Založ si blog

Ukrajinskí odídenci u nás.

Pravda nedávno zverejnila článok pod názvom: “Dopláca Slovensko na Ukrajincov? Ani náhodou, pre ekonomiku sú prínos, firmy chcú ešte viac cudzincov”. Výnimočne s Pravdou čiastočne súhlasím, už aj z dôvodu, že argumenty sú podporené skutočnými údajmi a vyjadrením odborníkov. O pozitívnom význame odídencov z Ukrajiny u nás dedukujem aj z vyjadrenia a z nadšenia jedného môjho známeho. Bol niekoľko týždňov na JIS-ke Internej kliniky FN v Nitre. Bola tam 24 hodinová služba, nejaký mladý lekár a dve sestričky. Cez deň ich bolo samozrejme viac. Slovenské sestry, skúsené dámy v stredných rokoch, boli veľmi neochotné, až arogantné. Mal dojem, že niekedy robili až schválnosti. Nemohli ste proti tomu nič robiť, len to strpieť. Po nejakom čase tam prišla nová mladá sestrička, podozrivo ochotná a usmievavá. Málo hovorila, väčšinou len – áno – nie. Ukázalo sa, že je z Ukrajiny. Bola slnečným lúčom v čiernej diere FN. Obdobne veľmi ochotný bol aj jeden sanitár, on síce nemusel hovoriť nič, môj priateľ usudzoval, že bol tiež odídenec z UA, súdiac podľa dobre viditeľného tetovania na ruke. Mal tam niečo v azbuke, predpokladal, že to nebol Rus. Otázkou je, či časom sa “neadaptujú” na pomery slovenských sestričiek, ktoré ich ochotu a usilovnosť zazlievali a vyčítali, zrejme im kazili negatívnu pracovnú morálku.

O dobrých skúsenostiach s ukrajinským zubárom tu v blogu písal aj jeden bloger, ktorý porovnával svojho dlhoročného slovenského a mladého ukrajinského zubára. Bodaj by takýchto odborníkov prišlo na Slovensko čo najviac, určite by boli prínosom. Ukrajinský odborník nepomáha len slovenskej ekonomike, ale aj on sa má lepšie, ako by zostal na Ukrajine. Nie je im čo závidieť, teda ich život doma aj v dobe mieru, nieto ešte za vojny.  Ja som bol niekoľko mesiacov na univerzite v Odese, tak to viem posúdiť z vlastnej skúsenosti.

Zahraničných odborníkov Slovensko nutne potrebuje, aj z dôvodu, že naši odborníci “unikajú” na západ, ako nikdy predtým. Aj podľa vyjadrenia môjho známeho z pobytu na JIS-ke. Bol tam starší primár, jeden docent z ošetrovateľstva a asi 5 mladých lekárov, ktorí zrejme tu získavali len skúsenosti a po vykonaní praxe, šup na západ, minimálne do Česká.

Už v tomto režime som mal murárov z Ukrajiny. Bolo ich tu legálne niekoľko a boli vďační za prácu. Okrem platby som poskytoval aj celodennú stravu. Problém bol zohnať potrebné množstvo valút na ich vyplatenie. Pracovali dobre a ochotne. Takto si chodili privyrábať aj k nám do Československa. Priniesli si so sebou aj jedného pomocného robotníka, ktorý “nahadzoval” do miešačky. Na prvý pohľad bolo vidieť, že nebol murárom. Vyzeral ako profesor matematiky, hoci sa k tomu nepriznávali.

Myslím si však, že popri tých poriadnych, čo unikajú pred vojnou a u nás chcú pracovať, určite je tu aj niekoľko takých, čo využívajú pomoc a pohostinnosť nás, ako aj ostatných štátov EÚ. O tých štatistika Pravda už nehovorila. Všade sa nájdu špekulanti. Premáva tu celý rad exkluzívnych značiek aut s ŠPZ UA, na ktoré by Slovák nemal. Pre nich vojna na UA je príležitosť zveľadiť si svoj majetok špekulovaním. Aj Slovákov je dosť takýchto jedincov, ktorí zbohatli napr. vekslovaním a dnes si len zveľaďujú svoj majetok. V Nitre sa povráva, že pobočku pošty vylúpil Ukrajinec.

Ďalšia otázka je, či títo odídenci – ojedinele, k nám “nepašujú” aj prvky propagujúce fašizmus. Minule za mnou zaparkoval starší Mercedes, ktorý mal na zadnom skle nalepenú nejakú nálepku, mne veľmi pripomínajúcu fašistickú orlicu. Posúďte samy podľa obrázku. Teraz si predstavte, keby to mal na svojom aute napr. Kotleba. Už by natvrdo sedel.

Foto: autor

Takže, podľa môjho názoru, čím viac odídencov k nám príde z Ukrajiny, až na malé výnimky, tým lepšie pre nás. Otázkou je, ako pocíti sama Ukrajine tento odliv mozgov aj pracovných síl. Tie milióny odídencov predsa doma musia chýbať. Ukrajina s nemôže „vyprázdniť“, keď státisíce zomierajú na bojisku a milióny sú odídenci. Myslím si, že väčšina už tu zostane, lebo podľa mňa (aj ministra Naďa) vojna sa v dohľadnej dobe neskončí. Ja slušných Ukrajincov má rád, rešpektujem ich a prajem im u nás príjemný pobyt a nech pre Slovensko sú užitoční.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413610x
Priemerná čítanosť článkov: 3939x

Autor blogu

Kategórie