Založ si blog

„Polak, Węgier, dwa bratanki“, alebo veto rozpočtu EÚ.

Z agentúrnych správ sa dozvedáme, že rozpočet Európskej únie na ďalších sedem rokov vo výške 1074 miliárd € a fond obnovy s názvom Next Generation EU na riešenie ekonomických dôsledkov koronakrízy vo výške 750 miliárd  €, je ohrozený. Je to z dôvodu nesúhlasu predstaviteľov Maďarska a Poľska. Je to zlá správa, najmä pre koronakrízou a niektorými vládami postihnuté Slovensko. Pre mňa, jednoduchého (naschvál som nepoužil „obyčajného“) človeka je dôvod veta nepochopiteľný – „Maďarsko a Poľsko naďalej nesúhlasia s tým, aby sa vyplácanie európskych peňazí spájalo s ochranou demokratických hodnôt.“ Oba tieto štáty však opakovane deklarujú, že princípy demokratických hodnôt je pre nich zásadné a ústavou garantované. Najmä Poľsko sa „vytešuje“, že sa im podarilo poraziť socialistický režim a nastoliť demokraciu. Podľa európskych prieskumov je pre Poliakov najdôveryhodnejším  partnerom USA, talón demokracie.

Premiér Orbán, v súvislosti s vyjadrením nesúhlasu, parafrázoval Rakúsko – Uhorsko cisára Františka Jozefa po vypovedaní vojny Srbsku v roku 1914 – „Všetko sme zvážili, všetko sme rozmysleli“. Ako dopadlo Rakúsko – Uhorsko v tejto vojne, všetci vieme. Aby aj teraz nedopadli  tak katastrofálne ako vtedy a s nimi aj my všetci.

Premiéri Maďarska a Poľska rokovali nedávno bilaterálne v Budapešti (už nie V4) a opakovane vyjadrujú vzájomnú podporu.  Vydali aj pomerne tvrdé stanovisko o možných dôsledkoch súčasného sporu. Poľský premiér dokonca predpovedal rozpad Európskej únie pre mechanizmus ochrany právneho štátu.

Ten, kto pozná stredoeurópsku históriu vie, že výborné Maďarsko – Poľské vzťahy sú už staršieho dáta. Zo 16. či 18. storočia pochádza v Maďarsku a v Poľsku dobre známe „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.“ , resp. „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.” („Poliak, Maďar – dvaja dobrí priatelia, spolu bojujú, spolu pijú“ – voľný preklad).

Zdroj: Derzsi Elekes Andor , https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39141148

S týmto príslovím prišli poľskí šľachtici, ako vyjadrenie, že tieto dve krajiny majú podobný režim (v tom čase) – obe sú „šľachtické“ republiky, parlamentný systém riadený šľachticmi. Odtiaľ pochádza aj poľské slovo rokosz, ktoré sa používalo v zmysle „ozbrojeného, ​​pololegálneho spiknutia  proti kráľovi a ochrany šľachtických práv“. Termín pochádza podľa miesta hromadných (verejných) šľachtických zhromaždení konaných na Uhorskom Rákosskom poli.

Podobný bol aj spôsob života poľských a maďarských šľachticov. Používali rovnakú zbraň a bojovali rovnakým bojovým štýlom. István Báthori po zvolení za poľského kráľa (1576), uskutočnil vojenskú reformu, ustanovil jednotku husárov umiestnených na krídlach bojových zoskupení. Povolal prvých šabliarov zo Sedmohradska, v dôsledku čoho sa bojové umenie šermu rozšírilo aj u nich.

Ba, čo viac. Podľa nedávno zverejneného výskumu môže mať uvedené príslovie dokonca genetický základ. Mutácia R1a1 na chromozóme Y je najbežnejším genofondom v Európe v dvoch krajinách, v Poľsku a Maďarsku. Výskyt je u týchto etnických skupín medzi 56-60%. Prítomnosť mutácie naznačuje, že tieto dva národy pochádzajú zo spoločného predka, ktorý žil asi pred 10 000 rokmi.

Už sa nedivím, že súčasná Maďarská a Poľská politika má k sebe tak blízko.

Zdroj: Vlastná skúsenosť, agentúrne správy a internet

Paradoxy a nezmysly tejto vlády!

27.02.2021

Žijeme zvláštnu dobu. Za môj, nie krátky život, som toľko paradoxov, rozporov a nezmyselných vyhlásení od našich vládnych činiteľov, ešte nezažil ( a to som zažil aj Biľaka). Narodil som sa tesne pred vypuknutím SNP, tú prvú som prežil v nevedomí, ďalšie dve SNP – plošné testovania, ako to definoval hlavný križiak vlády vo [...]

Chcel by som byť teraz u nás psom, alebo prečo to majú psy lepšie.

06.02.2021

Je ťažká doba, obzvlášť na Slovensku. Nielenže nás gniavi Covid, ale aj naša vláda. Rozhodne je kríza. Aj vláda je krízová, nieže by krízu riešila, ale ju vytvára, znásobuje, zosilňuje. Týka sa to nášho každodenného života. Zmätky, ktoré vytvára a ako zmätočne riadi štát, môžeme vidieť v priamom prenose. Ako zasadá vláda, tento náš najvyšší [...]

Prečo nás Čína predbehla? Poučí sa naša vláda?

31.01.2021

Terajšia pandemická situácia nemá negatívny dopad len na súčasnosť, prepadom ekonomiky, krachom podnikov a podnikateľov a v neposlednom rade kolapsom nemocníc a zvýšeným úmrtím, nielen na Covid a s Covidom, ale aj pre odklad iných, ako akútnych zdravotných úkonov. Negatívny dopad má aj do budúcnosti. Možno hospodárstvo sa za niekoľko málo [...]

koronavírus vakcína očkovanie

ŠÚKL eviduje do konca februára 1612 hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti covidu

03.03.2021 13:20

Z toho 23 hlásení bolo zaslaných do európskej databázy. Doposiaľ 44 hlásení vyhodnotili ako závažné.

Marian Kočner

NAKA zo sledovania novinárov obvinila aj Kočnera či Tótha

03.03.2021 13:04

Podľa svedeckých výpovedí v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sledovací tím financoval odsúdený Marian Kočner a riadil ho Peter Tóth.

Igor Matovič

Koalícia o rekonštrukcii, Matovič zasa o Sputniku

03.03.2021 12:35

Podľa premiéra Matoviča mnohým vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby na Slovensku zomieralo čo najviac ľudí a trpela ekonomika.

Akcia Víchrica

Žilinka zrušil obvinenie sudcovi Kolcunovi z akcie Víchrica, čiastočne vyhovel Urbancovej

03.03.2021 12:17, aktualizované: 13:06

Žilinka rozhodol o sťažnostiach piatich sudcov proti uzneseniu prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry o vznesení obvinenia zadržaných v rámci minuloročnej akcie Víchrica.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 137065x
Priemerná čítanosť článkov: 6230x

Autor blogu

Kategórie