Založ si blog

Ad: I. Daniš: Káčer a Naď to povedali po lopate. No viac slušnosti by im nezaškodilo

Rád čítam komentáre p. Igora Daniša v Pravde. Sú vyvážené, výstižne, nie sú demagogické a myslím, že sú aj pravdivé. Píše, ako sa na komentátora Pravdy patrí.

K diskusii uvedených ministrov som aj ja vyjadril svoj názor v predchádzajúcim blogu. Pán komentátor diskusiu hodnotil v podstate rovnako, pri zohľadnení všetkých aspektov  kvalitnej žurnalistiky. K danej diskusii sa vyjadrilo veľa politikov, aj slovenských osobností, len záhadne pani prezidentka a p. poverený premiér mlčia. Možno obaja majú dôležitejšiu úlohu, ako sa starať o slušné Slovensko. Pani prezidentka predvádza svoje šatové kreácie od Mikloška na stretnutiach s bezvýznamným (majú len historický význam) holandský kráľovským párom a Heger si buduje svoju politickú budúcnosť, ktorú mu naordinoval Matovič, podľa Matovičovho vyjadrenia. V nejakom inom komentáre som čítal názor, že v slušnom štáte – v demokracii, by obaja ministri za svoj “výkon” v Humennom by boli okamžite odvolaní.

Pôvodne mi nebolo jasné, prečo títo dvaja najkontroverznejší ministri odvolanej vlády sa “terigali” do Michaloviec, aby tam hovorili o roku vojny na Ukrajine. Dočítal som sa však, že preto do Michaloviec, lebo tam opravujú zbrane pre Ukrajinu. Možno to miestnym obyvateľom vadí,  zrejme preto aj ten ich spravodlivý a spontánny hnev. Tento moment veľa vysvetľuje, aspoň pre mňa.

Chcem však pripojiť svoj názor k záverečnej časti komentára p.redaktora, ktorý uvádza: “Na druhej strane je pravda, že obaja ministri vysvetlili základné veci po lopate: prirovnali prípad Ukrajiny k údelu Slovenska a Československa, k Mníchovu, Viedenskej arbitráži či SNP.” Neviem, či je to správne prirovnanie, skôr ani nie je. Na Ukrajine, podľa mne dostupných informácií dochádzalo k výraznému obmedzovaniu práv ruskojazačnej národnostnej menšiny a nezriedka aj k ich fyzickej likvidácii. Aj súčasný spor medzi Maďarskom a Ukrajinou vyvoláva práve silné obmedzovanie ľudských práv maďarskej národnostnej menšiny, a to Maďari ani nie sú Ukrajincom nepriatelia, hovoria o tom verejne maďarskí vedúci politici. S Rusmi to mohlo byť ešte horšie.

V Mníchove nás “zapredali” práve naši terajší spojenci – Briti, Francúzi, lebo oni nechceli “nahnevať” Hitlera, mysleli si, že keď obetujú Československo (Slovensko bolo ešte súčasť Československa), zachránia si svoju “kožu”.

Hovoriť o Viedenskej arbitráži, bez spomenutia Trianonu, nie je celkom komplexné. Na základe tohto rozhodnutia (Trianonu) maďarské kráľovstvo prišlo o veľkú časť svojho územia, rozhodnutím víťazných mocností, a to aj strategického.  Napr. stratili prístup k Jadranslému moru. Maďarské kráľovstvo bolo aj námornou mocnosťou.

Nepovažujem za adekvátne, v súvislosti s bojom na Ukrajine, ani prirovnanie k SNP. Ani nechápem, ako napadlo Káčera, že :” Odkázal im tiež, že účastníci protifašistického povstania na Slovensku za druhej svetovej vojny by sa z nich povracali”. (Cit. Pravda). V SNP naši partizáni bojovali proti nemeckému fašizmu, aj proti jednotke Edelweiss, ktorého menovec je hrdinský – vyznamenaný bojový oddiel na terajšej Ukrajine. Možno to nie je ani náhoda. Bojovali proti fašistom za veľkej pomocí ZSSR, ktorí nám pomáhali humanitárne, vojenský aj s dodávkou zbraní, ako to SK robí teraz Ukrajine.

Poznámka, že to, čo robia, keby robili v Rusku, išli by do basy, bola veľmi trefná – aj keď možno nepadla na úrodnú pôdu.“ – písal p. komentátor. Myslím si, že je to absolútne „mimo“. Hoci, výrok Naďa, že kamery majú zachytené tváre protestujúcich, dáva možnosť, že sa tiež dočkajú „odmeny“ ako v Rusku podľa jeho poznámky. Poznámka Naďa neovplyvnila protestujúcich, lebo nežijú v Rusku a zrejme ani tam žiť nechcú. Protestovali proti súčasnej situácii na Slovensku a k názorom prítomných ministrov. Aj Káčer si dovolil „tykať“ staršej pani, čo je prejavom absolútneho pohŕdania, keď jej povedal: „ Ty chod volať na slávu pred ruské veľvyslanectvo“ (parafrázujem). Bolo to absolútne neslušné a nemiestne.

Poďakovanie diskutérom: Chcem a poďakovať za všetky diskusné príspevky, ktoré boli slušné, nie ako v Michalovciach diskutovali naši ministri. Mnohí svojimi poznámkami vhodne doplnili blog, ev. upozornili na chybu (goldmaster), za čo ďakujem. Chybu v blogu som opravil.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413627x
Priemerná čítanosť článkov: 3939x

Autor blogu

Kategórie