Založ si blog

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do situácie vlastnej kadetky, ktorá ponesie celoživotné následky, resp. jej rodičov. Rodič posiela svoje dieťa do školy s vedomím, že je tam v bezpečí a „ v dobrých rukách“.

V Pravde som sa dočítal, že to riešil aj na brannobezpečnostnom výbore NR SR. Takže vec nie je vôbec banálna. Pravda uvedenú udalosť komentuje aj nasledovne: „Prípad postrelenej študentky policajnej akadémie si možno vyžiada odstúpenie jej rektorky. To, že by Lucia Kurilovská mala vyvodiť zodpovednosť, vyhlásil včera dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Kurilovská, ktorá sa spolu s ním zúčastnila na verejnom zasadnutí parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, to zatiaľ odmieta, hoci pri incidente zistili viaceré pochybenia“. Toto vyjadrenie je aj dôvodom, prečo som sa rozhodol následné okolnosti nešťastia komentovať. Podľa môjho názoru mala rektorka Policajne vysokej školy (PVŠ) prof. Kurilovská okamžite odstúpiť z funkcie! Ona to okomentovala nasledovne: „Podľa Kurilovskej by jej odstúpenie bolo zbabelé, lebo išlo o zlyhanie jednotlivca.“ (Cit. Pravda). Mohli sme to z jej úst počuť aj v TV. Vôbec by to nebolo zbabelé, ale nutné, aby odstúpila. Na mimoriadnej udalosti nesie vinu aj ona, ako najvyššia predstaviteľka PVŠ. Výhovorka, že „išlo o zlyhanie jednotlivca“, môže byť pravdou len preto, že na PVŠ na to boli vytvorené podmienky. Nedávno, po vlakovom nešťastí v Grécku odstúpil minister dopravy. Tiež za to nemohol a išlo o zlyhanie jednotlivca, výpravcu. Každý jeho odstúpenie považuje za nutné a čestné a nie zbabelé.

Divím sa aj postoju ministra Mikulca. Vyhlásil, že: „… by Lucia Kurilovská mala vyvodiť zodpovednosť …“. Minister, ako jej priamy nadriadený by nemal používať v takejto situácii podmieňovací spôsob „by mala vyvodiť“. Okamžite by ju mal odvolať, zákon o vysokých školách mu to umožňuje, ale on to možno (zrejme) ani nevie. Zákon totiž ministrovi vnútra dáva takú právomoc.

§ 44

Policajné vysoké školy

(2)

Policajné vysoké školy sú štátne rozpočtové organizácie.20)

(3)

Minister vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „minister vnútra“) má vo vzťahu k policajným vysokým školám túto pôsobnosť:

a)

predkladá prezidentovi návrh na vymenovanie alebo odvolanie rektora policajnej vysokej školy po predchádzajúcom vyjadrení akademického senátu policajnej vysokej školy,

(Cit. zákon o VŠ…)

Takže minister vnútra dáva návrh na odvolanie rektora(ky) PVŠ po vyjadrení AS PVŠ. Čiže akademický senát o návrhu nerozhoduje, len sa k nemu vyjadruje. Na situácii nič nemení ani skutočnosť, že minister je len poverený, odvolanie rektorky totiž nepatrí medzi zásadné otázky vnútroštátnej politiky či bezpečnosti.

Keby p. rektorka bola čestná, tak by okamžite odstúpila a keď ona na to nemá „gebír“ tak návrh prezidentke mal už dávno dať minister vnútra.

Ak sa pamätáte na jej menovanie ešte za čias Kaliňáka, on si ju vybral a dával návrh na menovanie za rektorku. To by ale terajší minister vnútra musel niečo aj vedieť a nebyť len „trubirohom“.

Podľa Kurilovskej by jej odstúpenie bolo zbabelé, lebo išlo o zlyhanie jednotlivca.

Lucia Kurilovská zatiaľ odmieta návrhy, aby sa vzdala funkcie rektorky Akadémie PZ SR.
Zdroj: Obr. a text Pravda

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

Ad: I. Daniš: Káčer a Naď to povedali po lopate. No viac slušnosti by im nezaškodilo

10.03.2023

Rád čítam komentáre p. Igora Daniša v Pravde. Sú vyvážené, výstižne, nie sú demagogické a myslím, že sú aj pravdivé. Píše, ako sa na komentátora Pravdy patrí. K diskusii uvedených ministrov som aj ja vyjadril svoj názor v predchádzajúcim blogu. Pán komentátor diskusiu hodnotil v podstate rovnako, pri zohľadnení všetkých aspektov [...]

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Finančná spravodajská jednotka uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu

24.03.2023 15:24

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

klus

Heger: Ak Klus neodstúpi, stiahneme jeho kandidatúru

24.03.2023 14:29, aktualizované: 15:01

Poverený slovenský premiér Eduard Heger vyzval Martina Klusa, aby stiahol svoju kandidatúru za člena Európskeho dvoru audítorov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413585x
Priemerná čítanosť článkov: 3939x

Autor blogu

Kategórie