Založ si blog

Rovní a rovnejší aj pri zatýkaní?

Súčasné veľkoplošné zatýkanie významných podnikateľov a verejných činiteľov sa dejú za veľkého mediálneho záujmu. Polícia tento záujem zrejme oceňuje a chce sa médiám zavďačiť, alebo aspoň (zrejme) zahrať divadlo. Po zuby ozbrojená eskorta, ako z nejakého Science fiction – invázia mimozemšťanov, vedie (väčšinou) v putách významného činiteľa, či oligarchu, ako to nazývajú médiá. (Ja pod pojmom „oligarcha“ rozumiem člena skupiny, ktorá úspešne podniká a tým vládne v určitom odvetví). Som náchylný uveriť tvrdeniu niektorých politikov, že ide o patrične zmedializované divadlo. Prečo by ináč, napr. čakali novinári – fotografi, pred domom bývalého policajného prezidenta cca hodinu pred tým, ako príde NAKA?

Na mňa pôsobí veľmi depresívne, ak niekoho vedú v putách. Nie každému však sú putá nasadzované. V novinách sa objavili úvahy a otázky, prečo napr. p. Haščák nemal pri zatýkaní nasadené putá (viď. Obr.). Úprimne som sa tomu potešil.

Foto: TASR, J. Kotian

Odôvodnenie (cit. agentúrnej správy): „Pri prehliadke priestorov Penty neboli splnené podmienky na použitie pút ako donucovacích prostriedkov na Jaroslava H. Vo svojom stanovisku to uviedla vedúca tímu Gorila“.

„Zadržaná osoba J. H. bola po vykonaní bezpečnostnej prehliadky, nakoľko k jeho zadržaniu došlo v budove Prezídia PZ. V tomto konkrétnom prípade, vzhľadom na vyššie uvedené ako i celkové vyhodnotenie bezpečnostných rizík, neboli splnené podmienky na použitie pút ako donucovacích prostriedkov proti zadržanej osobe,“ uviedla šéfka tímu Gorila v stanovisku.

Ďalej sa uvádza: „Taktika, spôsob vykonania zásahu, nasadenie síl a prostriedkov a použitie špeciálnej jednotky podľa nej vychádzali z individuálneho posúdenia aktuálnej operatívnej situácie, ktorá bola podmienená vyhodnotením informácií k osobám a priestorom, kde mal zásah prebehnúť. Podľa vedúcej tímu predstavuje sídlo Penty členitý administratívny priestor s viacerými únikovými východmi, vlastnou ozbrojenou bezpečnostnou službou a pred zásahom bol taktiež odôvodnený predpoklad, že bude zo strany osôb nachádzajúcich sa v budove kladený aktívny odpor. Veliteľ akcie pritom zodpovedá pri zásahu za bezpečnosť osôb, voči ktorým sa zasahuje, no zároveň za bezpečnosť osôb vykonávajúcich zásah.“

Odôvodnenie „hodné“ dôležitej policajnej osobnosti. Sledujme spolu: „V sídle Penty, kde je členitý administratívny priestor s viacerými únikovými východmi, vlastnou ozbrojenou bezpečnostnou službou a pred zásahom bol taktiež odôvodnený predpoklad, že bude zo strany osôb nachádzajúcich sa v budove kladený aktívny odpor“, veliteľ akcie vyhodnotí, že zadržanému nie je potrebné nasadiť putá! Zato, JUDr. Jankovskej, bývalej štátnej tajomníčke, po deviatich mesiacoch vo väzbe, po protestnej hladovke, keď podľa môjho odhadu váži cca 40 kg, použitie pút, teda donucovacích prostriedkov je potrebné.

Foto: Denník n

Keď vedú na súd „zaslepeného“ P. Ruska  určite je „nutné“ použitie pút, aby neušiel do Mali, resp. neublížil zasahujúcim policajtom.

Zdroj: TASR

Prípad z rovnakej kategórie ja aj zatýkanie špeciálneho prokurátora D. Kováčika. Starší človek so zjavnou nadváhou a zlou fyzickou kondíciou, čo nevládze stáť a musí si sadnúť na schody auta, určite by bez pút utiekol, resp. niekomu ublížil. Aj on bol zadržaný na policajnom prezídiu, ako p. Haščák.

Foto: TASR

Žeby p. predseda Fico mal pravdu, že ide o politickú objednávku s patričnou medializáciou?

O čom to hovorí Zs. Simon?

02.12.2022

Z nedostatku inej zmysluplnej činnosti, prečítam všetky možne novinové správy a názory. Tak často prečítam aj veľa hlúpostí. Takto som narazil a prečítal aj zverejnený názor viacnásobného ministra a bývalého poslanca NR SR, teraz predsedu marginálnej maďarskej politickej strany, pod názvom: „Skutok sa stal, no podľa § 363 to trestné nie je TU [...]

Ako vidí trajektóriu vzniku a vývoja Slovenska bývalý podpredseda vlády?

23.11.2022

Samostatná Slovenská republika (SR) dosiahla dospelosť, onedlho jej existencia dosiahne Kristove roky, čo je znakom absolútnej zrelosti. Tí, čo na vlastnej koži zažili zrod a vývoj SR vedia posúdiť správnosť cesty, ktoré SR prešla, ako aj jej smerovanie v rámci spoločného európskeho smerovania. Je však zaujímavé, ako to vidí ten, ktorý stál pri zrode [...]

Zneužitie funkcie rektorky pred komunálnymi voľbami?

28.10.2022

Nakoľko sa aktívne zaujímam o dianie na Slovensku, vo svojom meste či župe a navyše sa blížia komunálne voľby, študujem materiály kandidátov na primátorov alebo županov. V Nitre sú kandidáti na primátora veľmi aktívni a využívajú rôzne komunikačné spôsoby. Tak som narazil na materiál jedného z kandidátov, kde okrem vyjadrenia [...]

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

pčolinský Gröhling

SaS vs. Sme rodina: Pčolinský obvinil liberálov, že chcú umelo vytvoriť vládu. Gröhling sa bráni

03.12.2022 13:40

Pčolinský vytkol strane SaS, že toto je už tretia vláda, ktorú chcú povaliť.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Žilinkova 363 vždy zaručene vyčarí Smerákom úsmev na perách

03.12.2022 13:00

Žiadna svetlá budúcnosť. Po páde vlády nás čakajú iba zlé a horšie riešenia, hovorí okrem iného v politickom prehľade týždňa komentátor Marián Repa (podcast)

Putin

Putin by mohol využiť mierové rozhovory na prezbrojenie armády, myslí si šéf britskej diplomacie

03.12.2022 11:32

Cleverly poukázal na to, že po agresii v Gruzínsku, na Kryme a v ukrajinskom Donbase vždy nasledovala ďalšia "vlna" agresie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 323369x
Priemerná čítanosť článkov: 4370x

Autor blogu

Kategórie