Založ si blog

Spoľahlivosť volebných preferencií.

Známy bonmot u štatistikov mi pripomínajú pravidelné a v médiách prezentované prieskumy volebných preferencií. Čitatelia tieto výsledky sledujú so záujmom, ja som k ním skeptický, lebo …

Otázka na štatistika: Ako sa stupňuje klamstvo? Vraj “Malé klamstvo, veľké klamstvo, štatistika”. Ja by som pridal aj štvrtý, najvyšší stupeň klamstva a tou je prieskum verejnej mienky.

O štatistike sa niekedy hovorí, ako o vykonávaní exaktných matematických úkonov s nepresným číslami. Tieto „múdrosti“ presne vystihujú zverejňované prieskumy volebných preferencií. Stačí, keď si porovnáme dva februárové prieskumy od dvoch rozličných agentúr:

Prieskum A:

Graf zdroj Pravda

Prieskum B:

Graf zdroj Pravda

Vypočítajme si z prieskumu A štatistickú chybu.

Červeným označené políčka v prieskume B sú mimo štatistickej chyby. Rovnako by sme mohli vypočítať „chybovosť“ prieskum B, ale je to zbytočné. Oba prieskumy sa zásadne od seba líšia a aj štatisticky sú nepresné!

Agentúry teda pracujú 53,3% nepresnosťou. Je to rovnako pravdepodobné, ako keby som si tipol , že či voľby vyhrá SMER, alebo Hlas.

Nakoniec však to uvidíme v predčasných voľbách, snáď niekedy aj budú.

V súvislosti so zverejnenými výsledkami sa zamýšľam, prečo v grafoch strany Republika vyznačujú hnedou farbou a ĽSNS s ešte hnedšou? Odkazujú s tým na typické farby z minulosti? Na farbu strany, ktorá je teraz zakázaná? Prečo teda tieto strany nezrušia súdnym rozhodnutím, ak s fašistami majú niečo spoločné? Ak s fašistami nemajú nič spoločné, prečo ich takto „pečiatkujú“? Možno niekto to viete, tak sa nechám poučiť. Toto s obľubou používa napr. Matovič, keď vystríha „pred návratom „mafošov“ a „fašúnov“. Z tých „mafošov“ ešte právoplatne nikoho neodsúdili a z tých „fašúnov“ ešte nezakázali. Žeby nás len strašil a prihrieval si svoju polievočku?

Ako to bolo za socializmu? (1)

19.11.2023

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovali udalosti pri pripomienke 17.11.89, ako aj súčasná, neľahká a neperspektívna, ekonomická situácia, a to nielen na Slovensku, hoci zdá sa, že u nás je to najhoršie. Asi rovnaký čas som prežil v socializme aj v súčasnom dravom a primitívnom kapitalizme. Viem život obyčajného človeka, v oboch [...]

Prečo vlastne chudobnieme? Lebo vojna na Ukrajine?

31.10.2023

To, že sme z roka na rok, my Slováci, chudobnejší cítime nielen v našich peňaženkách, ale potvrdzujú to aj články na stránkach novín a odborných štúdií. Analýzy a komparácie so zvyškom Európy sa opierajú o dáta naslovovzatých odborníkov – finančníkov, ekonómov, atď. Na túto tému nedávno bol zverejnený aj článok v Pravde, pod [...]

Potreba zmeny času – upozornenie

28.10.2023

Môj priateľ, bývalý minister financií a podpredseda vlády mi cez Viber poslal upozornenie na potrebu zmeny času dnes, 28.10. Keďže ma na tú potrebu upozorňuje tiež bývalý minister financií a (dokonca) predseda vlády, preposielam to aj vám. Ďakujeme Igi.

Šutaj Eštok, Ľubomír Solák

Výbor začal vypočúvať Hamranovho nástupcu Soláka, kandiduje za šéfa polície

29.11.2023 13:19

Ľubomíra Soláka spájajú s obvineným podnikateľom Petrom Koščom.

Štatistický úrad SR

Prezidentka môže prísť o kompetenciu. Predsedu Štatistického úradu by mohla vymenúvať a odvolávať vláda

29.11.2023 12:56

Vláda navrhla, aby zákon parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Aliancia - Szövetség, Krisztián Forró,

Aliancia chce dať Forróa za prezidentského kandidáta, rozhodne kongres

29.11.2023 12:53

Strana uviedla, že Maďari žijúci na Slovensku postavia svojho vlastného kandidáta, aby bolo počuť ich hlas, aby ukázali, že sú naďalej dôležitým faktorom na Slovensku.

Rokovanie Severoatlantickej rady, Nato, Blanár, Kuleba

Kuleba poďakoval Blanárovi. Spolupráca medzi Slovenskom a Ukrajinou pokračuje

29.11.2023 12:45, aktualizované: 13:19

Opravárenské centrum ukrajinskej vojenskej techniky na Slovensku bude pokračovať v prevádzke.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 446293x
Priemerná čítanosť článkov: 4021x

Autor blogu

Kategórie