Založ si blog

Matovič a jeho vládny cirkus.

Vládna kríza trvá v podstate od upadnutia eufórie z volebného víťazstva. Pocit víťazstva vyšumel, spory, ktoré boli aj vo vtedajšej predvolebnej opozícii, zostali. Postupne stratila význam aj spoločná rétorika vládnych strán – nadávanie na predchádzajúcu garnitúru – za čo všetko zapríčinili, prázdna špajza, devastácia zdravotníctva, atď. Nepreukázal sa ani podiel SMER-u na vražde novinára a ich prepojenie na mafiu. Toto „prepojenie“ zamrzlo len u Solymosa, ktorý ešte aj dnes pripisuje súčasné preferencie ním vedenej mini strany tesne pred zánikom na úrovni 0,00nič %, že: „Po vražde Kuciaka mali odísť z vlády R. Fica a keďže zostali, to im voliči neodpustili“. Akosi zabudol, že organizátori a vykonávatelia tejto brutálnej vraždy boli z juhu Slovenska a podľa ich mien – Zsuzsová, Szabó, Andruskó – maďarskej národnosti, a teda s veľkou pravdepodobnosťou aj ich voliči. Takže za zmenu zloženia vtedajšej vlády skôr môžu oni a to im voliči nezabudli.

Súčasný vládny cirkus sa dal predvídať. I. Matovič ani nepopieral, že bol šašo a aj ním zostane. Nie je chyba, že zo šaša sa stal riaditeľ manéže, chyba je tá, že sa aj naďalej chová ako šašo. Sulík mu teraz vyčíta, že „nedorástol“ do funkcie premiéra, atď. To má dorásť vo funkcii? Dorásť mal ešte pred prevzatím funkcie a nie učiť sa a dorastať v tak dôležitej funkcii, akou je funkcia premiéra. Poznám priliehavý citát na túto situáciu: „Neposudzuj šaša, ale zamysli sa, čo hľadáš ty v tom cirkuse“. Načo išli s ním do koalície, keď ho už predtým 12 rokov poznal a videl, že nedorástol do žiadnej štátnickej funkcie.

Je „zaujímavé“ aj vyjadrenie súčasnej europoslankyne Ďuriš Nicholsonovej: „Bola som toho celého súčasťou 11 rokov. Od začiatku som chcela urobiť zo Slovenska krajinu, z ktorej mladí ľudia nebudú chcieť zutekať. Dnes mám chuť pobaliť mojim deťom kufre“. Áno, až sem nás dostala aj ona, je to aj jej zlyhanie. Dobre pre ňu, že má kde odísť, možno ešte v Kanade jej zostali nejaké kamarátky a kamaráti.

Pani europoslankyňa vykresľuje aj charaktery ďalších aktérov tejto vlády, keď uvádza: „Dnes sa ukázali aj charaktery aktérov. Zbabelosť premiéra a to, ako narýchlo zneužila situáciu Veronika Remišová. Až tak, že zaútočila na najbližšieho spojenca – Richarda Sulíka. Ešte nikdy som nemala taký pocit, že slovenská politická scéna sa dotkla dna“. Keď hovorí o dne, hovorí o sebe a svojich súputníkoch. Remišovú, túto vyštudovanú bábkoherečku, stvoril Matovič. Stačilo jej na to nejaké bliakanie o kompe na Dunaji, za ktorú ešte ani dnes, keď už „má polícia rozviazané ruky“, ako to tvrdia, nikoho neobžalovali. Na jej nedávnej tlačovej konferencii povedala zaujímavú vec: „Slovensko prežíva najväčšiu krízu od II. svetovej vojny. Predčasné voľby nechceme, lebo koalícia, ktorá by po nás prišla, bola by to katastrofa pre Slovensko“. Brilantná logická úvaha p. (zbytočnej) ministerky. Prežívame najväčšiu krízu, ktorú oni spôsobili, ale po nich by prišiel chaos a katastrofa!!! Treba ešte väčší chaos a katastrofu, ako zapríčinila táto vláda?

O predsedovi Sme rodina, vieme asi všetko. Ak nie zo „stand – up comedy“ J. Gulíka, tak napr. z dokumentu Zastavme korupciu z relácie Cez čiaru s Palom Fejérom. Tam, sa o.i. uvádza: „Už od začiatku 90. rokov pritom policajti pracovali s informáciami, že B. Kollár robil obchody s Petrom Steinhübelom, ktorý sa stal bossom bratislavského podsvetia, či s Romanom Deákom, ktorý tiež patril medzi významných mafiánov.“…“Kollár svoju príslušnosť k podsvetiu opakovane odmieta. Náznaky, že o svojej minulosti nehovorí pravdu, však nikdy vierohodne nevyvrátil.“  V rozhovore pripúšťa, že dovážal počítače – jednotlivo, ktoré neprešli colným konaním a napísal ich na svojich kamarátov. Odkiaľ však na tie, aj keď jednotlivé nákupy, zohnal valuty? Žeby vekslovaním? Pamätám si to obdobie, počítače dovážali niektorí kamionisti, z ušetrených diét a veksláci. Vo videu B. Kollár hovorí, že si zakladal vlastné firmy, patrili mu lyžiarske strediská Donovaly, Tatry, atď. Vo mne sa vynára otázka, odkiaľ na to všetko mladý človek bez vzdelania zobral???

