Založ si blog

Sputnik, Matovič, Ukrajina.

Nákup ruskej vakcíny SPUTNIK V spôsobil problémy nielen členom slovenskej vládnej koalície, ale vyvolal aj nevôľu na Ukrajine. Ako vieme, Ukrajina nemá takmer žiadnu vakcínu pre svojich obyvateľov, ale ruskú zakázala. Z akého iného, ako z politického dôvodu. Sú na úrovni Korčok, Valášek a spol. Mali sme možnosť zaregistrovať otázku, čo sľúbil premiér Rusku za dodanie vakcíny a aj odpoveď premiéra – „Podkarpatsko“.„ Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil v stredu žartovné vyjadrenie predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča o tom, že za ruskú vakcínu Sputnik V sľúbil Moskve Zakarpatskú Ukrajinu, ako poľutovaniahodné.“ „Nech ju vymení za niekoľko regiónov Slovenska. Je poľutovaniahodné, že predseda slovenskej vlády svojimi nekorektnými vyhláseniami kazí mimoriadne priateľské a úprimné vzťahy medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ napísal Kuleba na svojom twitterovom účte. (Cit. Pravda). Kuleba by sa mal starať o to, aby ich diplomati nepašovali do cudziny cigarety a zlato a nie zaoberať sa výrokmi I. Matoviča.

V  súvislosti s Podkarpatskou Rusou som si spomenul, že mám niekoľkých známych, síce už starších ľudí, ktorí ešte za bývalej ČSR pôsobili, žili a bývali v tejto oblasti. Pred mnohými rokmi som bol na univerzite v Odesse a začul som rozprávať niektorých študentov maďarsky. Keď som sa ich spýtal, z ktorého maďarského mesta pochádzajú, povedali, že z maďarského Munkácsu (to je po maďarský Mukačevo). Aj toto naznačuje, že táto oblasť by (historický) ani tak nemusela byť ukrajinskou. História jasne hovorí, že oficiálny názov „Zakarpatská Ukrajina“ je až od roku 1944, teda pochádza zo Sovietskej éry. Historický to bola oblasť „Podkarpatsko“, alebo sa to v názve spájalo s Ruskom. V iných jazykoch ešte aj dnes pretrváva názov, aj v prekladoch „Podkarpatsko“ – po anglicky: Subcarpathia, či po maďarsky: Kárpátalja.

Krátko z histórie ( v Češtine): Podkarpatská Rus po 1. světové válce, východní část Horních Uher. Území patřilo v 9. století k Velké Moravě až do roku 906, kdy ho okupovali Uhři. V roce 981 zabrala tuto zem Kyjevská Rus. Od 11. století do roku 1919 byla Podkarpatská Rus přičleněna k Uherskému království.  V roce 1526 vznikla rakouskouherská monarchie a Podkarpatská Rus byla její součástí. V první světové válce se dohodl právník Hrihorij (Řehoř) Žatkovič a další představitelé Rusínů v emigraci s T.G.Masarykem o začlenění Podkarpatské Rusi do Československa. S tím se nechtěli smířit Sověti ani Maďaři a začali Podkarpatí okupovat.

Mírová konference v Paříži a v Saint-Germain přičlenila Podkarpatskou Rus k Československu: „Spojenci v Paříži uznali požadavek karpatských Rusů a přiřkli jim právo se přičlenit jako autonomní část k československému státu.“ Československu patřilo toto území do roku 1939. V roce 1944 se konaly na Podkarpatské Rusi „svobodné volby“, po kterých byly svolány „veřejné schůze“. Tam lidé „nadšeně a dobrovolně“ souhlasili s připojením Podkarpatské Rusi k Sovětskému svazu, který si ji v roce 1945 přičlenil pod názvem Zakarpatská Rus nebo Zakarpatská Ukrajina k Ukrajině (Ukrajinská sovětská socialistická republika), protože od Kyjeva se nachází za Karpaty. Vieme si predstaviť, ako vyzerali „slobodné voľby“ v tom čase a ako sa organizoval prejav „nadšenia“. Myslím si, že ešte aj teraz obyvatelia tejto časti, dnes Ukrajiny ľutovať vtedajšie ich, dobre zorganizované „nadšenie“.

O Ukrajine sa hovorí, že je to „umelý štát“. Každému sa agresívne niečo zobralo a vytvorilo sa niečo umelé. Zobralo sa niečo Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Československu, niečo im darovali Rusi, niečo Chruščov, napr. Krym, atď. Z oblasti Kyjeva pochádza aj tzv. Kyjevská Rus. Nie „Kyjevská Ukrajina“. Ich terajší prezident je rusko – jazyčný, zrejme Ukrajinčina je pre neho cudzím jazykom.

Slovenské provládne a proti Ruské médiá vždy využijú, ak sa dá niečo uviesť proti Rusku. Tak aj teraz. Pre názor, koho oslovia? Samozrejme Korčoka, Valáška, M. Šimečka, či Dulebu (všimnite si podobnosť mien Duleba – Kuleba, terajší minister zah. vecí UA). Valášek hovorí: „… že pre Ukrajincov je západná Ukrajina dosť neuralgickým bodom (takže nielen východná Ukrajina, čiže Donbas – pozn. autor). Už teraz tam Maďarsko hrá dosť škaredú hru, zvyšujúcu napätie medzi maďarsky a ukrajinsky hovoriacimi občanmi.“

Napätie medzi Maďarskom a Ukrajinou vyvoláva obmedzenie práv maďarskej národnostnej menšiny v tejto, historický blízkej oblasti Maďarsku. Zobrali im napr. možnosť vzdelávania v materinskom jazyku a obmedzila aj ich kultúrne aktivity. Maďarsko poslalo v tejto súvislosti niekoľko „demarší“ Ukrajine.

Korčok hovorí: „Ospravedlnil som sa mu (Kulebovi) za nevhodné výroky premiéra SR Igora Matoviča na adresu Ukrajiny.“ On, Korčok by sa mal ospravedlniť Slovensku za svoje nevhodné správanie voči občanom, ktorých záujmy má chrániť a pochváliť Matoviča, že zohnal 2 mil. vakcín, kým on nezohnal nič. Mal by kritizovať EÚ, že nezabezpečil dostatok vakcín a bráni iniciatíve členských štátov! Mal by kritizovať západní firmy, že nedodávajú zazmluvnené množstvo vakcín.

Takže záverom, čo keby Ukrajina vrátila nám historické územie Veľkej Moravy, teda dnes Slovensku? Určite by obyvatelia tejto oblasti boli viac nadšení, ako v roku 1945.

Zdroj: Wikipédia

Podkarpatsko patrilo  Slovensku aj za tzv. Slovenského štátu.

Zdroj: Wikipédia

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

USA, Nashville, streľba, útočníčka, obete

Zabila šesť ľudí v Nashville a chcela pokračovať

28.03.2023 07:20

Strelkyňa bola bývalou študentkou školy. Náčelník miestnej polície ju identifikoval ako Audrey Haleovú a označil za transrodovú osobu.

Energia, žiarovka, bývanie, elektrina

Vláda rozhodne aj o zastropovaní cien elektriny pre domácnosti na budúci rok

28.03.2023 06:54

Cena elektriny pre domácnosti by sa nemala zvýšiť ani na budúci rok.

Volodymyr Zelenskyj, vojn na Ukrajine, Záporožie

ONLINE: Na Kyjev zaútočili drony. Zostrelil sme všetky, tvrdia Ukrajinci

28.03.2023 06:00, aktualizované: 07:26

Ruská armáda zaútočila na Kyjev iránskymi dronmi. Ukrajinská protivzdušná obrana ohlásila, že "odhalila a zničila všetky nepriateľské ciele".

plyn, Gazprom

Odborníčka: Rusko stále môže manipulovať s plynom, EÚ nemá spoločnú politiku

28.03.2023 06:00

Európska únia a jej členské štáty prežili zimu aj s obmedzenými dodávkami plynu z Ruska. Je však EÚ za vodou?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 414100x
Priemerná čítanosť článkov: 3944x

Autor blogu

Kategórie