Založ si blog

Sputnik, Matovič, Ukrajina.

Nákup ruskej vakcíny SPUTNIK V spôsobil problémy nielen členom slovenskej vládnej koalície, ale vyvolal aj nevôľu na Ukrajine. Ako vieme, Ukrajina nemá takmer žiadnu vakcínu pre svojich obyvateľov, ale ruskú zakázala. Z akého iného, ako z politického dôvodu. Sú na úrovni Korčok, Valášek a spol. Mali sme možnosť zaregistrovať otázku, čo sľúbil premiér Rusku za dodanie vakcíny a aj odpoveď premiéra – „Podkarpatsko“.„ Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil v stredu žartovné vyjadrenie predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča o tom, že za ruskú vakcínu Sputnik V sľúbil Moskve Zakarpatskú Ukrajinu, ako poľutovaniahodné.“ „Nech ju vymení za niekoľko regiónov Slovenska. Je poľutovaniahodné, že predseda slovenskej vlády svojimi nekorektnými vyhláseniami kazí mimoriadne priateľské a úprimné vzťahy medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ napísal Kuleba na svojom twitterovom účte. (Cit. Pravda). Kuleba by sa mal starať o to, aby ich diplomati nepašovali do cudziny cigarety a zlato a nie zaoberať sa výrokmi I. Matoviča.

V  súvislosti s Podkarpatskou Rusou som si spomenul, že mám niekoľkých známych, síce už starších ľudí, ktorí ešte za bývalej ČSR pôsobili, žili a bývali v tejto oblasti. Pred mnohými rokmi som bol na univerzite v Odesse a začul som rozprávať niektorých študentov maďarsky. Keď som sa ich spýtal, z ktorého maďarského mesta pochádzajú, povedali, že z maďarského Munkácsu (to je po maďarský Mukačevo). Aj toto naznačuje, že táto oblasť by (historický) ani tak nemusela byť ukrajinskou. História jasne hovorí, že oficiálny názov „Zakarpatská Ukrajina“ je až od roku 1944, teda pochádza zo Sovietskej éry. Historický to bola oblasť „Podkarpatsko“, alebo sa to v názve spájalo s Ruskom. V iných jazykoch ešte aj dnes pretrváva názov, aj v prekladoch „Podkarpatsko“ – po anglicky: Subcarpathia, či po maďarsky: Kárpátalja.

Krátko z histórie ( v Češtine): Podkarpatská Rus po 1. světové válce, východní část Horních Uher. Území patřilo v 9. století k Velké Moravě až do roku 906, kdy ho okupovali Uhři. V roce 981 zabrala tuto zem Kyjevská Rus. Od 11. století do roku 1919 byla Podkarpatská Rus přičleněna k Uherskému království.  V roce 1526 vznikla rakouskouherská monarchie a Podkarpatská Rus byla její součástí. V první světové válce se dohodl právník Hrihorij (Řehoř) Žatkovič a další představitelé Rusínů v emigraci s T.G.Masarykem o začlenění Podkarpatské Rusi do Československa. S tím se nechtěli smířit Sověti ani Maďaři a začali Podkarpatí okupovat.

Mírová konference v Paříži a v Saint-Germain přičlenila Podkarpatskou Rus k Československu: „Spojenci v Paříži uznali požadavek karpatských Rusů a přiřkli jim právo se přičlenit jako autonomní část k československému státu.“ Československu patřilo toto území do roku 1939. V roce 1944 se konaly na Podkarpatské Rusi „svobodné volby“, po kterých byly svolány „veřejné schůze“. Tam lidé „nadšeně a dobrovolně“ souhlasili s připojením Podkarpatské Rusi k Sovětskému svazu, který si ji v roce 1945 přičlenil pod názvem Zakarpatská Rus nebo Zakarpatská Ukrajina k Ukrajině (Ukrajinská sovětská socialistická republika), protože od Kyjeva se nachází za Karpaty. Vieme si predstaviť, ako vyzerali „slobodné voľby“ v tom čase a ako sa organizoval prejav „nadšenia“. Myslím si, že ešte aj teraz obyvatelia tejto časti, dnes Ukrajiny ľutovať vtedajšie ich, dobre zorganizované „nadšenie“.

O Ukrajine sa hovorí, že je to „umelý štát“. Každému sa agresívne niečo zobralo a vytvorilo sa niečo umelé. Zobralo sa niečo Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Československu, niečo im darovali Rusi, niečo Chruščov, napr. Krym, atď. Z oblasti Kyjeva pochádza aj tzv. Kyjevská Rus. Nie „Kyjevská Ukrajina“. Ich terajší prezident je rusko – jazyčný, zrejme Ukrajinčina je pre neho cudzím jazykom.

Slovenské provládne a proti Ruské médiá vždy využijú, ak sa dá niečo uviesť proti Rusku. Tak aj teraz. Pre názor, koho oslovia? Samozrejme Korčoka, Valáška, M. Šimečka, či Dulebu (všimnite si podobnosť mien Duleba – Kuleba, terajší minister zah. vecí UA). Valášek hovorí: „… že pre Ukrajincov je západná Ukrajina dosť neuralgickým bodom (takže nielen východná Ukrajina, čiže Donbas – pozn. autor). Už teraz tam Maďarsko hrá dosť škaredú hru, zvyšujúcu napätie medzi maďarsky a ukrajinsky hovoriacimi občanmi.“

Napätie medzi Maďarskom a Ukrajinou vyvoláva obmedzenie práv maďarskej národnostnej menšiny v tejto, historický blízkej oblasti Maďarsku. Zobrali im napr. možnosť vzdelávania v materinskom jazyku a obmedzila aj ich kultúrne aktivity. Maďarsko poslalo v tejto súvislosti niekoľko „demarší“ Ukrajine.

Korčok hovorí: „Ospravedlnil som sa mu (Kulebovi) za nevhodné výroky premiéra SR Igora Matoviča na adresu Ukrajiny.“ On, Korčok by sa mal ospravedlniť Slovensku za svoje nevhodné správanie voči občanom, ktorých záujmy má chrániť a pochváliť Matoviča, že zohnal 2 mil. vakcín, kým on nezohnal nič. Mal by kritizovať EÚ, že nezabezpečil dostatok vakcín a bráni iniciatíve členských štátov! Mal by kritizovať západní firmy, že nedodávajú zazmluvnené množstvo vakcín.

Takže záverom, čo keby Ukrajina vrátila nám historické územie Veľkej Moravy, teda dnes Slovensku? Určite by obyvatelia tejto oblasti boli viac nadšení, ako v roku 1945.

Zdroj: Wikipédia

Podkarpatsko patrilo  Slovensku aj za tzv. Slovenského štátu.

Zdroj: Wikipédia

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Jan Lipavský, Rastislav Káče, Alexander Schallenberg.

Káčer sa stretol so šéfmi diplomacií Česka a Rakúska. Diskutovali o situácii na Ukrajine i migrácii

03.12.2022 15:15

Minister Rastislav Káčer ocenil dobré susedské vzťahy a spoluprácu v rámci Slavkovského formátu,

pčolinský Gröhling

SaS vs. Sme rodina: Pčolinský obvinil liberálov, že chcú umelo vytvoriť vládu. Gröhling sa bráni

03.12.2022 13:40

Pčolinský vytkol strane SaS, že toto je už tretia vláda, ktorú chcú povaliť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323391x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie