Založ si blog

Sankcie za vojnu dopadajú na „správnych“ ľudí?

Voľne k názoru I. Hoffmana: „Odmietnuté, vrátené a nevrátené ceny a vyznamenania“.

V súčasnosti opäť, žiaľ, žijeme v dobe, keď cenzor začína mať významné a výsostné postavenie. On a jeho nadriadení rozhodujú, čo je pravdou, čo môžeme povedať a čo nie. Nehovoria tomu že je obmedzená sloboda slova a vyjadrenie svojho názoru, ale povedia, že: „to nie je pravdou, moderne, že je to hoax, preto to nemôže byť zverejnené“. Prezidentka, Heger, Naď, … môžu povedať čokoľvek, oni majú vždy pravdu. Napr. Heger vinu na zvyšovaní ceny plynu prisudzuje Putinovi, „… lebo vraj (Putin) nenaplnil dostatočne zásobníky …“. Ak tomu sám verí, tak je to zlé, lebo hlupák nie je dobrým premiérom. Ak tomu neverí, len to hlása, je to ešte horšie, lebo klame národ. A klamár nie je dobrým premiérom. V tejto veci, ak by počúval, alebo sa opýtal svojho ministra hospodárstva, tak by vedel, že plyn a ropa, napriek nepriateľskému postoju Slovenska a západného sveta, prúdi bez obmedzení v zazmluvnenom množstve. Plynové zásobníky u nás nie sú Putinové, tak sa mala postarať vláda – ON, aby zásobníky boli dostatočne naplnené. A takto by sme mohli pokračovať v hoaxoch tejto vládnej garnitútry a ostatných súčasných mocenských predstaviteľov. Ak si pani prezidentka myslí, že na poklese jej dôveryhodnosti sa podpísali Blahové statusy na sociálnych sietiach, tak sa zásadne mýli. Pokles jej preferencií závisí od jej chovania sa k národu, k jej štátnickým aktom a k jej (nešťastným) prejavom. Ako sa chová a hovorí, veľmi rozmýšľam, či p. Ľ. Bláha v statusoch o nej nemá pravdu.

Za rukojemníkov v spore s Ruskom, „demokratický“ svet si zobral tých, ktorý za to – za vojnu na Ukrajine, nemôžu. Sú to športovci, umelci, obyčajní ľudia, aj my na Slovensku. Kritizujú Orbana, za svoj postoj, ale ja si myslím, že koná v prospech svojho národa, keď vyhlasuje (osobne som to počul), že: „ cenu za Rusko – Ukrajinskú vojnu nemôžu platiť občania Maďarska“. Zato naši vládni činitelia sa predháňajú v pritakávaní iným štátom, ktorí na tejto vojne len „prihrievajú svoju polievočku“ a vylepšujú si svoju hospodársku bilanciu.

Pri tomto informačnom marazme, málokedy nájdeme normálny, vyvážený a logický komentár, aj na stránkach relatívne objektívnych novín, akou je Pravda. Tu chcem poukázať na komentár publicistu I. Hoffmana TU, ktorý ako jeden z mála sa dá čítať. V komentári sa zamýšľa nad rušením koncertov J. Nohavicu, že odmietol vrátiť Puškinovu cenu, za prebásnenie Vysockého a Okudžavu. To, že Nohavica dostal Puškinovu cenu z rúk prezidenta, neznamená, že ide o Putinovu cenu. J. Nohavicu si pamätám ako pesničkára z roku 1968, keď spieval a brojil proti invázii vojsk Varšavskej zmluvy do býv. ČSSR. V tejto súvislosti ma napadá, čo s tými, čo síce nedostali žiadne vyznamenanie, ale za minulej éry velebili dané zriadenie a Sovietsky zväz  „ o stošesť“. Tí za to sa neraz stali významnými verejnými činiteľmi, či umelcami, aj keď vďaka vtedajšej vládnej socialistickej a prosovietskej garnitúre?

Ak z hľadiska (Česko) Slovenska bol niekto odsúdeniahodný politik, tak to bol určite L.I. Brežnev. On bol iniciátorom invázie vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR. Pamätám sa na jeho arogantné rokovanie vo vlaku v Čiernej na Tisou, kde ani nevystúpil. L.I.Brežnev bol pooktóbrovým (1968) vedením štátu – tzv. husákovské vedenie, považovaný za „nášho dobrodinca“ a záchrancu socializmu u nás. Keď zomrel v roku 1982, vyšli u nás noviny v čiernom orámovaní. Viď. dobové noviny:

Archív novín Nové Slovo, Tlačový orgán UV KSS. Archív Krajskej knižnice Nitra

Hoci mnohí sa tešili, že Boh nás zbavil tyrana, jeden, už vtedy zaslúžilý umelec napísal v týždenníku ÚV KSS, „dojemnú“ báseň k úmrtiu L.I. Brežneva. No posúďte – Odkaz Leonida Iľjiča:

Archív novín Nové Slovo, Tlačový orgán UV KSS. Archív Krajskej knižnice Nitra

Tak rozmýšľam, kto je vlastne zlý? Či J. Nohavica, pesničkár, ktorý dostal vyznamenanie za umelecké prebásnenie významných ruských básnikov a teraz podlieha sankciám, či básnik, ktorý nepodlieha žiadnym sankciám, hoci zrejme dobrovoľne, napísal panychídu na smrť gaunera a tyrana?

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Jan Lipavský, Rastislav Káče, Alexander Schallenberg.

Káčer sa stretol so šéfmi diplomacií Česka a Rakúska. Diskutovali o situácii na Ukrajine i migrácii

03.12.2022 15:15

Minister Rastislav Káčer ocenil dobré susedské vzťahy a spoluprácu v rámci Slavkovského formátu,

pčolinský Gröhling

SaS vs. Sme rodina: Pčolinský obvinil liberálov, že chcú umelo vytvoriť vládu. Gröhling sa bráni

03.12.2022 13:40

Pčolinský vytkol strane SaS, že toto je už tretia vláda, ktorú chcú povaliť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323392x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie