Založ si blog

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia podpory manželky, čo je prirodzené, našiel som aj podporu – vyjadrenie rektorky SPU. Podľa obrázku zjavne ako akademickej funkcionárky, nakoľko je vyobrazená aj s insígniami univerzity, teda v talári a s reťazou. Taktiež je uvedená ako „rektorka SPU“

Tu je jej vyjadrenie (print screen):

Zdroj: Propagačný materiál kandidáta „Nitrička má na viac“.

Jej písomné vyjadrenie uvádzam len preto, aby čitateľ mal možnosť posúdiť, čo vrchná predstaviteľka univerzity bola schopná „vypotiť“, ak to vôbec „potila“ ona sama.

Takže vážená pani rektorka, vy, ako súkromná osoba,  teda ako Klaudia Halászová, môžete verejne podporiť a voliť kohokoľvek, ale vonkoncom sa to nehodí pre rektorku univerzity. Je to aj proti princípu apolitickosti akademickej inštitúcie.

Predpokladám, že poznáte zákon o vysokých školách, podľa ktorého sa máte riadiť a robiť len to, čo tento zákon povoľuje. Hneď v úvode zákona sa uvádza:

Čl. I

PRVÁ ČASŤ | ZÁKLADNÉ USTANOVENIA

Poslanie, úlohy a postavenie vysokých škôl

(4)

Vysoké školy napĺňajú svoje poslanie

j)

spoluprácou s orgánmi štátnej správy, obcami, vyššími územnými celkami a s ustanovizňami z oblasti kultúry a hospodárskeho života,  … „

Takže podľa ods. j) je univerzita povinná spolupracovať  o. i. s obcami, bez ohľadu kto stojí v čele obce. Keď by primátorom mesta nebol p. Kršiak, tak ste neplnili poslanie, ako to vy uvádzate „tretiu misiu univerzity v regióne“? (Hoci tento pojem zákon nepozná.)

Vo vašom prvom funkčnom období bol primátorom p. doc. Jozef Dvonč, PhD., ktorý dlhodobo pôsobil aj na SPU. Využívali ste tento potenciál na upevnenie vzťahu mesta a SPU?

Zrejme p. Kršiak je váš osobný priateľ, keď ho dôverne oslovujete ako „Igor“, ale verejne ho podporiť ako rektorka SPU je možno zneužitie funkcie. Ak bude zvolený iný primátor mesta, SPU s ním nebude spolupracovať? Myslíte si, že ostatní kandidáti nemajú potenciál „zviditeľniť Nitru v národnom a medzinárodnom priestore“? Ja mám iný názor.

Mohli by ste si zobrať vzor zo susednej univerzity, ktorá sa na takýto nepekný akt neprepožičala. Nestretol som sa ani v inom akademickom meste, aby sa stalo to, čo ste urobila vy. Je to dosť veľká hanba!

PS 30.10.2022: Voľby sa skončili p. rektorka. Prepožičali ste sa verejne na podporu „Igora“  na post primátora. Neuspel! Čo teraz? So staronovým primátorom nehodlá SPU spolupracovať? Myslíte si, že pán Hattas nemá potenciál „zviditeľniť Nitru v národnom a medzinárodnom priestore“. Voliči si myslia, že má potenciál, ináč by ho nevolilo až 30,8 %. Myslíte si, že s p. Hattasom nemôže univerzita plniť tzv. „tretiu misiu v regióne (ako to pomenúvate v Igorovom propagačnom materiály)“? Je pravdou, že ste sa explicitne nevyjadrili v neprospech ďalších kandidátov, ale de facto vyjadrením v prospech „Igora“ ste to implicitne urobili. Nepoškodili ste univerzitu v očiach primátora Nitry? Nemali by ste uvažovať o abdikácii? Neuvažuje senát SPU o vašom odvolaní? … a vôbec, vynára sa tu veľa ďalších otázok o budúcnosti SPU pod vašim vedením!

Pôjdeme bojovať na Ukrajinu?

16.05.2023

Môj priateľ Dušan, ktorý trávi veľa času na sociálnych sietiach, mi občas pošle mail, z ktorého mi nabiehajú zimomriavky. Napr. o možnom zapojení Česka a na základe Bukureštskej zmluvy aj ostatných stredoeurópskych štátov, okrem Maďarska, do vojny na Ukrajine. Táto úvaha vychádza z údajného vyjadrenia gen. P. Pavla na svojom Twittrovom účte. Text, [...]

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

ján slota súd

Exšéf národniarov Slota stojí pred sudcom. Čelí obžalobe za korupciu

07.06.2023 09:25

V stredu ráno sa na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici pojednávanie s Jánom Slotom.

cherson

Z úrodných polí púšte. Ukrajinských poľnohospodárov zničenie Kachovky tvrdo zasiahne

07.06.2023 09:24

Problémy budú mať aj obce, a to pri zásobovaní pitnou vodou, varuje ministerstvo.

Kokava nad Rimavicou, Vlkovo, povodeň

Aj v stredu pozor na búrky, výstraha platí na celom Slovensku

07.06.2023 08:44

Vyskytnúť sa môžu aj prudké lejaky, silný vietor či krúpy.

Ukrajina Rusko priehrada Kachovka evakuácie uarus

NYT: Kachovskú priehradu skôr zničili výbušniny než priamy útok

07.06.2023 06:52

Zničenie priehrady výbušninou zvnútra je pravdepodobnejšie ako vonkajší výbuch bomby či rakety.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 425226x
Priemerná čítanosť článkov: 4012x

Autor blogu

Kategórie