Založ si blog

Rovní a rovnejší aj pri zatýkaní?

Súčasné veľkoplošné zatýkanie významných podnikateľov a verejných činiteľov sa dejú za veľkého mediálneho záujmu. Polícia tento záujem zrejme oceňuje a chce sa médiám zavďačiť, alebo aspoň (zrejme) zahrať divadlo. Po zuby ozbrojená eskorta, ako z nejakého Science fiction – invázia mimozemšťanov, vedie (väčšinou) v putách významného činiteľa, či oligarchu, ako to nazývajú médiá. (Ja pod pojmom „oligarcha“ rozumiem člena skupiny, ktorá úspešne podniká a tým vládne v určitom odvetví). Som náchylný uveriť tvrdeniu niektorých politikov, že ide o patrične zmedializované divadlo. Prečo by ináč, napr. čakali novinári – fotografi, pred domom bývalého policajného prezidenta cca hodinu pred tým, ako príde NAKA?

Na mňa pôsobí veľmi depresívne, ak niekoho vedú v putách. Nie každému však sú putá nasadzované. V novinách sa objavili úvahy a otázky, prečo napr. p. Haščák nemal pri zatýkaní nasadené putá (viď. Obr.). Úprimne som sa tomu potešil.

Foto: TASR, J. Kotian

Odôvodnenie (cit. agentúrnej správy): „Pri prehliadke priestorov Penty neboli splnené podmienky na použitie pút ako donucovacích prostriedkov na Jaroslava H. Vo svojom stanovisku to uviedla vedúca tímu Gorila“.

„Zadržaná osoba J. H. bola po vykonaní bezpečnostnej prehliadky, nakoľko k jeho zadržaniu došlo v budove Prezídia PZ. V tomto konkrétnom prípade, vzhľadom na vyššie uvedené ako i celkové vyhodnotenie bezpečnostných rizík, neboli splnené podmienky na použitie pút ako donucovacích prostriedkov proti zadržanej osobe,“ uviedla šéfka tímu Gorila v stanovisku.

Ďalej sa uvádza: „Taktika, spôsob vykonania zásahu, nasadenie síl a prostriedkov a použitie špeciálnej jednotky podľa nej vychádzali z individuálneho posúdenia aktuálnej operatívnej situácie, ktorá bola podmienená vyhodnotením informácií k osobám a priestorom, kde mal zásah prebehnúť. Podľa vedúcej tímu predstavuje sídlo Penty členitý administratívny priestor s viacerými únikovými východmi, vlastnou ozbrojenou bezpečnostnou službou a pred zásahom bol taktiež odôvodnený predpoklad, že bude zo strany osôb nachádzajúcich sa v budove kladený aktívny odpor. Veliteľ akcie pritom zodpovedá pri zásahu za bezpečnosť osôb, voči ktorým sa zasahuje, no zároveň za bezpečnosť osôb vykonávajúcich zásah.“

Odôvodnenie „hodné“ dôležitej policajnej osobnosti. Sledujme spolu: „V sídle Penty, kde je členitý administratívny priestor s viacerými únikovými východmi, vlastnou ozbrojenou bezpečnostnou službou a pred zásahom bol taktiež odôvodnený predpoklad, že bude zo strany osôb nachádzajúcich sa v budove kladený aktívny odpor“, veliteľ akcie vyhodnotí, že zadržanému nie je potrebné nasadiť putá! Zato, JUDr. Jankovskej, bývalej štátnej tajomníčke, po deviatich mesiacoch vo väzbe, po protestnej hladovke, keď podľa môjho odhadu váži cca 40 kg, použitie pút, teda donucovacích prostriedkov je potrebné.

Foto: Denník n

Keď vedú na súd „zaslepeného“ P. Ruska  určite je „nutné“ použitie pút, aby neušiel do Mali, resp. neublížil zasahujúcim policajtom.

Zdroj: TASR

Prípad z rovnakej kategórie ja aj zatýkanie špeciálneho prokurátora D. Kováčika. Starší človek so zjavnou nadváhou a zlou fyzickou kondíciou, čo nevládze stáť a musí si sadnúť na schody auta, určite by bez pút utiekol, resp. niekomu ublížil. Aj on bol zadržaný na policajnom prezídiu, ako p. Haščák.

Foto: TASR

Žeby p. predseda Fico mal pravdu, že ide o politickú objednávku s patričnou medializáciou?

Kladné body pre I. Matoviča.

15.04.2021

Ak si osobujeme právo niekoho za zlé veci kritizovať, slušnosť káže, aby za dobré veci sme ho chválili. Platí to aj v prípade I. Matoviča, samozrejme. Niet veľa vecí za ktoré by sme ho mali chváliť, ak vôbec, ale za úmysel zlepšiť pandemickú situáciu na Slovensku nákupom ďalšej vakcíny si pochvalu určite zaslúži. Kritizovali sme, najmä jeho a jemu [...]

Ešte stále študent Mgr. J. Šeliga?

08.04.2021

Moju pozornosť upútal podnetný blog „Pán Mgr. Juraj Šeliga, aké právo Ste vlastne študovali?“ Keďže tento náš „múdry“ politik už dávnejšie mi je podozrivý, rozhodol som sa touto formou vyjadriť svoj súhlas s uvedeným blogom, ako aj s podstatnou časťou k tomu diskutujúcich. J. Šeliga nielen mňa, ale zrejme aj mnohých iných upútal svojou aktivitou [...]

Rusko ako agresor? Na vlastnom území?

05.04.2021

Tí, čo pozorne sledujete dianie nielen na Slovensku, ale aj vo svete, určite ste zaregistrovali správy tipu: „KYJEV, BRATISLAVA. Kým svet sa sústreďuje na dianie na východe Ukrajiny, Rusko posilňuje prítomnosť v Čiernom mori. Cieľom je napadnutie Ukrajiny z juhu, operácia na spôsob vylodenia spojencov v Normandii počas druhej svetovej vojny.“ – toto je citát [...]

navaľnyj

EÚ vyzvala na okamžité prepustenie Navaľného. USA hrozia následkami, ak zomrie

18.04.2021 22:00

Zdravotný stav Alexeja Navaľného sa rýchlo zhoršuje. Vo väzení v ruskej kolónii už viac ako dva týždne drží protestnú hladovku.

alžbeta kráľovná

Kráľovná po smrti princa Philipa neabdikuje, tvrdia odborníci

18.04.2021 20:28

Britská panovníčka sa už v minulosti vyjadrila, že tak, ako jej predchodcovia, aj ona plánuje zostať na britskom tróne až do svojej smrti.

babiš

Rusko recipročne vyhostí českých diplomatov. Babiš chce odtajniť vyšetrovania výbuchov

18.04.2021 17:46, aktualizované: 21:15

Rusko vracia odvetu za sobotňajšie vypovedanie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe.

pocasie-19-4-2021

Prichádza týždeň, v ktorom počasie bude opäť pripomínať jar

18.04.2021 17:27

Jar sa začne opatrne vracať, teploty budu postupne stúpať. Nečakejte zásadné skoky, ale je nádej, že na konci týždňa sa nevrátime späť do zimy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 157530x
Priemerná čítanosť článkov: 5626x

Autor blogu

Kategórie