Založ si blog

Heger ako alibista a jeho určite neurčité vyjadrenia.

Určite sa mnohí z nás pamätajú na vyjadrenie jedného zo slovenských politikov: „Ja nie som historik“. Vznikol z toho mém, ktorý ešte aj dnes mnohí slovenskí žurnalisti používajú. V podstate to znamenalo, že „nie som historik, neviem sa k tomu vyjadriť“. Mali by sa vyjadriť odborníci. Celá táto „príhoda“ vznikla, keď moderátor Martin Strižinec v RTVS o 5 minút 12 diskutujúcich sa opýtal, či odsudzujú deportácie slovenských občanov židovského pôvodu. Samozrejme, každá deportácia je odsúdeniahodná. Aj tá spomínaná, ako aj napr. deportácia Nemcov či Maďarov z územia Československa po II. sv. vojne, hoci je to neporovnateľné. Je zaujímavé, že k týmto druhým deportáciám – odsunu zo svojich, najmä rodných miest do neznámej cudziny, sa naši súčasní politici nevyjadrujú negatívne, ale odsudzujú vyjadrenia tých, ktorí to kritizujú. Viď ostatný prípad Korčok vs. Kövér – predseda maďarského parlamentu.

V diskusii 26. marca 2017 otázka M. Strižinca, bola zjavne namierená proti politickej strane jedného z účastníkov, ktorý bol radový politik v NR SR, nebol premiérom, či ministrom, preto mohol dať aj „vyhýbavú odpoveď“.  V podstate však povedal pravdu, „nie je v danej oblasti odborník“, je to elektrotechnický inžinier.

Tento úvod som považoval za potrebné uviesť z dôvodu, že keď dvaja robia to isté, nie je to „to isté“. Tí, čo sledujeme dianie na slovenskej politickej scéne, určite zaregistrovali vyhýbavé odpovede súčasného premiéra E, Hegera. V podstate sa k máločomu vyjadruje, dáva odpovede, ako ten politik z TV diskusie, hoci on je premiér a nie radový, ,opozičný politik NR SR.

Tak napr. na otázku účinnosti a efektívnosti „očkovacej lotérie“  sa vyjadril: „Prebehlo druhé kolo. Ja určite nie som človek, čo to hodnotí po prvom, či druhom kole.“

Paušálne sa k ničomu nepríjemnému jeho vlády a vládnych nominantov nevyjadruje, považuje to vždy „za predčasné“. Rovnako sa nevyjadruje z dôvodu „predčasnosti“ k obvineniu súčasného policajného prezidenta. Predstavme si, čo by robil, keby to bol nominant za vlády Smeru a on by bol v opozícii.

V nedávno zverejnenej diskusii pre jeden slovenský denník v spoluvlastníctve J. Sorosa, napr. dáva takéto odpovede (Otázky moderátorky sú napísané „bold“):

Bol Maroš Žilinka zlá voľba?  (odpoveď Hegera) Prosím vás, poďme ďalej.

Tak bol dobrá voľba?   Stále sa ma pýtate tú istú otázku. Nie je to téma, o ktorej by sme sa mali teraz rozprávať.

Maroš Žilinka … . Mal by sa takto správať generálny prokurátor? … Situáciu, samozrejme, silno vnímam, ale chcel by som v prvom rade povedať, že generálny prokurátor je nezávislý od vlády. … pre mňa dôležité, aby do toho prišiel odborný názor. … Predpoklad je, aby v tejto skupine boli odborníci, ktorí sa pozrú na celú situáciu a prinesú aj odpovede.

Ďalšia, dlhá otázka – odpoveď premiéra: „Tieto otázky musia byť zodpovedané. Mňa tiež bude zaujímať odpoveď na tieto otázky, ale v prvom rade odborná odpoveď. Je dôležité, aby sa k tomu vyjadrili ľudia, ktorí s tým majú bohatú skúsenosť.“

K rozhodnutiu GP v diskusii na TA3 „V politike“, o.i. aj:  Rešpektujem to, ja nekomentujem rozhodnutia orgánov v trestnom konaní. … Je to výsostne odborná téma, rád si počkám na vyjadrenie odborníkov.  … Do tejto polemiky určite nepôjdem, myslím si, že v tomto momente je dôležité venovať všetku pozornosť odbornej diskusii a potom, myslím si, že bude priestor aj na tieto otázky. V tomto momente ja chcem počkať na vyjadrenie tej odbornej komisie. …

Otázka „Bol Maroš Žilinka dobrou voľbou?“ – Opäť do tejto diskusie ja nechcem ísť, … Ja svoj názor nebudem komunikovať, lebo ja mám momentálne úplne inú úlohu a inú rolu … Moderátor – iste, ale od premiéra očakávajú jasný postoj, keď ho má aj napr. prezidentka Zuzana Čaputová , …. odpoveď   – „presne tak, odo mňa sa to určite nedozviete … .

V závere diskusie, keď ho moderátor „tlačil“ na zodpovedanie otázky o návšteve pápeža a možnej súvislosti so zvýšením očkovania, pohrozil predčasným odchodom. Ak na to máte nervy, pozrite si jeho rozhovor V politike na TA3, aby nebolo, že moje vyjadrenia sú „vytrhnuté z kontextu“.

Hoci sa Heger tvári suverénne, ako niektorí veľkí vodcovia, jasné a zrozumiteľné odpovede na aktuálne otázky, na ktoré ako premiér by mal odpovedať a zaujať jasné stanovisko, nemá. Je to alibizmus.

Asi by bolo zbytočné sa ho pýtať, kedy prejde jedna vila z Cannes do majetku Slovenskej republiky, čo nám z miesta činu pred voľbami sľubovali.

Zdroj: Screenshot Video Pravda

Ak by sme sa ho predsa len opýtali, jeho hypotetické odpovede by mohli vyzerať nasledovne

  1. Poďme na ďalšiu otázku.
  2. Je predčasné o tom hovoriť.
  3. Zatiaľ sme upratovali v prázdnej špajze po Ficovi.
  4. Bla – bla – bla.

Pre mnohých možno najlepšia odpoveď: Klamali sme Vás pred voľbami, sklamali sme Vás po voľbách, odchádzame z vlády a chceme predčasné voľby.

Ako to bolo za socializmu? (1)

19.11.2023

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovali udalosti pri pripomienke 17.11.89, ako aj súčasná, neľahká a neperspektívna, ekonomická situácia, a to nielen na Slovensku, hoci zdá sa, že u nás je to najhoršie. Asi rovnaký čas som prežil v socializme aj v súčasnom dravom a primitívnom kapitalizme. Viem život obyčajného človeka, v oboch [...]

Prečo vlastne chudobnieme? Lebo vojna na Ukrajine?

31.10.2023

To, že sme z roka na rok, my Slováci, chudobnejší cítime nielen v našich peňaženkách, ale potvrdzujú to aj články na stránkach novín a odborných štúdií. Analýzy a komparácie so zvyškom Európy sa opierajú o dáta naslovovzatých odborníkov – finančníkov, ekonómov, atď. Na túto tému nedávno bol zverejnený aj článok v Pravde, pod [...]

Potreba zmeny času – upozornenie

28.10.2023

Môj priateľ, bývalý minister financií a podpredseda vlády mi cez Viber poslal upozornenie na potrebu zmeny času dnes, 28.10. Keďže ma na tú potrebu upozorňuje tiež bývalý minister financií a (dokonca) predseda vlády, preposielam to aj vám. Ďakujeme Igi.

Pásmo Gazy, Izrael, Palestína

Pri izraelskom údere na lídrov Hamasu zomrelo podľa úradov v Gaze vyše 70 Palestínčanov

13.07.2024 15:00

Terčom útoku bol vojenský líder Hamasu Muhammad Díf.

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Exprezidentku Čaputovú mrzí, že sa predčasne ukončila tohtoročná Pohoda, zraneným praje skoré uzdravenie

13.07.2024 14:09

Okrem toho ocenila desiatky príbehov pomoci, podpory a solidarity.

seniorka

Seniorka vyhodila z okna 15-tisíc eur. Nedôverujte neznámym ľuďom, vyzýva polícia

13.07.2024 14:05

Podvodník dôverčivú seniorku inštruoval, aby peniaze vložila do igelitovej tašky a odovzdala ich jeho známemu.

Fico, oslavy Cyrila a Metoda

Oslavy prijatia Deklarácie o zvrchovanosti budú v Starej Bystrici

13.07.2024 13:37

Podujatie, ktoré je pripomienkou prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky dňa 17. júla 1992, sa koná pod záštitou predsedu vlády Fica.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 461075x
Priemerná čítanosť článkov: 4154x

Autor blogu

Kategórie