Založ si blog

… a vykľulo sa šidlo z vreca!

… alebo – Za darovanú S-300 si kúpime Patriot-a?

Na celej Hegerovej „akcii“ v Kyjeve sa mi nezdalo venovanie časti našej protivzdušnej obrany, zhmotnenej v S-300, Ukrajine. Je zjavné, že Hegerova cesta bola konjunkcia viacero udalostí. Jednak Hegerovi naše bezpečnostné služby  neodporučili pôvodne vycestovať do Kyjeva spolu s časťou V-4 a so žiadosťou či odporúčaním USA, darovať Ukrajine našu S-300. Keďže Heger pôvodne pukol do gatí a zostal doma, chcel si to odčiniť. Takže „schoval sa za sukňu“ (cit. Pellegrini) a aby nešiel s prázdnymi rukami a splnil aj želanie veľkého tútora, odniesol tam časť nášho obranného systému, teda symbolický a bezodplatne. Teda to Heger daroval. Neviem, či z hľadiska štátnej bezpečnosti to bolo dobré a pre nás bezpečné, ale systém je už naložený, ako sme to mohli vidieť z anonymných záberov, ktoré dostal náš expremiér a ten mal odvahu to zverejniť. Určite za to bude „popoťahovaný“, že ohrozil našu bezpečnosť, tým že sa Rusi dozvedeli, že S-300 nie je v tejto nebezpečnej dobe v plnom bojovom nasadení, ale usadený na nezaplachtovaných železničných vagónoch. Je nebezpečná doba – to len citujem (niektoré) naše média, čo nás upozorňujú, že „Putinovi nebude stačiť len Ukrajina“, preto by sme sa mali dôsledne pripraviť na našu obranu, aj vlastnými silami a prostriedkami.

Druhá vec, čo ma zaráža je, že ako Slovensko môže darovať, teda bezodplatne odovzdať časť svojho majetku? Heger povedal, „darovali sme“. Použil teda 1. p. pl. Kto my? On – Heger, Naď, Čaputová, …., kto ešte? Ja si myslím, že „darovať“ možno len vlastnú vec. Žeby Slovensko táto vládna koalícia považovala za vlastnú vec? Myslím si, že len sú poverení (vďaka pomýleným občanom) na čas spravovať Slovensko. Nemôžu byť niekedy spravodlivo súdení za trestnú činnosť, ktorej sa dopustili pri správe cudzieho majetku? Urobme si názorný príklad: Čo by sa stalo, keby napr.  Kajetám K. rozdal časť strategických zásob napr. obilia, napr. nejakému chudobnému africkému štátu? Už vidím, ako by Matovič vyskakoval „meterdvadsať“ do výšky. Naď – to je ten minister obrany čo nás dlhodobo, pred darovaním, ubezpečoval, že odsun S-300, to ani nehovoril o darovaní, je nezmysel a keď neskôr to pripustil, tak len s tým, že „až tu bude náhrada“. No, náhrada tu nie je a S-300 je „fuč“ na Ukrajine.  Heger dostal poďakovanie nielen od Zelenského, ale aj z Bieleho domu. Myslím si, že Heger už má „zarobené“ na bustu v kapitole, ako Havel, alebo aspoň na ďakovnú medailu, ako Dzurinda, za súhlas s „humanitárnym“ bombardovaním Srbska.

No, náhrada čoskoro na Slovensko príde. USA nám tu premiestnia ďalšiu batériu Patriotu, aj s osadenstvom, pretože naši to nevedia obsluhovať. Čo už na tom, že sme systém, čo vieme obsluhovať darovali a nahradili takým, čo nevieme obsluhovať.

„Potešiteľnú“ správu som prečítal v spravodajstve, ktorá citovala nášho „ctihodného“ teraz predsedu NR SR, predtým údajne aj štartéra. „Jednu z batérií Patriot si Slovensko bude môcť kúpiť, oznámil Boris Kollár. Najprv ju budú obsluhovať na Slovensku vojaci NATO, následne ju môžeme podľa neho získať „za zostatkovú cenu“. „Bude to lacnejšie, než keby sme robili tender na nový systém“ dodal predseda parlamentu.“ (Cit. MNT.sk). No a toto je druhý občan nášho štátu! Takto „uvažuje“, nielen ekonomický, ale aj štátnicky. Ja to čítam tak, že splnili sme želanie prezidenta USA a darovali sme časť nášho protivzdušného obranného systému. Zato nám sem premiestnia (starú) batériu Patriot (asi z Nemecka) aj s obsluhou vojakov USA. Podľa interpretácie vyjadrenia Kollára zjavne kúpime za zostatkovú cenu systém, čo sa teraz prevádzkuje v Nemecku, budú to obsluhovať Američania, zrejme za odplatu, a keď sa to naši naučia, tak nám to tu nechajú, však sme si to kúpili. Prečo by nám to aj darovali že, tak ako my Ukrajine?

Akýže to 13. dôchodok? Odmena za prežitie!

01.05.2022

Blížime sa k obdobiu, keď slovenskí dôchodcovia začnú, prinajmenšom chudnúť, ak nie priamo umierať od hladu, resp. triasť sa od zimy, hoci našťastie blížime sa k teplejším dňom. Tak aj vo vláde, a následne aj v médiách viac a viac sa hovorí o tzv. 13. dôchodkoch. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, ale nemôžem prísť na to, prečo je [...]

Prípad Borguľa a iné policajné výpalníctva.

27.04.2022

Nedávno medializovaný prípad poslanca M. Borguľu, čo (div sa svete) oznámil policajný prezident, ten, čo by o tom nemal ani vedieť, ak nevládne u nás policajná mafia, vo mne upevnil moje presvedčenie, že najskorumpovanejšie štátna inštitúcia u nás, je polícia. Vychádzam pritom z vlastných skúseností, resp. zo skúseností niektorých mojich známych. [...]

Nenecháme sa zmiasť lžami o vojne na Ukrajine, p. prezidentka

06.04.2022

Pani prezidentka nás vo svojom Facebook-u nás vyzvala: „Nenechajme sa zmiasť lžami o denacifikácii, o biologických zbraniach, o obkľúčenom Rusku, ktoré vykonáva „špeciálnu vojenskú operáciu“ na oslobodenie Ukrajiny.“ Nakoľko nie som priateľ p. prezidentky, ani na FB a nie som ani jej follower, tak túto jej výzvu som si prečítal v Pravde. Keďže sme [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová: Nikdy v ére samostatnej SR nebola pripravenosť ozbrojených síl dôležitejšia

07.07.2022 18:05

Pripomenula tiež plán Slovenska investovať dve percentá HDP do obrany už tento rok, teda o dva roky skôr, ako sa pôvodne zaviazalo.

Jaroslav Naď

Naď pripustil navyšovanie obranného rozpočtu ešte tento rok

07.07.2022 16:35

Viaceré štáty v reakcii na vojnu na Ukrajine ohlásili mimoriadne navyšovanie výdavkov na obranu.

Medveď / Arthur /

Nad Banskou Štiavnicou strhol medveď dobytok, ľudia by mali byť opatrní

07.07.2022 16:13

V lesoch nad mestom došlo v uplynulých dňoch k strhnutiu piatich kusov hovädzieho dobytka medveďom.

Christine Lambrechtová

Nemecko Ukrajine obrnené transportéry nedodá, nemôžeme drancovať Bundeswehr

07.07.2022 15:54

Len deň pred vyhlásením ministerky obrany oznámil kancelár Olaf Scholz ďalšie dodávky zbraní pre Kyjev.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 306753x
Priemerná čítanosť článkov: 4320x

Autor blogu

Kategórie