Známy bonmot u štatistikov mi pripomínajú pravidelné a v médiách prezentované prieskumy volebných preferencií. Čitatelia tieto výsledky sledujú so záujmom, ja som k ním skeptický, lebo …
Otázka na štatistika: Ako sa stupňuje klamstvo? Vraj “Malé klamstvo, veľké klamstvo, štatistika”. Ja by som pridal aj štvrtý, najvyšší stupeň klamstva a tou je prieskum verejnej mienky.
O štatistike sa niekedy hovorí, ako o vykonávaní exaktných matematických úkonov s nepresným číslami. Tieto „múdrosti“ presne vystihujú zverejňované prieskumy volebných preferencií. Stačí, keď si porovnáme dva februárové prieskumy od dvoch rozličných agentúr:
Prieskum A:
Prieskum B:
Vypočítajme si z prieskumu A štatistickú chybu.
Červeným označené políčka v prieskume B sú mimo štatistickej chyby. Rovnako by sme mohli vypočítať „chybovosť“ prieskum B, ale je to zbytočné. Oba prieskumy sa zásadne od seba líšia a aj štatisticky sú nepresné!
Agentúry teda pracujú 53,3% nepresnosťou. Je to rovnako pravdepodobné, ako keby som si tipol , že či voľby vyhrá SMER, alebo Hlas.
Nakoniec však to uvidíme v predčasných voľbách, snáď niekedy aj budú.
V súvislosti so zverejnenými výsledkami sa zamýšľam, prečo v grafoch strany Republika vyznačujú hnedou farbou a ĽSNS s ešte hnedšou? Odkazujú s tým na typické farby z minulosti? Na farbu strany, ktorá je teraz zakázaná? Prečo teda tieto strany nezrušia súdnym rozhodnutím, ak s fašistami majú niečo spoločné? Ak s fašistami nemajú nič spoločné, prečo ich takto „pečiatkujú“? Možno niekto to viete, tak sa nechám poučiť. Toto s obľubou používa napr. Matovič, keď vystríha „pred návratom „mafošov“ a „fašúnov“. Z tých „mafošov“ ešte právoplatne nikoho neodsúdili a z tých „fašúnov“ ešte nezakázali. Žeby nás len strašil a prihrieval si svoju polievočku?
Kde si nabral, ze respondenti su iba z... ...
Zabijas cas velmi krutym sposobom. :-D Ze ta... ...
No čo že zase toľko zbytočných slov a trátenia... ...
Pokial v prieskume nie je uvedené kde sa... ...
Seriózna agentúra má anketárov po celom... ...
Celá debata | RSS tejto debaty