Založ si blog

Rusko ako agresor? Na vlastnom území?

Tí, čo pozorne sledujete dianie nielen na Slovensku, ale aj vo svete, určite ste zaregistrovali správy tipu: „KYJEV, BRATISLAVA. Kým svet sa sústreďuje na dianie na východe Ukrajiny, Rusko posilňuje prítomnosť v Čiernom mori. Cieľom je napadnutie Ukrajiny z juhu, operácia na spôsob vylodenia spojencov v Normandii počas druhej svetovej vojny.“ – toto je citát z mienkotvorného, ale najmä protiruského (a proti Ficovského) denníka.

Borell, čo mu „dal na frak“ S. Lavrov, keď si pomýlil Moskvou s Bruselom, uviedol: „S vážnymi obavami sledujeme ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny,“ napísal Borrell na Twitteri po telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, ktorého ubezpečil o „neochvejnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany EÚ“.

Keďže svet dnes je nadmieru globalizovaný a rakety doletia na všetky miesta zemegule, všetky potenciálne vojnové ohniská sa týkajú aj nás. Nás už aj preto, lebo sme blízko tohto potenciálneho vojenského konfliktu, aj keby to bolo len lokálne.

Borell s vážnymi obavami sleduje „… ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny…“ – treba dodať, že na ruskom území.

Pozrime sa aj na iné agentúrne správy:

  • V máji až júni usporiada NATO najväčšie manévre Defender Europe 2021, od čias studenej vojny. Cvičenia sú plánované na vypracovanie obranných a útočných akcií vo východnej Európe a Pobaltí. Z partnerských krajín sa aktívne zúčastňuje Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.
  • Deň predtým ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že Washington podporí Kyjev „v prípade eskalácie ruskej agresie“. Ako je uvedené v správe, prísľub Pentagonu sa vzťahuje aj na situáciu na Kryme. Americká strana tiež pripomenula, že od roku 2015 Spojené štáty vyčlenili Kyjevu bezpečnostnú pomoc vo výške viac ako 2 miliardy USD.
  • obchodný denník OilPrice.com uvádza: „V Bielorusku a na Ukrajine sa zdá, že Západ vedie hybridnú vojnu proti Moskve. Z Putinovho pohľadu je teraz jedinou možnosťou aktívny protiútok. Vojenskí analytici stále diskutujú o tom, aké sú možnosti Moskvy v najbližších dňoch. Väčšina očakáva takzvanú lokálnu eskaláciu, dramatickú a zničujúcu, ktorá povedie k nasadeniu ruských „mierových síl“.“

Takže pod zámienkou údajnej hrozby zo strany Ruska, NATO „rinčí zbraňami“ všade v okolí ruských hraníc. Ministri zahraničia štátov aliancie dali vyhlásenie v ktorom sa zdôrazňuje: „… že agresívne kroky Ruska predstavujú hrozbu pre bezpečnosť NATO, terorizmus sa označuje ako trvalá hrozba pre všetky krajiny ako celok. „Autoritárske režimy spochybňujú svetový poriadok založený na pravidlách, vrátane hybridných a kybernetických hrozieb, škodlivého používania nových technológií,“ uvádza sa v dokumente, ktorý cituje RIA Novosti.“ To ešte dodávam, že náš p. minister zahraničných vecí a EZ považuje za hybridnú zbraň aj ruskú očkovaciu látku proti Covid – 19!

Oxymoron vo vyhlásení – Zároveň sa partnerstvo krajín v spojenectve nazýva zárukou kolektívnej obrany spojencov. Dokument zdôrazňuje, že NATO je výlučne obrannou alianciou.

Možno niektorí z Vás si pamätajú, čo „vystrájali“ Američania na čele s J.F.Kennedym, keď v 60. rokoch Sovietsky zväz sa pokúšal umiestniť rakety krátkeho doletu na Kube. Bola to „Karibská kríza“ a svet bol na pokraji vojny.

Záujem USA o Ukrajinu nie je nové, podobne, ako o iné územia v blízkosti Ruska. Zintenzívňuje sa to zjavne od nástupu nového amerického prezidenta. Dočítal som sa:

V Spojených štátoch nastúpil do prezidentskej funkcie Joe Biden. Počas Majdanu a po Majdane ako viceprezident pri prezidentovi Obamovi sa veľmi angažoval za novú ukrajinskú moc prezidenta Petra Porošenka. Jeho syn Hunter zaujal pozíciu v riadiacom orgáne veľkej ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma holdings za päťciferný plat v dolároch. Victoriu Noolandovú menoval Biden do vedúcej funkcie na Štátnom departemente. Pamätáme si televízne zábery Noolandovej ako na Majdane rozdáva pečivo demonštrantom.“

Tí, čo si pamätáme pôvodné vyhlásenia V. Havla, toho, ktorého busta je v americkom Kapitole (asi za zásluhy o budovanie USA), počas „nežnej“ o.i povedal: „Postupne sa rozpustia vojenské združenia Varšavská zmluva a NATO“. Na Varšavskú zmluvu si už nikto ani nespomenie, zato NATO sa úspešne rozmáha. Už pohltila aj podstatnú časť rozpustenej Varšavskej zmluvy.

No povedzte, nie je to „milé“ a najmä „objektívne“?

PS, 6.4.2021: Na stránke MO SR sme sa mohli dočítať nasledovné oznámenie: „Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 29. marca do 4. apríla 2021 je cez územie SR plánovaných šesť cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl. Konkrétne pôjde o presun amerických a českých vojakov.“ Zrejme mieria na východ – Ukrajinu. Nemalo by to znepokojovať napr. Rusko?

V blogu sú použité citácie z dostupných elektronických médií.

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323404x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie