Založ si blog

Divné počty p. Matoviča.

Podobne, ako aj iní veľkí štátnici, na Silvestra či Nový rok, posielajú svojmu národu novoročné posolstvo, 31.12. vystúpil aj náš premiér. Nebol síce tak upravený, ako napr. Merkelová, či Macron (viď. Obr. z TA3), ale je to „náš“, tak mu to môžeme odpustiť. Je pravda, že ten náš je vždy iný. Len on si sadá v Bruseli na policajnú motorku, fotí si svoje tenisky, atď. Možno nemal „detskú izbu“, ako to hovorí jedna moja kolegyňa. Hoci, napr. taký M. Dzurinda bol vždy riadne oholený a upravený. Aj forma totiž dopĺňa obsah.

Foto: TA3, upravená Merkelová
Foto: TA3, upravený Macron
Foto: TA3, neupravený Matovič

Vo svojom posolstve náš premiér vyzýval národ, v 1. osobe plurálu, v celku emotívnom prejave (kde sa to aj v ňom berie), aby sme zostali doma, aby sme tak chránili svoje zdravie. Na ulici môžeme stretnúť ľudí, z ktorých  „každý desiaty až dvadsiaty je nakazený, čo je pre nás veľmi nebezpečné“(parafrázujem).  Určite dobre mienená rada, s nie celkom dobrým vyjadrením, resp. so zlým vyjadrením. To, či som premiérovi dobre rozumel, preveroval som to aj v archíve TA3. Dobre som mu rozumel, tak som si pozrel aj príslušný slovník:

„Podraďovacia spojka  „až“ , vyjadruje o.i. pri číslovkách počet (= dokonca); stupňuje, zosilňuje význam slova al. celej vety: ironicky až sarkasticky (Fr. Kráľ);
Je to človek podivný, až čudák. (Jes-á) Dával mi zatým i také drahé veci, že som sa až bála ich prijať. (Jégé)“ (Cit. slovník SK).

To, že premiér je podľa mňa slabý slovenčinár, som písal v inom blogu (Milý balíček od p.. Matroviča) ale, že je aj tak slabý počtár, som nečakal.

Keď je „každý desiaty na ulici nakazený“, tak je tam 10 % nakazených z ľudí na ulici. Keď „každý dvadsiaty na ulici je nakazený“, tak sa tam pohybuje 5% nakazených z ľudí na ulici“, čiže menej (10% > 5%). Vyjadrením „každý desiaty až dvadsiaty je nakazený“ počet nestúpa, ba naopak, počet nakazených na ulici klesá! Najlepšie by bolo, keby nikto nebol na ulici nakazený, ale keď  bude nakazený na ulici každý stý, tak je to len 1% nakazených pohybujúcich sa na ulici, a to už je prijateľné. Kto vie, či by p. premiér vedel vypočítať, koľko % nakazených sa pohybuje na ulici, keď, napr. nakazený je každý siedmy.

Premiér svojimi počtami mi nevdojak pripomenul jednu moju príhodu s kapitánom zo základnej vojenskej služby („slúžil som na Mokradi, kde dnes Naď skladuje odpad z plošného testovania). Náš kapitán krčmových „mudrlantov“ (vtedy slovo „múdrosráč“ ešte nebol známy), ktorí presne vedeli ako sa má riadiť štát, preskúšaval tak, že im dal napísať nejaké veľké číslo. Málokto z nich to vedel správne napísať! „Vidíš aký si vôl, nevieš napísať ani jedno číslo, a štát by si vedel riadiť“, hovorí mu kapitán.

Žeby aj náš štát riadil nejaký vôl?

Biblické paralely súčasnosti. Matovič a Kaifáš, Čaputová a Ponský Pilát?

05.01.2021

Príbeh starý asi 2 tis. rokov o odsúdení a ukrižovaní Ježiša je všeobecne známy. Pre pripomenutie som si požičal niekoľko riadkov z príslušnej literatúry: 1) Skôr než sa začal súdny proces, bolo rozhodnuté, že Ježiš musí zomrieť (Jn 11, 50; Mk 14,1)12. Nehľadelo sa na neho ako na nevinného, prv než sa mu dokázala vina. 2) Vyhľadali falošných [...]

Ako si niektorí menia názory. Kuciak – Lučanský.

04.01.2021

Slovensko za niekoľko málo rokov zažíva dve (tri) tragické úmrtia. Keďže väčšina z nás nemá „krátku“ pamäť a aj Internet pomáha, je zaujímavé sledovať ako na tieto dve vraždy reagujú, resp. nereagujú naše politické špičky. (Tu dodávam, že nechcem špekulovať či v prípade gen. Lučanského ide o vraždu, resp. samovraždu.) Ak ide o samovraždu, [...]

Ďalší tupci vo vláde I. Matoviča?

03.01.2021

Naši páni ministri nás dennodenne presviedčajú, že na svoj úrad nedorástli. Už sú tam takmer 10 mesiacov, ich opakované chyby a nezmyselné vyjadrenia nasvedčujú, že nemajú ani nádej do svojich funkcií dorásť. Žiaľ, boli „vytiahnutí“ šašom, ako to aj ON o sebe hovoril, a zostali len klaunmi. Tak napr. minister vnútra, opravdivý generál, ako to [...]

pocasie-16-1-2021

Slovensko zmrzne. Spadnú teploty pod mínus 20 °C?

16.01.2021 00:00

Počas víkendu sa poriadne zozimí a na jeho konci môžu teploty na niektorých miestach klesnúť poriadne hlboko.

Jake Angeli / Jacob Chansley /

Simpsonovci nepredpovedali útok na Kongres, obrázok i na Slovensku zdieľali stovky ľudí

15.01.2021 19:30

Obrázok bol graficky upravený a nepochádza zo žiadnej skutočnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden zo scenáristov a producentov seriálu Matt Selman.

Očkovanie / Vakcína / Koronavírus / Covid /

Dánsko je v očkovaní proti Covidu lídrom EÚ, 80 percent Dánov chce vakcínu

15.01.2021 18:33

Rýchlosť očkovania súvisí s tým, že Dánsko všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikuje. Podľa vlády vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť.

F16 / Stíhačka /

Rusko po USA odstúpilo od Zmluvy o otvorenom nebi, Biden pripustil eskaláciu napätia

15.01.2021 17:35

Zmluva podpísaná v roku 1992 mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny a bola vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 118612x
Priemerná čítanosť článkov: 7413x

Autor blogu

Kategórie