Založ si blog

… a vykľulo sa šidlo z vreca!

… alebo – Za darovanú S-300 si kúpime Patriot-a?

Na celej Hegerovej „akcii“ v Kyjeve sa mi nezdalo venovanie časti našej protivzdušnej obrany, zhmotnenej v S-300, Ukrajine. Je zjavné, že Hegerova cesta bola konjunkcia viacero udalostí. Jednak Hegerovi naše bezpečnostné služby  neodporučili pôvodne vycestovať do Kyjeva spolu s časťou V-4 a so žiadosťou či odporúčaním USA, darovať Ukrajine našu S-300. Keďže Heger pôvodne pukol do gatí a zostal doma, chcel si to odčiniť. Takže „schoval sa za sukňu“ (cit. Pellegrini) a aby nešiel s prázdnymi rukami a splnil aj želanie veľkého tútora, odniesol tam časť nášho obranného systému, teda symbolický a bezodplatne. Teda to Heger daroval. Neviem, či z hľadiska štátnej bezpečnosti to bolo dobré a pre nás bezpečné, ale systém je už naložený, ako sme to mohli vidieť z anonymných záberov, ktoré dostal náš expremiér a ten mal odvahu to zverejniť. Určite za to bude „popoťahovaný“, že ohrozil našu bezpečnosť, tým že sa Rusi dozvedeli, že S-300 nie je v tejto nebezpečnej dobe v plnom bojovom nasadení, ale usadený na nezaplachtovaných železničných vagónoch. Je nebezpečná doba – to len citujem (niektoré) naše média, čo nás upozorňujú, že „Putinovi nebude stačiť len Ukrajina“, preto by sme sa mali dôsledne pripraviť na našu obranu, aj vlastnými silami a prostriedkami.

Druhá vec, čo ma zaráža je, že ako Slovensko môže darovať, teda bezodplatne odovzdať časť svojho majetku? Heger povedal, „darovali sme“. Použil teda 1. p. pl. Kto my? On – Heger, Naď, Čaputová, …., kto ešte? Ja si myslím, že „darovať“ možno len vlastnú vec. Žeby Slovensko táto vládna koalícia považovala za vlastnú vec? Myslím si, že len sú poverení (vďaka pomýleným občanom) na čas spravovať Slovensko. Nemôžu byť niekedy spravodlivo súdení za trestnú činnosť, ktorej sa dopustili pri správe cudzieho majetku? Urobme si názorný príklad: Čo by sa stalo, keby napr.  Kajetám K. rozdal časť strategických zásob napr. obilia, napr. nejakému chudobnému africkému štátu? Už vidím, ako by Matovič vyskakoval „meterdvadsať“ do výšky. Naď – to je ten minister obrany čo nás dlhodobo, pred darovaním, ubezpečoval, že odsun S-300, to ani nehovoril o darovaní, je nezmysel a keď neskôr to pripustil, tak len s tým, že „až tu bude náhrada“. No, náhrada tu nie je a S-300 je „fuč“ na Ukrajine.  Heger dostal poďakovanie nielen od Zelenského, ale aj z Bieleho domu. Myslím si, že Heger už má „zarobené“ na bustu v kapitole, ako Havel, alebo aspoň na ďakovnú medailu, ako Dzurinda, za súhlas s „humanitárnym“ bombardovaním Srbska.

No, náhrada čoskoro na Slovensko príde. USA nám tu premiestnia ďalšiu batériu Patriotu, aj s osadenstvom, pretože naši to nevedia obsluhovať. Čo už na tom, že sme systém, čo vieme obsluhovať darovali a nahradili takým, čo nevieme obsluhovať.

„Potešiteľnú“ správu som prečítal v spravodajstve, ktorá citovala nášho „ctihodného“ teraz predsedu NR SR, predtým údajne aj štartéra. „Jednu z batérií Patriot si Slovensko bude môcť kúpiť, oznámil Boris Kollár. Najprv ju budú obsluhovať na Slovensku vojaci NATO, následne ju môžeme podľa neho získať „za zostatkovú cenu“. „Bude to lacnejšie, než keby sme robili tender na nový systém“ dodal predseda parlamentu.“ (Cit. MNT.sk). No a toto je druhý občan nášho štátu! Takto „uvažuje“, nielen ekonomický, ale aj štátnicky. Ja to čítam tak, že splnili sme želanie prezidenta USA a darovali sme časť nášho protivzdušného obranného systému. Zato nám sem premiestnia (starú) batériu Patriot (asi z Nemecka) aj s obsluhou vojakov USA. Podľa interpretácie vyjadrenia Kollára zjavne kúpime za zostatkovú cenu systém, čo sa teraz prevádzkuje v Nemecku, budú to obsluhovať Američania, zrejme za odplatu, a keď sa to naši naučia, tak nám to tu nechajú, však sme si to kúpili. Prečo by nám to aj darovali že, tak ako my Ukrajine?

Pôjdeme bojovať na Ukrajinu?

16.05.2023

Môj priateľ Dušan, ktorý trávi veľa času na sociálnych sietiach, mi občas pošle mail, z ktorého mi nabiehajú zimomriavky. Napr. o možnom zapojení Česka a na základe Bukureštskej zmluvy aj ostatných stredoeurópskych štátov, okrem Maďarska, do vojny na Ukrajine. Táto úvaha vychádza z údajného vyjadrenia gen. P. Pavla na svojom Twittrovom účte. Text, [...]

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi strácajú pozície pri Bachmute, Ukrajinci postupujú po krídlach

07.06.2023 10:40

Ukrajinské útoky severne a juhozápadne od Bachmutu hlásia tiež analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

ján slota súd

Slota prišiel na súd za korupciu s barlou: Tlačili na mňa, nech sa priznám, inak z basy už nevyjdem

07.06.2023 09:25, aktualizované: 10:45

Slota požiadal, aby sa hlavné pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti.

cherson

Z úrodných polí púšte. Ukrajinských poľnohospodárov zničenie Kachovky tvrdo zasiahne

07.06.2023 09:24

Problémy budú mať aj obce, a to pri zásobovaní pitnou vodou, varuje ministerstvo.

Kokava nad Rimavicou, Vlkovo, povodeň

Aj v stredu pozor na búrky, výstraha platí na celom Slovensku

07.06.2023 08:44

Vyskytnúť sa môžu aj prudké lejaky, silný vietor či krúpy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 425237x
Priemerná čítanosť článkov: 4012x

Autor blogu

Kategórie