Založ si blog

Rusko ako agresor? Na vlastnom území?

Tí, čo pozorne sledujete dianie nielen na Slovensku, ale aj vo svete, určite ste zaregistrovali správy tipu: „KYJEV, BRATISLAVA. Kým svet sa sústreďuje na dianie na východe Ukrajiny, Rusko posilňuje prítomnosť v Čiernom mori. Cieľom je napadnutie Ukrajiny z juhu, operácia na spôsob vylodenia spojencov v Normandii počas druhej svetovej vojny.“ – toto je citát z mienkotvorného, ale najmä protiruského (a proti Ficovského) denníka.

Borell, čo mu „dal na frak“ S. Lavrov, keď si pomýlil Moskvou s Bruselom, uviedol: „S vážnymi obavami sledujeme ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny,“ napísal Borrell na Twitteri po telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, ktorého ubezpečil o „neochvejnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany EÚ“.

Keďže svet dnes je nadmieru globalizovaný a rakety doletia na všetky miesta zemegule, všetky potenciálne vojnové ohniská sa týkajú aj nás. Nás už aj preto, lebo sme blízko tohto potenciálneho vojenského konfliktu, aj keby to bolo len lokálne.

Borell s vážnymi obavami sleduje „… ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny…“ – treba dodať, že na ruskom území.

Pozrime sa aj na iné agentúrne správy:

  • V máji až júni usporiada NATO najväčšie manévre Defender Europe 2021, od čias studenej vojny. Cvičenia sú plánované na vypracovanie obranných a útočných akcií vo východnej Európe a Pobaltí. Z partnerských krajín sa aktívne zúčastňuje Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.
  • Deň predtým ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že Washington podporí Kyjev „v prípade eskalácie ruskej agresie“. Ako je uvedené v správe, prísľub Pentagonu sa vzťahuje aj na situáciu na Kryme. Americká strana tiež pripomenula, že od roku 2015 Spojené štáty vyčlenili Kyjevu bezpečnostnú pomoc vo výške viac ako 2 miliardy USD.
  • obchodný denník OilPrice.com uvádza: „V Bielorusku a na Ukrajine sa zdá, že Západ vedie hybridnú vojnu proti Moskve. Z Putinovho pohľadu je teraz jedinou možnosťou aktívny protiútok. Vojenskí analytici stále diskutujú o tom, aké sú možnosti Moskvy v najbližších dňoch. Väčšina očakáva takzvanú lokálnu eskaláciu, dramatickú a zničujúcu, ktorá povedie k nasadeniu ruských „mierových síl“.“

Takže pod zámienkou údajnej hrozby zo strany Ruska, NATO „rinčí zbraňami“ všade v okolí ruských hraníc. Ministri zahraničia štátov aliancie dali vyhlásenie v ktorom sa zdôrazňuje: „… že agresívne kroky Ruska predstavujú hrozbu pre bezpečnosť NATO, terorizmus sa označuje ako trvalá hrozba pre všetky krajiny ako celok. „Autoritárske režimy spochybňujú svetový poriadok založený na pravidlách, vrátane hybridných a kybernetických hrozieb, škodlivého používania nových technológií,“ uvádza sa v dokumente, ktorý cituje RIA Novosti.“ To ešte dodávam, že náš p. minister zahraničných vecí a EZ považuje za hybridnú zbraň aj ruskú očkovaciu látku proti Covid – 19!

Oxymoron vo vyhlásení – Zároveň sa partnerstvo krajín v spojenectve nazýva zárukou kolektívnej obrany spojencov. Dokument zdôrazňuje, že NATO je výlučne obrannou alianciou.

Možno niektorí z Vás si pamätajú, čo „vystrájali“ Američania na čele s J.F.Kennedym, keď v 60. rokoch Sovietsky zväz sa pokúšal umiestniť rakety krátkeho doletu na Kube. Bola to „Karibská kríza“ a svet bol na pokraji vojny.

Záujem USA o Ukrajinu nie je nové, podobne, ako o iné územia v blízkosti Ruska. Zintenzívňuje sa to zjavne od nástupu nového amerického prezidenta. Dočítal som sa:

V Spojených štátoch nastúpil do prezidentskej funkcie Joe Biden. Počas Majdanu a po Majdane ako viceprezident pri prezidentovi Obamovi sa veľmi angažoval za novú ukrajinskú moc prezidenta Petra Porošenka. Jeho syn Hunter zaujal pozíciu v riadiacom orgáne veľkej ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma holdings za päťciferný plat v dolároch. Victoriu Noolandovú menoval Biden do vedúcej funkcie na Štátnom departemente. Pamätáme si televízne zábery Noolandovej ako na Majdane rozdáva pečivo demonštrantom.“

Tí, čo si pamätáme pôvodné vyhlásenia V. Havla, toho, ktorého busta je v americkom Kapitole (asi za zásluhy o budovanie USA), počas „nežnej“ o.i povedal: „Postupne sa rozpustia vojenské združenia Varšavská zmluva a NATO“. Na Varšavskú zmluvu si už nikto ani nespomenie, zato NATO sa úspešne rozmáha. Už pohltila aj podstatnú časť rozpustenej Varšavskej zmluvy.

No povedzte, nie je to „milé“ a najmä „objektívne“?

PS, 6.4.2021: Na stránke MO SR sme sa mohli dočítať nasledovné oznámenie: „Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 29. marca do 4. apríla 2021 je cez územie SR plánovaných šesť cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl. Konkrétne pôjde o presun amerických a českých vojakov.“ Zrejme mieria na východ – Ukrajinu. Nemalo by to znepokojovať napr. Rusko?

V blogu sú použité citácie z dostupných elektronických médií.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 414737x
Priemerná čítanosť článkov: 3950x

Autor blogu

Kategórie