Založ si blog

Ad: I. Daniš: Káčer a Naď to povedali po lopate. No viac slušnosti by im nezaškodilo

Rád čítam komentáre p. Igora Daniša v Pravde. Sú vyvážené, výstižne, nie sú demagogické a myslím, že sú aj pravdivé. Píše, ako sa na komentátora Pravdy patrí.

K diskusii uvedených ministrov som aj ja vyjadril svoj názor v predchádzajúcim blogu. Pán komentátor diskusiu hodnotil v podstate rovnako, pri zohľadnení všetkých aspektov  kvalitnej žurnalistiky. K danej diskusii sa vyjadrilo veľa politikov, aj slovenských osobností, len záhadne pani prezidentka a p. poverený premiér mlčia. Možno obaja majú dôležitejšiu úlohu, ako sa starať o slušné Slovensko. Pani prezidentka predvádza svoje šatové kreácie od Mikloška na stretnutiach s bezvýznamným (majú len historický význam) holandský kráľovským párom a Heger si buduje svoju politickú budúcnosť, ktorú mu naordinoval Matovič, podľa Matovičovho vyjadrenia. V nejakom inom komentáre som čítal názor, že v slušnom štáte – v demokracii, by obaja ministri za svoj “výkon” v Humennom by boli okamžite odvolaní.

Pôvodne mi nebolo jasné, prečo títo dvaja najkontroverznejší ministri odvolanej vlády sa “terigali” do Michaloviec, aby tam hovorili o roku vojny na Ukrajine. Dočítal som sa však, že preto do Michaloviec, lebo tam opravujú zbrane pre Ukrajinu. Možno to miestnym obyvateľom vadí,  zrejme preto aj ten ich spravodlivý a spontánny hnev. Tento moment veľa vysvetľuje, aspoň pre mňa.

Chcem však pripojiť svoj názor k záverečnej časti komentára p.redaktora, ktorý uvádza: “Na druhej strane je pravda, že obaja ministri vysvetlili základné veci po lopate: prirovnali prípad Ukrajiny k údelu Slovenska a Československa, k Mníchovu, Viedenskej arbitráži či SNP.” Neviem, či je to správne prirovnanie, skôr ani nie je. Na Ukrajine, podľa mne dostupných informácií dochádzalo k výraznému obmedzovaniu práv ruskojazačnej národnostnej menšiny a nezriedka aj k ich fyzickej likvidácii. Aj súčasný spor medzi Maďarskom a Ukrajinou vyvoláva práve silné obmedzovanie ľudských práv maďarskej národnostnej menšiny, a to Maďari ani nie sú Ukrajincom nepriatelia, hovoria o tom verejne maďarskí vedúci politici. S Rusmi to mohlo byť ešte horšie.

V Mníchove nás “zapredali” práve naši terajší spojenci – Briti, Francúzi, lebo oni nechceli “nahnevať” Hitlera, mysleli si, že keď obetujú Československo (Slovensko bolo ešte súčasť Československa), zachránia si svoju “kožu”.

Hovoriť o Viedenskej arbitráži, bez spomenutia Trianonu, nie je celkom komplexné. Na základe tohto rozhodnutia (Trianonu) maďarské kráľovstvo prišlo o veľkú časť svojho územia, rozhodnutím víťazných mocností, a to aj strategického.  Napr. stratili prístup k Jadranslému moru. Maďarské kráľovstvo bolo aj námornou mocnosťou.

Nepovažujem za adekvátne, v súvislosti s bojom na Ukrajine, ani prirovnanie k SNP. Ani nechápem, ako napadlo Káčera, že :” Odkázal im tiež, že účastníci protifašistického povstania na Slovensku za druhej svetovej vojny by sa z nich povracali”. (Cit. Pravda). V SNP naši partizáni bojovali proti nemeckému fašizmu, aj proti jednotke Edelweiss, ktorého menovec je hrdinský – vyznamenaný bojový oddiel na terajšej Ukrajine. Možno to nie je ani náhoda. Bojovali proti fašistom za veľkej pomocí ZSSR, ktorí nám pomáhali humanitárne, vojenský aj s dodávkou zbraní, ako to SK robí teraz Ukrajine.

Poznámka, že to, čo robia, keby robili v Rusku, išli by do basy, bola veľmi trefná – aj keď možno nepadla na úrodnú pôdu.“ – písal p. komentátor. Myslím si, že je to absolútne „mimo“. Hoci, výrok Naďa, že kamery majú zachytené tváre protestujúcich, dáva možnosť, že sa tiež dočkajú „odmeny“ ako v Rusku podľa jeho poznámky. Poznámka Naďa neovplyvnila protestujúcich, lebo nežijú v Rusku a zrejme ani tam žiť nechcú. Protestovali proti súčasnej situácii na Slovensku a k názorom prítomných ministrov. Aj Káčer si dovolil „tykať“ staršej pani, čo je prejavom absolútneho pohŕdania, keď jej povedal: „ Ty chod volať na slávu pred ruské veľvyslanectvo“ (parafrázujem). Bolo to absolútne neslušné a nemiestne.

Poďakovanie diskutérom: Chcem a poďakovať za všetky diskusné príspevky, ktoré boli slušné, nie ako v Michalovciach diskutovali naši ministri. Mnohí svojimi poznámkami vhodne doplnili blog, ev. upozornili na chybu (goldmaster), za čo ďakujem. Chybu v blogu som opravil.

Ako to bolo za socializmu? (1)

19.11.2023

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovali udalosti pri pripomienke 17.11.89, ako aj súčasná, neľahká a neperspektívna, ekonomická situácia, a to nielen na Slovensku, hoci zdá sa, že u nás je to najhoršie. Asi rovnaký čas som prežil v socializme aj v súčasnom dravom a primitívnom kapitalizme. Viem život obyčajného človeka, v oboch [...]

Prečo vlastne chudobnieme? Lebo vojna na Ukrajine?

31.10.2023

To, že sme z roka na rok, my Slováci, chudobnejší cítime nielen v našich peňaženkách, ale potvrdzujú to aj články na stránkach novín a odborných štúdií. Analýzy a komparácie so zvyškom Európy sa opierajú o dáta naslovovzatých odborníkov – finančníkov, ekonómov, atď. Na túto tému nedávno bol zverejnený aj článok v Pravde, pod [...]

Potreba zmeny času – upozornenie

28.10.2023

Môj priateľ, bývalý minister financií a podpredseda vlády mi cez Viber poslal upozornenie na potrebu zmeny času dnes, 28.10. Keďže ma na tú potrebu upozorňuje tiež bývalý minister financií a (dokonca) predseda vlády, preposielam to aj vám. Ďakujeme Igi.

Pásmo Gazy, Izrael, Palestína

Pri izraelskom údere na lídrov Hamasu zomrelo podľa úradov v Gaze vyše 70 Palestínčanov

13.07.2024 15:00

Terčom útoku bol vojenský líder Hamasu Muhammad Díf.

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Exprezidentku Čaputovú mrzí, že sa predčasne ukončila tohtoročná Pohoda, zraneným praje skoré uzdravenie

13.07.2024 14:09

Okrem toho ocenila desiatky príbehov pomoci, podpory a solidarity.

seniorka

Seniorka vyhodila z okna 15-tisíc eur. Nedôverujte neznámym ľuďom, vyzýva polícia

13.07.2024 14:05

Podvodník dôverčivú seniorku inštruoval, aby peniaze vložila do igelitovej tašky a odovzdala ich jeho známemu.

Fico, oslavy Cyrila a Metoda

Oslavy prijatia Deklarácie o zvrchovanosti budú v Starej Bystrici

13.07.2024 13:37

Podujatie, ktoré je pripomienkou prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky dňa 17. júla 1992, sa koná pod záštitou predsedu vlády Fica.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 461079x
Priemerná čítanosť článkov: 4154x

Autor blogu

Kategórie