Založ si blog

Šťastní to slovenskí dôchodcovia.

O „nesmiernom“ šťastí slovenských dôchodcov sa mohla slovenská verejnosť dočítať na stránkach Pravdy –  „Viac ako 150 tisíc pracujúcich penzistov sa už teší z vyšších dôchodkovTU. Krátka správa prevzatá z TASR bola v Pravde „rozpracovaná“ do „ďalších podrobností“. Napr. sa uvádza:  „Sociálna poisťovňa (SP) zvýšila spätne od 1. januára 2022 viac ako 152.000 starobných dôchodkov a predčasných starobných dôchodkov.“ Ďalej: „Rozhodnutia a oznámenia o výplate dôchodku v novej, zvýšenej sume zasiela podľa neho SP dôchodcom priebežne. V rozhodnutí si nájdu konkrétne informácie o spôsobe určenia novej sumy dôchodku. V oznámení o výplate sú uvedené aj presné informácie o výplate ich novozvýšeného dôchodku a tiež informácie o vyplatení sumy doplatku na zvýšení dôchodku.“

Patrím medzi tých „šťastných“, ktorým dôchodok bol takto zvýšený. Toto „radostné“ oznámenie mi poslali na troch (3) stranách formátu A4. Bolo to tak komplikované vysvetlenie, že napriek môjmu dobrému vzdelaniu som sa dlho „prelúskaval“ cez „dôkladné“ vysvetlenie. Myslím si, že z tých „viac ako 150 tisíc“ dôchodcov, to pochopili maximálne traja. Na tom však nezáleží. Vzhľadom k podpriemerným, teda veľmi nízkym platom pracujúcich dôchodcov, ide o zvýšenie vo výške niekoľkých Centov. Mne konkrétne zvýšili dôchodok o 0,10 € / mesiac, teda 10 Eurocentov. Spätne mi SP aj poslala „ušlú“ časť dôchodku, a to za 3 mesiace:

Z celkovej sumy dôchodku, ktorá Vám patrí za obdobie od 1. januára 2022 do 1. apríla 2022, sme zúčtovali sumu, ktorá Vám už bola vyplatená za uvedené obdobie, a zvyšok sumy 0,31 EUR súčasne poukazujeme na účet.“ (Cit. z dekrétu).

Myslím si, že máloktorý dôchodca má aktivovanú elektronickú schránku, takže náklady na doručenie rozhodnutí poštou pre 150 tis. dôchodcov, SP stálo minimálne 100 tis.€. „ I tak še dá“.

Viem, že tento blog je bezvýznamný a nezaujímavý. Napísal som to len preto, aby pracujúca verejnosť a omladina si nemyslela, že nás dôchodcov štát „rozmaznáva“. Za porto dá viac, ako na vlastné dôchodky.

Ako to bolo za socializmu? (1)

19.11.2023

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovali udalosti pri pripomienke 17.11.89, ako aj súčasná, neľahká a neperspektívna, ekonomická situácia, a to nielen na Slovensku, hoci zdá sa, že u nás je to najhoršie. Asi rovnaký čas som prežil v socializme aj v súčasnom dravom a primitívnom kapitalizme. Viem život obyčajného človeka, v oboch [...]

Prečo vlastne chudobnieme? Lebo vojna na Ukrajine?

31.10.2023

To, že sme z roka na rok, my Slováci, chudobnejší cítime nielen v našich peňaženkách, ale potvrdzujú to aj články na stránkach novín a odborných štúdií. Analýzy a komparácie so zvyškom Európy sa opierajú o dáta naslovovzatých odborníkov – finančníkov, ekonómov, atď. Na túto tému nedávno bol zverejnený aj článok v Pravde, pod [...]

Potreba zmeny času – upozornenie

28.10.2023

Môj priateľ, bývalý minister financií a podpredseda vlády mi cez Viber poslal upozornenie na potrebu zmeny času dnes, 28.10. Keďže ma na tú potrebu upozorňuje tiež bývalý minister financií a (dokonca) predseda vlády, preposielam to aj vám. Ďakujeme Igi.

poľsko, polícia

Vozidlo v poľskom Štetíne vrazilo do davu, hlásia najmenej 17 zranených

01.03.2024 18:16

Páchateľ podľa polície z miesta činu ušiel, čoskoro však bol zatknutý.

Jozef Ráž ml.

Zrušia cyklopruh na Vajanského? Rážov rezort to podľa Valla chce dosiahnuť novelou zákona

01.03.2024 16:04

Podľa primátora Bratislavy hrozia astronomické pokuty za nesplnenie nariadenia.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

Taraba navštívil Afriku. Envirominister vyrokoval s Keňou a Rwandou dohodu o vojenskej spolupráci

01.03.2024 15:35

S predstaviteľmi Keňe a Rwandy minister podľa vlastných slov vyrokoval aj dohodu o kybernetickej bezpečnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 451294x
Priemerná čítanosť článkov: 4066x

Autor blogu

Kategórie