Ukazuje sa, že B. Kollár s týmito ľuďmi z mafiánskych zoznamov  vyrastal a spolupracoval. Aj tu platí teória evolúcie, kto sa prispôsobí, prežije. V jeho prípade do veľkej miery sa aj rozmnoží. Zrejme si zvykol z prostredia mafie, že si rozdelia teritória a vzájomne si už nekonkurujú. Preto niektorí prežijú a vďaka schopnosti adaptovať sa, môžu sa stať aj druhým najdôležitejším občanom štátu. Ako sa na takýto štát pozerajú mnohí doma aj v zahraničí je otázne. Najlepšie to vystihuje reakcia resp. „ne-reakcia“ prezidenta Zemana. Tento prezident bez ostychu dá najavo slovne alebo činom, čo si myslí. Býva dobrým zvykom prvú návštevu v slovenských vysokých štátnych funkciách absolvovať v Česku. Tak aj B. Kollár. Je zaujímavé, že (údajné) stretnutie týchto dvoch vrcholných štátnych predstaviteľov sa udialo neverejne (ako jediné). Asi si vieme predstaviť prečo. Myslím si, že prezident Zeman nechcel uraziť Slovensko, tak akože sa stretol s predstaviteľom Slovenska, ale de facto ho na Pražskom hrade neprijal. Ich stretnutie nemá verejne prezentované ani B. Kollár.

Myslím si, že predseda parlamentu sa vie orientovať v zložitých situáciách, preto prežil a vie loviť v kalných vodách, preto zbohatol. Aj tuto vládnu krízu takticky využíva vo svoj prospech. Teritória si rozdelili pri delení „moci“, tak sa do ostatných nestará. Nemá žiadne požiadavky, chce prežiť. Využíva to však vo svoj prospech. Predkladá len svoje požiadavky, akože pre dobro ľudí. Nechcú odchod premiéra, ale pomoc gastrosektoru a cestovnému ruchu. Tomu sektoru, kde „náhodou“ podniká aj Kollár. Tieto požiadavky síce krízu nevyriešia, ale „prihrial si svoju polievočku“ na veľkom požiari.

Hoci jeho strana vylučuje špekulácie okolo ďalšieho pôsobenia M. Krajniaka mimo parlamentu. Nezdá sa mi, že sa vzdal z dôvodu, že ako poslanec chce získať imunitu, keby V. Pčolinský začal „spievať“. Myslím si, že ide práve o obsadenie funkcie riaditeľa SIS. Na toto miesto má nárok Sme rodina, ktorá ako jediná stojí za Matovičom. M. Krajniak sa venoval v minulosti aj bezpečnostným otázkam, hovorí  politológ Cirner. Táto funkcia je dôležitá pre Kollára a Krajniak mal vždy ambície stať sa šéfom nejakej silovej inštitúcie. Krajniak je spoľahlivý podporovateľ B. Kollára, však ho aj nazývajú ako „Kollár + 1“. Je to zrejme ideológ a aj hovorca strany.

Ak by Kollár chcel obetovať nejakého ministra zo svojho košiara len ako gesto na riešenie krízy, tak logicky by to mal byť (tiež úplne zbytočný) podpredseda vlády Š. Holý , po odchode ktorého volá aj široká verejnosť.

Myslím si, že svoj podiel viny na súčasnej, vleklej kríze, nesie aj prezidentka SR. Pri svojich vyjadreniach na túto tému, používa podmieňovací spôsob prítomného času a hovorí v 1. osobe množného čísla, namiesto toho, aby adresne pomenovala problémy. Hovorí napr. „… mali by sme zmeniť štýl vládnutia…“ Keď prezidenti Kováč, či Kiska vystupovali v parlamente a tvrdo kritizovali vtedajšie vlády, opozícii sa to náramne pozdávalo. Prečo p. prezidentka, miesto pokútneho a individuálneho jednania nevystúpi k tejto téme v NR SR? Aj jej ostatné vyjadrenie 16.3. po stretnutí s Matovičom bolo nič nehovoriace.

Súčasná koalícia nechce predčasné voľby. Samozrejme! Niektoré súčasné vládne strany by sa vôbec nedostali do parlamentu, stratili by výnosný job (džob). Predčasné voľby by mali za následok aj nevyplatenie ďalších splátok za voľby v roku 2020, čo je pre nich významný príjem. Aj OĽaNO, ktoré by sa asi do parlamentu (možno) dostalo, by si výrazne finančne pohoršilo. Čo na to niekoľkočlenná s.r.o.?

Zdá sa mi, že Slovensko po roku v Chujave musí prežiť ďalšie roky v Chujave a len so škaredými dňami, aby som si požičal klasickú slovenskú literárnu predlohu.

Ešte jeden obr. na tému zadržania riaditeľa SIS.

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323409x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie