Založ si blog

Kam až siaha proti-ruská propaganda?

Kanaďania po zjavne zbabraných majstrovstvách sveta v hokeji pre U20, keď považovali mladých hokejistov za svadobčanov, potrebovali (asi) svoje zlyhanie prebiť niečím, čo vrhne zlé svetlo na iných. Tak vysadili niekoľko tímov pred odletom z lietadla. Samozrejme, že sa to týka najmä zástupcov bývalého „východného bloku“.

Naša tlač sa na tom zjavne priživila, aj keď nie celkom vhodne, nechcem to nazvať až „debilne“. Aj tak seriózne noviny, ako je Pravda sa objavili, dokonca tri články. Česi, ktorých ja mám rád, sa poponáhľali, debilné rozhodnutie posádky nekritizovať, ale „hodiť“ to výlučne na Rusov. Vraj mali rovnaké tričká, tak ich Kanaďania považovali tiež za Rusov. Z obrázku zverejnenom v Pravde vidieť, že „skutočne“ ľahko možno „zameniť“ Čechov za Rusov.

Foto zdroj: Pravda

Na červených a hnedých vestách majú napísané mená svojich tímov, na tom červenom dokonca v Angličtine. Česi tam mali napísané, podľa ich vyjadrenia – Czech Republic.

Aj podľa článkov v Pravde, Rusi netvrdili, že nedôstojne sa správali Česi a Rusov s nimi poplietli. Podľa tlače tréner S. Zubov, ktorý reagoval na vyjadrenie českého manažéra, povedal len toľko: „Česi všetko veľmi rýchlo zapreli a všetko zvalili na nás. My to neurobíme, ale robiť to, čo robia oni, je veľmi škaredé. Verzia, že ich nepustili späť na palubu, pretože si ich pomýlili s našou posádkou, je jednoducho smiešna.“ Osobne si myslím, že sa vyjadril chlapsky a logický. Podľa tlače: „Letušky totiž označili za výtržníkov mladých mužov v sivých mikinách“ – takže mohli to byť aj Česi, nie? Ani letušky netvrdili, že to boli Rusi!

Úsilie potvrdiť pochybenie Rusov ďalšími prítomnými na palube vyznieva tiež úsmevne. Okrem hlavného nadpisu článku: „Česi neklamú, potvrdili ďalšie výpravy. Ich mikiny sa naozaj podobali na ruské“, nič nie je, čo by poukazovalo na vinu Rusov a názov článku môže byť pravdivý  nič neznamenajúci, až na neschopnosť kanadského letiskového personálu.

Vzhľadom na plnú obsadenosť lietadla bola situácia neprehľadná. Nemali sme ale pocit a ani sme nevideli, že by česká výprava nejakým spôsobom porušovala pravidlá,“ vraví Pšenka. Pšenka ale nepovedal, že „som videl, ako ruská výprava porušovala pravidlá“. Aj Fín sa vyjadril: „Čo som počul, tak Rusi pili na palube vlastné zásoby alkoholu. Ale nevidel som to.“ Tak to od niekoho LEN počul!

Ja si myslím, že práve morálka bývalých „východných“ štátov je prísnejšia a viac zošnurovaná. Alkoholové odviazanie severských štátnych príslušníkov v zahraničí je známe. Len si spomeňme, kto robil výtržnosti v Prahe až do nepríčetnosti, muselo sa to riešiť na medzinárodnej úrovni. Boli to mladí Dáni a Fíni. Tým samozrejme, tieto dve udalosti nechcem spájať a alkoholizmus severanov zovšeobecňovať.

Hokejisti, najmä mladí, majú neraz tendenciu vystupovať aj na verejnosti agresívnejšie, tak ako je to na ľade. Je to v povahe hokeja. Táto vec vo mne evokuje spomienku na dávnejšiu udalosť, keď sa v Nitre konali MS v hokeji U18. Boli tu tímy významných svetových hokejových veľmocí, vrátane Kanady. Vtedy majstrovstvá vyhrali Bielorusi. Boli to práve mladí Kanaďania, čo neúspech (pretože pre nich nevyhrať je vždy neúspech), ťažko znášali. Ako za „odmenu“ nám na štadióne úplne rozmlátili šatňu, ktorú mali pridelenú. Urobili z nej „drevárničku“, ako sa to po slovenský hovorí. Keď sme ich dopravili na letisko, aby sme na nich nezabudli, rozmlátili nám aj autobus. Vybili väčšinu okien. Nemám z toho fotky, lebo vtedy ešte neboli k dispozícii mobily, ale nezveličujem, bolo to hrozné. To som nikdy predtým ešte nezažil.

V inom článku p. Repa píše: „Keď niekto príliš tlačí na pílu, často dosiahne pravý opak toho, čo zamýšľal. Tak ako prísna náboženská výchova plodí ateistov a tvrdé tresty a zákazy sa míňajú účinkom…“. Myslím si, že „tlačenie“ vždy a všade na protiruskú propagandu vyvoláva obyčajne opačný efekt. Tak, ako za minulej éry, neuvážená a protizápadná propaganda vyvolala „zbožňovanie“ západu a najmä USA. Všetko zlé „hádzať“ na Rusov, môže vyvolať úplne opačnú reakciu, najmä, keď argumenty sú povážlivé, ako aj v tomto prípade.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413612x
Priemerná čítanosť článkov: 3939x

Autor blogu

Kategórie