Založ si blog

… a vykľulo sa šidlo z vreca!

… alebo – Za darovanú S-300 si kúpime Patriot-a?

Na celej Hegerovej „akcii“ v Kyjeve sa mi nezdalo venovanie časti našej protivzdušnej obrany, zhmotnenej v S-300, Ukrajine. Je zjavné, že Hegerova cesta bola konjunkcia viacero udalostí. Jednak Hegerovi naše bezpečnostné služby  neodporučili pôvodne vycestovať do Kyjeva spolu s časťou V-4 a so žiadosťou či odporúčaním USA, darovať Ukrajine našu S-300. Keďže Heger pôvodne pukol do gatí a zostal doma, chcel si to odčiniť. Takže „schoval sa za sukňu“ (cit. Pellegrini) a aby nešiel s prázdnymi rukami a splnil aj želanie veľkého tútora, odniesol tam časť nášho obranného systému, teda symbolický a bezodplatne. Teda to Heger daroval. Neviem, či z hľadiska štátnej bezpečnosti to bolo dobré a pre nás bezpečné, ale systém je už naložený, ako sme to mohli vidieť z anonymných záberov, ktoré dostal náš expremiér a ten mal odvahu to zverejniť. Určite za to bude „popoťahovaný“, že ohrozil našu bezpečnosť, tým že sa Rusi dozvedeli, že S-300 nie je v tejto nebezpečnej dobe v plnom bojovom nasadení, ale usadený na nezaplachtovaných železničných vagónoch. Je nebezpečná doba – to len citujem (niektoré) naše média, čo nás upozorňujú, že „Putinovi nebude stačiť len Ukrajina“, preto by sme sa mali dôsledne pripraviť na našu obranu, aj vlastnými silami a prostriedkami.

Druhá vec, čo ma zaráža je, že ako Slovensko môže darovať, teda bezodplatne odovzdať časť svojho majetku? Heger povedal, „darovali sme“. Použil teda 1. p. pl. Kto my? On – Heger, Naď, Čaputová, …., kto ešte? Ja si myslím, že „darovať“ možno len vlastnú vec. Žeby Slovensko táto vládna koalícia považovala za vlastnú vec? Myslím si, že len sú poverení (vďaka pomýleným občanom) na čas spravovať Slovensko. Nemôžu byť niekedy spravodlivo súdení za trestnú činnosť, ktorej sa dopustili pri správe cudzieho majetku? Urobme si názorný príklad: Čo by sa stalo, keby napr.  Kajetám K. rozdal časť strategických zásob napr. obilia, napr. nejakému chudobnému africkému štátu? Už vidím, ako by Matovič vyskakoval „meterdvadsať“ do výšky. Naď – to je ten minister obrany čo nás dlhodobo, pred darovaním, ubezpečoval, že odsun S-300, to ani nehovoril o darovaní, je nezmysel a keď neskôr to pripustil, tak len s tým, že „až tu bude náhrada“. No, náhrada tu nie je a S-300 je „fuč“ na Ukrajine.  Heger dostal poďakovanie nielen od Zelenského, ale aj z Bieleho domu. Myslím si, že Heger už má „zarobené“ na bustu v kapitole, ako Havel, alebo aspoň na ďakovnú medailu, ako Dzurinda, za súhlas s „humanitárnym“ bombardovaním Srbska.

No, náhrada čoskoro na Slovensko príde. USA nám tu premiestnia ďalšiu batériu Patriotu, aj s osadenstvom, pretože naši to nevedia obsluhovať. Čo už na tom, že sme systém, čo vieme obsluhovať darovali a nahradili takým, čo nevieme obsluhovať.

„Potešiteľnú“ správu som prečítal v spravodajstve, ktorá citovala nášho „ctihodného“ teraz predsedu NR SR, predtým údajne aj štartéra. „Jednu z batérií Patriot si Slovensko bude môcť kúpiť, oznámil Boris Kollár. Najprv ju budú obsluhovať na Slovensku vojaci NATO, následne ju môžeme podľa neho získať „za zostatkovú cenu“. „Bude to lacnejšie, než keby sme robili tender na nový systém“ dodal predseda parlamentu.“ (Cit. MNT.sk). No a toto je druhý občan nášho štátu! Takto „uvažuje“, nielen ekonomický, ale aj štátnicky. Ja to čítam tak, že splnili sme želanie prezidenta USA a darovali sme časť nášho protivzdušného obranného systému. Zato nám sem premiestnia (starú) batériu Patriot (asi z Nemecka) aj s obsluhou vojakov USA. Podľa interpretácie vyjadrenia Kollára zjavne kúpime za zostatkovú cenu systém, čo sa teraz prevádzkuje v Nemecku, budú to obsluhovať Američania, zrejme za odplatu, a keď sa to naši naučia, tak nám to tu nechajú, však sme si to kúpili. Prečo by nám to aj darovali že, tak ako my Ukrajine?

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Jan Lipavský, Rastislav Káče, Alexander Schallenberg.

Káčer sa stretol so šéfmi diplomacií Česka a Rakúska. Diskutovali o situácii na Ukrajine i migrácii

03.12.2022 15:15

Minister Rastislav Káčer ocenil dobré susedské vzťahy a spoluprácu v rámci Slavkovského formátu,

pčolinský Gröhling

SaS vs. Sme rodina: Pčolinský obvinil liberálov, že chcú umelo vytvoriť vládu. Gröhling sa bráni

03.12.2022 13:40

Pčolinský vytkol strane SaS, že toto je už tretia vláda, ktorú chcú povaliť.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Žilinkova 363 vždy zaručene vyčarí Smerákom úsmev na perách

03.12.2022 13:00

Žiadna svetlá budúcnosť. Po páde vlády nás čakajú iba zlé a horšie riešenia, hovorí okrem iného v politickom prehľade týždňa komentátor Marián Repa (podcast)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323375x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie