Založ si blog

Rusko ako agresor? Na vlastnom území?

Tí, čo pozorne sledujete dianie nielen na Slovensku, ale aj vo svete, určite ste zaregistrovali správy tipu: „KYJEV, BRATISLAVA. Kým svet sa sústreďuje na dianie na východe Ukrajiny, Rusko posilňuje prítomnosť v Čiernom mori. Cieľom je napadnutie Ukrajiny z juhu, operácia na spôsob vylodenia spojencov v Normandii počas druhej svetovej vojny.“ – toto je citát z mienkotvorného, ale najmä protiruského (a proti Ficovského) denníka.

Borell, čo mu „dal na frak“ S. Lavrov, keď si pomýlil Moskvou s Bruselom, uviedol: „S vážnymi obavami sledujeme ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny,“ napísal Borrell na Twitteri po telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, ktorého ubezpečil o „neochvejnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany EÚ“.

Keďže svet dnes je nadmieru globalizovaný a rakety doletia na všetky miesta zemegule, všetky potenciálne vojnové ohniská sa týkajú aj nás. Nás už aj preto, lebo sme blízko tohto potenciálneho vojenského konfliktu, aj keby to bolo len lokálne.

Borell s vážnymi obavami sleduje „… ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny…“ – treba dodať, že na ruskom území.

Pozrime sa aj na iné agentúrne správy:

  • V máji až júni usporiada NATO najväčšie manévre Defender Europe 2021, od čias studenej vojny. Cvičenia sú plánované na vypracovanie obranných a útočných akcií vo východnej Európe a Pobaltí. Z partnerských krajín sa aktívne zúčastňuje Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.
  • Deň predtým ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že Washington podporí Kyjev „v prípade eskalácie ruskej agresie“. Ako je uvedené v správe, prísľub Pentagonu sa vzťahuje aj na situáciu na Kryme. Americká strana tiež pripomenula, že od roku 2015 Spojené štáty vyčlenili Kyjevu bezpečnostnú pomoc vo výške viac ako 2 miliardy USD.
  • obchodný denník OilPrice.com uvádza: „V Bielorusku a na Ukrajine sa zdá, že Západ vedie hybridnú vojnu proti Moskve. Z Putinovho pohľadu je teraz jedinou možnosťou aktívny protiútok. Vojenskí analytici stále diskutujú o tom, aké sú možnosti Moskvy v najbližších dňoch. Väčšina očakáva takzvanú lokálnu eskaláciu, dramatickú a zničujúcu, ktorá povedie k nasadeniu ruských „mierových síl“.“

Takže pod zámienkou údajnej hrozby zo strany Ruska, NATO „rinčí zbraňami“ všade v okolí ruských hraníc. Ministri zahraničia štátov aliancie dali vyhlásenie v ktorom sa zdôrazňuje: „… že agresívne kroky Ruska predstavujú hrozbu pre bezpečnosť NATO, terorizmus sa označuje ako trvalá hrozba pre všetky krajiny ako celok. „Autoritárske režimy spochybňujú svetový poriadok založený na pravidlách, vrátane hybridných a kybernetických hrozieb, škodlivého používania nových technológií,“ uvádza sa v dokumente, ktorý cituje RIA Novosti.“ To ešte dodávam, že náš p. minister zahraničných vecí a EZ považuje za hybridnú zbraň aj ruskú očkovaciu látku proti Covid – 19!

Oxymoron vo vyhlásení – Zároveň sa partnerstvo krajín v spojenectve nazýva zárukou kolektívnej obrany spojencov. Dokument zdôrazňuje, že NATO je výlučne obrannou alianciou.

Možno niektorí z Vás si pamätajú, čo „vystrájali“ Američania na čele s J.F.Kennedym, keď v 60. rokoch Sovietsky zväz sa pokúšal umiestniť rakety krátkeho doletu na Kube. Bola to „Karibská kríza“ a svet bol na pokraji vojny.

Záujem USA o Ukrajinu nie je nové, podobne, ako o iné územia v blízkosti Ruska. Zintenzívňuje sa to zjavne od nástupu nového amerického prezidenta. Dočítal som sa:

V Spojených štátoch nastúpil do prezidentskej funkcie Joe Biden. Počas Majdanu a po Majdane ako viceprezident pri prezidentovi Obamovi sa veľmi angažoval za novú ukrajinskú moc prezidenta Petra Porošenka. Jeho syn Hunter zaujal pozíciu v riadiacom orgáne veľkej ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma holdings za päťciferný plat v dolároch. Victoriu Noolandovú menoval Biden do vedúcej funkcie na Štátnom departemente. Pamätáme si televízne zábery Noolandovej ako na Majdane rozdáva pečivo demonštrantom.“

Tí, čo si pamätáme pôvodné vyhlásenia V. Havla, toho, ktorého busta je v americkom Kapitole (asi za zásluhy o budovanie USA), počas „nežnej“ o.i povedal: „Postupne sa rozpustia vojenské združenia Varšavská zmluva a NATO“. Na Varšavskú zmluvu si už nikto ani nespomenie, zato NATO sa úspešne rozmáha. Už pohltila aj podstatnú časť rozpustenej Varšavskej zmluvy.

No povedzte, nie je to „milé“ a najmä „objektívne“?

PS, 6.4.2021: Na stránke MO SR sme sa mohli dočítať nasledovné oznámenie: „Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 29. marca do 4. apríla 2021 je cez územie SR plánovaných šesť cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl. Konkrétne pôjde o presun amerických a českých vojakov.“ Zrejme mieria na východ – Ukrajinu. Nemalo by to znepokojovať napr. Rusko?

V blogu sú použité citácie z dostupných elektronických médií.

Kladné body pre I. Matoviča.

15.04.2021

Ak si osobujeme právo niekoho za zlé veci kritizovať, slušnosť káže, aby za dobré veci sme ho chválili. Platí to aj v prípade I. Matoviča, samozrejme. Niet veľa vecí za ktoré by sme ho mali chváliť, ak vôbec, ale za úmysel zlepšiť pandemickú situáciu na Slovensku nákupom ďalšej vakcíny si pochvalu určite zaslúži. Kritizovali sme, najmä jeho a jemu [...]

Ešte stále študent Mgr. J. Šeliga?

08.04.2021

Moju pozornosť upútal podnetný blog „Pán Mgr. Juraj Šeliga, aké právo Ste vlastne študovali?“ Keďže tento náš „múdry“ politik už dávnejšie mi je podozrivý, rozhodol som sa touto formou vyjadriť svoj súhlas s uvedeným blogom, ako aj s podstatnou časťou k tomu diskutujúcich. J. Šeliga nielen mňa, ale zrejme aj mnohých iných upútal svojou aktivitou [...]

Matovič a jeho vládny cirkus.

17.03.2021

Vládna kríza trvá v podstate od upadnutia eufórie z volebného víťazstva. Pocit víťazstva vyšumel, spory, ktoré boli aj vo vtedajšej predvolebnej opozícii, zostali. Postupne stratila význam aj spoločná rétorika vládnych strán – nadávanie na predchádzajúcu garnitúru – za čo všetko zapríčinili, prázdna špajza, devastácia zdravotníctva, atď. [...]

navaľnyj

EÚ vyzvala na okamžité prepustenie Navaľného. USA hrozia následkami, ak zomrie

18.04.2021 22:00

Zdravotný stav Alexeja Navaľného sa rýchlo zhoršuje. Vo väzení v ruskej kolónii už viac ako dva týždne drží protestnú hladovku.

alžbeta kráľovná

Kráľovná po smrti princa Philipa neabdikuje, tvrdia odborníci

18.04.2021 20:28

Britská panovníčka sa už v minulosti vyjadrila, že tak, ako jej predchodcovia, aj ona plánuje zostať na britskom tróne až do svojej smrti.

babiš

Rusko recipročne vyhostí českých diplomatov. Babiš chce odtajniť vyšetrovania výbuchov

18.04.2021 17:46, aktualizované: 21:15

Rusko vracia odvetu za sobotňajšie vypovedanie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe.

pocasie-19-4-2021

Prichádza týždeň, v ktorom počasie bude opäť pripomínať jar

18.04.2021 17:27

Jar sa začne opatrne vracať, teploty budu postupne stúpať. Nečakejte zásadné skoky, ale je nádej, že na konci týždňa sa nevrátime späť do zimy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 157562x
Priemerná čítanosť článkov: 5627x

Autor blogu

Kategórie