Založ si blog

Spoľahlivosť volebných preferencií.

Známy bonmot u štatistikov mi pripomínajú pravidelné a v médiách prezentované prieskumy volebných preferencií. Čitatelia tieto výsledky sledujú so záujmom, ja som k ním skeptický, lebo …

Otázka na štatistika: Ako sa stupňuje klamstvo? Vraj “Malé klamstvo, veľké klamstvo, štatistika”. Ja by som pridal aj štvrtý, najvyšší stupeň klamstva a tou je prieskum verejnej mienky.

O štatistike sa niekedy hovorí, ako o vykonávaní exaktných matematických úkonov s nepresným číslami. Tieto „múdrosti“ presne vystihujú zverejňované prieskumy volebných preferencií. Stačí, keď si porovnáme dva februárové prieskumy od dvoch rozličných agentúr:

Prieskum A:

Graf zdroj Pravda

Prieskum B:

Graf zdroj Pravda

Vypočítajme si z prieskumu A štatistickú chybu.

Červeným označené políčka v prieskume B sú mimo štatistickej chyby. Rovnako by sme mohli vypočítať „chybovosť“ prieskum B, ale je to zbytočné. Oba prieskumy sa zásadne od seba líšia a aj štatisticky sú nepresné!

Agentúry teda pracujú 53,3% nepresnosťou. Je to rovnako pravdepodobné, ako keby som si tipol , že či voľby vyhrá SMER, alebo Hlas.

Nakoniec však to uvidíme v predčasných voľbách, snáď niekedy aj budú.

V súvislosti so zverejnenými výsledkami sa zamýšľam, prečo v grafoch strany Republika vyznačujú hnedou farbou a ĽSNS s ešte hnedšou? Odkazujú s tým na typické farby z minulosti? Na farbu strany, ktorá je teraz zakázaná? Prečo teda tieto strany nezrušia súdnym rozhodnutím, ak s fašistami majú niečo spoločné? Ak s fašistami nemajú nič spoločné, prečo ich takto „pečiatkujú“? Možno niekto to viete, tak sa nechám poučiť. Toto s obľubou používa napr. Matovič, keď vystríha „pred návratom „mafošov“ a „fašúnov“. Z tých „mafošov“ ešte právoplatne nikoho neodsúdili a z tých „fašúnov“ ešte nezakázali. Žeby nás len strašil a prihrieval si svoju polievočku?

Ako to bolo za socializmu? (1)

19.11.2023

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovali udalosti pri pripomienke 17.11.89, ako aj súčasná, neľahká a neperspektívna, ekonomická situácia, a to nielen na Slovensku, hoci zdá sa, že u nás je to najhoršie. Asi rovnaký čas som prežil v socializme aj v súčasnom dravom a primitívnom kapitalizme. Viem život obyčajného človeka, v oboch [...]

Prečo vlastne chudobnieme? Lebo vojna na Ukrajine?

31.10.2023

To, že sme z roka na rok, my Slováci, chudobnejší cítime nielen v našich peňaženkách, ale potvrdzujú to aj články na stránkach novín a odborných štúdií. Analýzy a komparácie so zvyškom Európy sa opierajú o dáta naslovovzatých odborníkov – finančníkov, ekonómov, atď. Na túto tému nedávno bol zverejnený aj článok v Pravde, pod [...]

Potreba zmeny času – upozornenie

28.10.2023

Môj priateľ, bývalý minister financií a podpredseda vlády mi cez Viber poslal upozornenie na potrebu zmeny času dnes, 28.10. Keďže ma na tú potrebu upozorňuje tiež bývalý minister financií a (dokonca) predseda vlády, preposielam to aj vám. Ďakujeme Igi.

Pásmo Gazy, Izrael, Palestína

Pri izraelskom údere na lídrov Hamasu zomrelo podľa úradov v Gaze vyše 70 Palestínčanov

13.07.2024 15:00

Terčom útoku bol vojenský líder Hamasu Muhammad Díf.

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Exprezidentku Čaputovú mrzí, že sa predčasne ukončila tohtoročná Pohoda, zraneným praje skoré uzdravenie

13.07.2024 14:09

Okrem toho ocenila desiatky príbehov pomoci, podpory a solidarity.

seniorka

Seniorka vyhodila z okna 15-tisíc eur. Nedôverujte neznámym ľuďom, vyzýva polícia

13.07.2024 14:05

Podvodník dôverčivú seniorku inštruoval, aby peniaze vložila do igelitovej tašky a odovzdala ich jeho známemu.

Fico, oslavy Cyrila a Metoda

Oslavy prijatia Deklarácie o zvrchovanosti budú v Starej Bystrici

13.07.2024 13:37

Podujatie, ktoré je pripomienkou prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky dňa 17. júla 1992, sa koná pod záštitou predsedu vlády Fica.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 461070x
Priemerná čítanosť článkov: 4154x

Autor blogu

Kategórie