Založ si blog

Nobelová cena za mier – som vyjavený ako puk!

Každoročné udeľovanie Nobelovej ceny určite každého z nás „nesmierne vzrušuje“. Určite je to pekné, ak ľudia, ktorí posúvajú vedu, vzdelanie a tým aj pokrok dopredu, si zaslúžia úctu, uznanie a aj finančnú odmenu. Odmeňované oblasti výskumu sú však tak špecializované a úzko zamerané, že často tomu nerozumejú ani odborníci z danej, širšej oblasti. Nehovoriac napr. o fyzike či chémii, ale napr. aj o literatúre. Čítal som vyjadrenie známeho súčasného spisovateľa, že literárnu tvorbu tohoročného laureáta nepozná. Možno Nobelova cena za mier je to, čomu asi môže rozumieť aj široká verejnosť.  V tomto roku som očakával, že bude odmenená niektorá inštitúcia podieľajúca sa na zmiernení následkov pandémie, či iná inštitúcia, výrazne podieľajúca sa na upevnení mieru vo svete (alebo opäť prezident USA za stiahnutie sa z Afganistanu 🙂 ).

Určite ste zaznamenali novinovú správu: „Nobelovu cenu mieru za rok 2021 získali dvaja novinári — filipínska žurnalistka Maria Ressová a novinár pochádzajúci z Ruska Dmitrij Muratov za „svoje úsilie o ochranu slobody prejavu, ktorá je nevyhnutným predpokladom pre demokraciu a trvalý mier“. Oznámil to v piatok v Osle Nórsky Nobelov výbor. „Slobodná, nezávislá žurnalistika založená na faktoch slúži ako ochrana pred zneužívaním moci, klamstvami a propagandou,“ uviedla predsedníčka Nórskeho Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová. No, „koukal jsem jak vejr“ – aby som použil české vyjadrenie môjho údivu. Výbor uvádza, že filipínska novinárka bola ocenená za: „odhaľovanie zneužívania moci, vyžívania násilia a stupňujúceho sa autoritárstva vo svojej domovskej krajine Filipínach„. Pred mnohými rokmi  počas môjho pobytu na jednej holandskej univerzite som sa stretol s niekoľkými študentmi z Filipín. Prekvapila ma ich výborná znalosť angličtiny dovtedy, kým mi nevysvetlili, že „u nich je toľko amerických vojakov a je tak silný vplyv USA, že angličtina je ich druhý oficiálny jazyk“. Určite je v tom trochu nadsázky, vyjadruje však výrazný vplyv Američanov v tejto ostrovnej krajine. Pýtam sa sám seba, ako je to možné, že v krajine pod gesciou USA sa nerozvíja demokracia, ale kvitne  „zneužívanie moci, vyžívanie násilia a stupňujúce sa autoritárstvo“. Keby to bolo napr. v Sýrii, tak sa nedivím, ale na Filipínach, v gescii USA? No dovoľte?

V prípade druhého ocenenia výbor uvádza: „Dmitrij Muratov sa v roku 1993 podieľal na založení ruských nezávislých novín Novaja gazeta, ktoré sú podľa Nobelovho výboru „v súčasnosti najnezávislejšími novinami v Rusku“. Ich dlhoročný šéfredaktor Muratov podľa výboru celé desaťročia „obraňoval slobodu prejavu v Rusku za podmienok, ktoré sú stále náročnejšie“. No, tu sa divím ešte viac, ako v predchádzajúcom prípade!!! Ako to, že za vládnutia zatracovaného V. Putina môžu v Rusku vychádzať, dlhodobo, nejaké „nezávislé noviny“ a môžu „obraňovať slobodu prejavu“? Ako to, že ich Kremeľ, nedal otráviť Novičokom, či nebodaj zavraždiť. Tak, ako to západná, slobodná žurnalistika a mierotvorné západné inštitúcie, napr. EÚ, aby sme zostali doma, resp. NATO, vždy deklarujú, ak sa niekomu, čo propaguje západnú demagógiu, niečo negatívne stane v Rusku, či niekde vo svete? Napr., ako to tvrdia o otrávení Navaľného, či smrti Politkovskej. Je možné, že v tom Rusku asi predsa len môže existovať aj alternatívna žurnalistika, ktorú aj „ocenením a finančnou injekciou“ západ podporuje? No, ja ani neviem!

Nositelia Nobelovej ceny za mier. Foto: Pravda

Táto téma je uvedená aj v Pravde. Dovoľujem si citovať dva diskusné príspevky, hoci je tam ich viac dobrých, podľa môjho názoru najvtipnejšie a sem sa hodiace:

  • Monika T. nič? Je najbohatšou novinárku, ziape na tlačovkách ako besná suka a metál nikde? Čo taká ženička v domácnosti Cichanovská? Alebo Bárdy? Tí si majú utrieť hubu? Kde je objektivita? (dudvah2)
  • Deset nominací na Nobelovu cenu míru za rok 1939 dostal bývalý československý prezident Edvard Beneš, který v září 1938 pod tlakem přijal Mnichovskou dohodu. Stejný počet nominací získal i tehdejší britský premiér Neville Chamberlain, jenž dohodu podepsal. Na cenu byl navržen i nacistický diktátor Adolf Hitler. (aachtung)

Dobrí a zlí ŠTBáci.

04.02.2023

Objavením vlastnoručne (vlastnou krvou sa podpisovala zmluva s diablom len v rozprávkach) písaného súhlasu na spoluprácu s ŠTB vysokého štátneho úradníka – ministra, sa opäť, na chvíľu, rozprúdila diskusia o tejto organizácii minulého režimu. Z vyjadrenia vlastného „vykonávateľa“ spolupráce, ako aj mnohých jeho súputníkov, či aj hovorcu [...]

M. Dzurinda opäť „kalí vodu“!

03.02.2023

Expremiér M. Dzurinda ako kostlivec sa znovu objavil na slovenskej politickej scéne, z ktorej pred mnohými rokmi bol nútený odísť. Z európskej politiky sa však úplne nevytratil. Dočasne pôsobil ako poradca niektorého ukrajinského prezidenta, ale najme ako predseda Centra Wilfrieda Martense pre európske štúdie. V tejto súvislosti mi poslal môj priateľ, [...]

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

28.01.2023

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi [...]

Maroš Žilinka

Žilinka o byte svojej dcéry na Boroch. Zaťahujú rodinu do útokov proti mne, sťažuje sa

07.02.2023 20:33

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že byt jeho dcéry má súvis s rozhodovaním v prípade Jaroslava Haščáka.

zemetrasenie, Turecko

Zemetrasenie: zatlačia Rusi na Bašára Asada, aby sa k ľuďom dostala pomoc?

07.02.2023 20:00

Zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, si už vyžiadalo viac ako 5 000 obetí. Dostane pomoc k ľuďom, ktorých zasiahla katastrofa?

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

zlodej, Ružinov, polícia pátra

Vykradol byt v Ružinove, no bola v ňom kamera. Ak ste ho na videu spoznali, pomôžte polícii

07.02.2023 18:41

Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti trestného činu porušovania domovej slobody a krádeže. Stalo sa to včera v Ružinove.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 344610x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie