Založ si blog

Šťastní to slovenskí dôchodcovia.

O „nesmiernom“ šťastí slovenských dôchodcov sa mohla slovenská verejnosť dočítať na stránkach Pravdy –  „Viac ako 150 tisíc pracujúcich penzistov sa už teší z vyšších dôchodkovTU. Krátka správa prevzatá z TASR bola v Pravde „rozpracovaná“ do „ďalších podrobností“. Napr. sa uvádza:  „Sociálna poisťovňa (SP) zvýšila spätne od 1. januára 2022 viac ako 152.000 starobných dôchodkov a predčasných starobných dôchodkov.“ Ďalej: „Rozhodnutia a oznámenia o výplate dôchodku v novej, zvýšenej sume zasiela podľa neho SP dôchodcom priebežne. V rozhodnutí si nájdu konkrétne informácie o spôsobe určenia novej sumy dôchodku. V oznámení o výplate sú uvedené aj presné informácie o výplate ich novozvýšeného dôchodku a tiež informácie o vyplatení sumy doplatku na zvýšení dôchodku.“

Patrím medzi tých „šťastných“, ktorým dôchodok bol takto zvýšený. Toto „radostné“ oznámenie mi poslali na troch (3) stranách formátu A4. Bolo to tak komplikované vysvetlenie, že napriek môjmu dobrému vzdelaniu som sa dlho „prelúskaval“ cez „dôkladné“ vysvetlenie. Myslím si, že z tých „viac ako 150 tisíc“ dôchodcov, to pochopili maximálne traja. Na tom však nezáleží. Vzhľadom k podpriemerným, teda veľmi nízkym platom pracujúcich dôchodcov, ide o zvýšenie vo výške niekoľkých Centov. Mne konkrétne zvýšili dôchodok o 0,10 € / mesiac, teda 10 Eurocentov. Spätne mi SP aj poslala „ušlú“ časť dôchodku, a to za 3 mesiace:

Z celkovej sumy dôchodku, ktorá Vám patrí za obdobie od 1. januára 2022 do 1. apríla 2022, sme zúčtovali sumu, ktorá Vám už bola vyplatená za uvedené obdobie, a zvyšok sumy 0,31 EUR súčasne poukazujeme na účet.“ (Cit. z dekrétu).

Myslím si, že máloktorý dôchodca má aktivovanú elektronickú schránku, takže náklady na doručenie rozhodnutí poštou pre 150 tis. dôchodcov, SP stálo minimálne 100 tis.€. „ I tak še dá“.

Viem, že tento blog je bezvýznamný a nezaujímavý. Napísal som to len preto, aby pracujúca verejnosť a omladina si nemyslela, že nás dôchodcov štát „rozmaznáva“. Za porto dá viac, ako na vlastné dôchodky.

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323414x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie