený iný primátor mesta, SPU s ním nebude spolupracovať? Myslíte si, že ostatní kandidáti nemajú potenciál „zviditeľniť Nitru v národnom a medzinárodnom priestore“? Ja mám iný názor.

Mohli by ste si zobrať vzor zo susednej univerzity, ktorá sa na takýto nepekný akt neprepožičala. Nestretol som sa ani v inom akademickom meste, aby sa stalo to, čo ste urobila vy. Je to dosť veľká hanba!

PS 30.10.2022: Voľby sa skončili p. rektorka. Prepožičali ste sa verejne na podporu „Igora“  na post primátora. Neuspel! Čo teraz? So staronovým primátorom nehodlá SPU spolupracovať? Myslíte si, že pán Hattas nemá potenciál „zviditeľniť Nitru v národnom a medzinárodnom priestore“. Voliči si myslia, že má potenciál, ináč by ho nevolilo až 30,8 %. Myslíte si, že s p. Hattasom nemôže univerzita plniť tzv. „tretiu misiu v regióne (ako to pomenúvate v Igorovom propagačnom materiály)“? Je pravdou, že ste sa explicitne nevyjadrili v neprospech ďalších kandidátov, ale de facto vyjadrením v prospech „Igora“ ste to implicitne urobili. Nepoškodili ste univerzitu v očiach primátora Nitry? Nemali by ste uvažovať o abdikácii? Neuvažuje senát SPU o vašom odvolaní? … a vôbec, vynára sa tu veľa ďalších otázok o budúcnosti SPU pod vašim vedením!

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Akýže to 13. dôchodok? Odmena za prežitie!

01.05.2022

Blížime sa k obdobiu, keď slovenskí dôchodcovia začnú, prinajmenšom chudnúť, ak nie priamo umierať od hladu, resp. triasť sa od zimy, hoci našťastie blížime sa k teplejším dňom. Tak aj vo vláde, a následne aj v médiách viac a viac sa hovorí o tzv. 13. dôchodkoch. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, ale nemôžem prísť na to, prečo je [...]

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

pčolinský Gröhling

SaS vs. Sme rodina: Pčolinský obvinil liberálov, že chcú umelo vytvoriť vládu. Gröhling sa bráni

03.12.2022 13:40

Pčolinský vytkol strane SaS, že toto je už tretia vláda, ktorú chcú povaliť.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Žilinkova 363 vždy zaručene vyčarí Smerákom úsmev na perách

03.12.2022 13:00

Žiadna svetlá budúcnosť. Po páde vlády nás čakajú iba zlé a horšie riešenia, hovorí okrem iného v politickom prehľade týždňa komentátor Marián Repa (podcast)

Putin

Putin by mohol využiť mierové rozhovory na prezbrojenie armády, myslí si šéf britskej diplomacie

03.12.2022 11:32

Cleverly poukázal na to, že po agresii v Gruzínsku, na Kryme a v ukrajinskom Donbase vždy nasledovala ďalšia "vlna" agresie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323359x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie