Založ si blog

Štandardné rozhodnutie “expertky” Remišovej

Tag: Remišová, Zs. Simon

V Pravde sme si mohli prečítať odvolanie štátneho tajomníka u Remišivej pod názvom “Vláda bez dôvodu odvolala dlhoročného IT experta”.  Remišivá sa pre iné médium vyjadrila, že ide o “bežný manažérsky akt”. Žiaľ, v tomto jedinom prípade jej musím dať za pravdu, ide totiž o bežný jav našich ministrov. Svedčí to o ich manažérskej kultivovanosti, ako aj o ich ľudskom charaktere. U tejto vlády sme boli svedkami kompletného – manifestačného  odvolania prednostov okresných úradov a menovanie nominantov strany OĽANO na uvedené funkcie. Určite ani u nich na to Matovič & comp. nemali dôvod, ak za dôvod nepovažujeme, že prešli riadnym výberovým konaním pod gasciou inej vládnej garnitúry.

Nie je to však len špecialita tejto vlády, resp.Remišovej. Môj priateľ mi rozprával príhodu z obdobia krátkej vlády I. Radičovej.  Vtedy prišla do koalície aj maďarská strana Most – Híd a opätovne sa stal ministrom pôdohospodárstva Zs. Simon (čítaj Šimon). Krátko po svojom nástupe predvolal si všetkých riaditeľov rezortných organizácií na ministerstvo. Simon z prítomných vedúcich si zavolal do svojej kancelárie riaditeľa Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA).  Bol to relatívne mladý docent z SPU a nebola za ním žiadna medializovaná kauza. Toho Simon odvolal osobne. Ostatní riaditelia sa s ministrom ani nestretli. Zato  v zasadačke ministerstva ich “prepadli” dve pracovníčky z personálneho oddelenia ministerstva. Tam im oznámili, že minister Simon všetkých odvoláva z funkcie a vyzvali, aby ich nasledovali do kancelárie personalistiek. Tam im odovzdali, individuálne, odvolacie dekréty. Môj známy, mal bohaté skúsenosti z riadenia kolektívov, bol univerzitným profesorom a prešiel na ministerstve tromi (3) výberovými konaniami. Zostal nesmierne prekvapený, keď si na dekréte prečítal dôvod svojho odvolania – “bez udania dôvodu”.  Personalistiky boli také milé a ponúkli, zrejme každému odvolanému “právne poradenstvo”! Neviem, čo by im poradili.

Na miesto môjho známeho menoval Simon pracovníka z UKF, docenta na “technológiu” vzdelávania, ktorý o poľnohospodárstve nemal ani poňatia. Nový riaditeľ si  pritom  nechal aj svoj úväzok na univerzite (zrejme aby si zarobil viac).

Keďže odvolaný p. riaditeľ mal manažérsku zmluvu, jeho plat a koncoročná odmena sa odvíjala od dosiahnutých hospodárskych výsledkov podniku. Keďže tie boli dobré, ministerstvo mu bolo nútené vyplatiť adekvátnu časť odmeny. Podotýkam, za dobré hospodárske výsledky podniku.

Nový pán riaditeľ tam nepobudol dlho, koncom roka ho minister Simon odvolal, ale teraz nie bez udania dôvodu, ale pre zlé ekonomické výsledky. Dokázal prebytkový hospodársky výsledok po bývalom riaditeľovi premeniť za deficitný.

Žiaľ, ministri nie sú zodpovední za svoje rozhodnutia a nenesú následky za zlé rozhodnutia.

U Simona to nebol ojedinelý prípad. Odvolal aj veľmi schopného manažéra, len zato že v podniku zamestnal bývalého ministra poľnohospodárstva, svojho spolužiaka. Tento odvolaný riaditeľ potom vykonával tri funkčné obdobia primátora krajského mesta a bol aj žúpným poslancom, tým je doposiaľ.

A takýto manažér a človek, akým je Simon, sa chce vrátiť do slovenskej politiky! Našťastie predvolebné preferencie „jeho“ strany sú na úrovni 0,00xxx a do partie ho nechcú ani jeho súkmeňovci. Boh ochraňuj Slovensko pred takýmito manažérmi a či ministrami, akými sú aj Remišová, či Simon!

Pôjdeme bojovať na Ukrajinu?

16.05.2023

Môj priateľ Dušan, ktorý trávi veľa času na sociálnych sietiach, mi občas pošle mail, z ktorého mi nabiehajú zimomriavky. Napr. o možnom zapojení Česka a na základe Bukureštskej zmluvy aj ostatných stredoeurópskych štátov, okrem Maďarska, do vojny na Ukrajine. Táto úvaha vychádza z údajného vyjadrenia gen. P. Pavla na svojom Twittrovom účte. Text, [...]

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Cherson, Kachovka, Ukrajina

Experti: Zničená Kachovka na chvíľu pomôže Rusom

07.06.2023 10:57

Voda z priehrady Kachovka znemožní použitie ťažkých zbraní, ako sú tanky, najmenej na mesiac.

Turów / Turw /

Poľsko nezavrie baňu Turów. Brusel nám nebude hovoriť, čo je energetická bezpečnosť, odkázal Morawiecki do EÚ

07.06.2023 10:54

Krajina podľa poľského premiéra urobí všetko, aby fungovala do roku 2044.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi strácajú pozície pri Bachmute, Ukrajinci postupujú po krídlach

07.06.2023 10:40

Ukrajinské útoky severne a juhozápadne od Bachmutu hlásia tiež analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

ján slota súd

Slota prišiel na súd za korupciu s barlou: Tlačili na mňa, nech sa priznám, inak z basy už nevyjdem

07.06.2023 09:25, aktualizované: 10:45

Slota požiadal, aby sa hlavné pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 425245x
Priemerná čítanosť článkov: 4012x

Autor blogu

Kategórie