Založ si blog

Divné počty p. Matoviča.

Podobne, ako aj iní veľkí štátnici, na Silvestra či Nový rok, posielajú svojmu národu novoročné posolstvo, 31.12. vystúpil aj náš premiér. Nebol síce tak upravený, ako napr. Merkelová, či Macron (viď. Obr. z TA3), ale je to „náš“, tak mu to môžeme odpustiť. Je pravda, že ten náš je vždy iný. Len on si sadá v Bruseli na policajnú motorku, fotí si svoje tenisky, atď. Možno nemal „detskú izbu“, ako to hovorí jedna moja kolegyňa. Hoci, napr. taký M. Dzurinda bol vždy riadne oholený a upravený. Aj forma totiž dopĺňa obsah.

Foto: TA3, upravená Merkelová
Foto: TA3, upravený Macron
Foto: TA3, neupravený Matovič

Vo svojom posolstve náš premiér vyzýval národ, v 1. osobe plurálu, v celku emotívnom prejave (kde sa to aj v ňom berie), aby sme zostali doma, aby sme tak chránili svoje zdravie. Na ulici môžeme stretnúť ľudí, z ktorých  „každý desiaty až dvadsiaty je nakazený, čo je pre nás veľmi nebezpečné“(parafrázujem).  Určite dobre mienená rada, s nie celkom dobrým vyjadrením, resp. so zlým vyjadrením. To, či som premiérovi dobre rozumel, preveroval som to aj v archíve TA3. Dobre som mu rozumel, tak som si pozrel aj príslušný slovník:

„Podraďovacia spojka  „až“ , vyjadruje o.i. pri číslovkách počet (= dokonca); stupňuje, zosilňuje význam slova al. celej vety: ironicky až sarkasticky (Fr. Kráľ);
Je to človek podivný, až čudák. (Jes-á) Dával mi zatým i také drahé veci, že som sa až bála ich prijať. (Jégé)“ (Cit. slovník SK).

To, že premiér je podľa mňa slabý slovenčinár, som písal v inom blogu (Milý balíček od p.. Matroviča) ale, že je aj tak slabý počtár, som nečakal.

Keď je „každý desiaty na ulici nakazený“, tak je tam 10 % nakazených z ľudí na ulici. Keď „každý dvadsiaty na ulici je nakazený“, tak sa tam pohybuje 5% nakazených z ľudí na ulici“, čiže menej (10% > 5%). Vyjadrením „každý desiaty až dvadsiaty je nakazený“ počet nestúpa, ba naopak, počet nakazených na ulici klesá! Najlepšie by bolo, keby nikto nebol na ulici nakazený, ale keď  bude nakazený na ulici každý stý, tak je to len 1% nakazených pohybujúcich sa na ulici, a to už je prijateľné. Kto vie, či by p. premiér vedel vypočítať, koľko % nakazených sa pohybuje na ulici, keď, napr. nakazený je každý siedmy.

Premiér svojimi počtami mi nevdojak pripomenul jednu moju príhodu s kapitánom zo základnej vojenskej služby („slúžil som na Mokradi, kde dnes Naď skladuje odpad z plošného testovania). Náš kapitán krčmových „mudrlantov“ (vtedy slovo „múdrosráč“ ešte nebol známy), ktorí presne vedeli ako sa má riadiť štát, preskúšaval tak, že im dal napísať nejaké veľké číslo. Málokto z nich to vedel správne napísať! „Vidíš aký si vôl, nevieš napísať ani jedno číslo, a štát by si vedel riadiť“, hovorí mu kapitán.

Žeby aj náš štát riadil nejaký vôl?

Kladné body pre I. Matoviča.

15.04.2021

Ak si osobujeme právo niekoho za zlé veci kritizovať, slušnosť káže, aby za dobré veci sme ho chválili. Platí to aj v prípade I. Matoviča, samozrejme. Niet veľa vecí za ktoré by sme ho mali chváliť, ak vôbec, ale za úmysel zlepšiť pandemickú situáciu na Slovensku nákupom ďalšej vakcíny si pochvalu určite zaslúži. Kritizovali sme, najmä jeho a jemu [...]

Ešte stále študent Mgr. J. Šeliga?

08.04.2021

Moju pozornosť upútal podnetný blog „Pán Mgr. Juraj Šeliga, aké právo Ste vlastne študovali?“ Keďže tento náš „múdry“ politik už dávnejšie mi je podozrivý, rozhodol som sa touto formou vyjadriť svoj súhlas s uvedeným blogom, ako aj s podstatnou časťou k tomu diskutujúcich. J. Šeliga nielen mňa, ale zrejme aj mnohých iných upútal svojou aktivitou [...]

Rusko ako agresor? Na vlastnom území?

05.04.2021

Tí, čo pozorne sledujete dianie nielen na Slovensku, ale aj vo svete, určite ste zaregistrovali správy tipu: „KYJEV, BRATISLAVA. Kým svet sa sústreďuje na dianie na východe Ukrajiny, Rusko posilňuje prítomnosť v Čiernom mori. Cieľom je napadnutie Ukrajiny z juhu, operácia na spôsob vylodenia spojencov v Normandii počas druhej svetovej vojny.“ – toto je citát [...]

navaľnyj

EÚ vyzvala na okamžité prepustenie Navaľného. USA hrozia následkami, ak zomrie

18.04.2021 22:00

Zdravotný stav Alexeja Navaľného sa rýchlo zhoršuje. Vo väzení v ruskej kolónii už viac ako dva týždne drží protestnú hladovku.

alžbeta kráľovná

Kráľovná po smrti princa Philipa neabdikuje, tvrdia odborníci

18.04.2021 20:28

Britská panovníčka sa už v minulosti vyjadrila, že tak, ako jej predchodcovia, aj ona plánuje zostať na britskom tróne až do svojej smrti.

babiš

Rusko recipročne vyhostí českých diplomatov. Babiš chce odtajniť vyšetrovania výbuchov

18.04.2021 17:46, aktualizované: 21:15

Rusko vracia odvetu za sobotňajšie vypovedanie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe.

pocasie-19-4-2021

Prichádza týždeň, v ktorom počasie bude opäť pripomínať jar

18.04.2021 17:27

Jar sa začne opatrne vracať, teploty budu postupne stúpať. Nečakejte zásadné skoky, ale je nádej, že na konci týždňa sa nevrátime späť do zimy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 157527x
Priemerná čítanosť článkov: 5626x

Autor blogu

Kategórie