Založ si blog

Dopad sankcií na obyvateľov EÚ, podľa vyjadrenia V. Orbána.

Pri pozeraní MS v hádzanej na maďarskej TV stanici, oni vysielajú všetky zápasy lebo sú účastníkmi turnaja, počas prestávky v krátkych správach uviedli, že predseda vlády V. Orbána vo svojom pravidelnom vystúpení v maďarskom rozhlase sa zásadne dištancoval od vojny na Ukrajine. Keďže ma to zaujalo, lebo je asi jediný z predstaviteľ EÚ, ktorý vybočuje z veľmi agresívneho trendu ostatných predstaviteľov EÚ a (podľa jeho vyjadrenia), tak chráni záujmy Maďarska, tak som si ho vypočul na YouTube. Stručne si dovoľujem parafrázovať niektoré časti jeho zaujímavého a málo vídaného prejavu.

Maďarský premiér V. Orbán v maďarskom rádiu (YouTube)

Pán Orbán závažné rozhodnutia svojej vlády konzultuje s maďarským národom. Volá sa to „národná konzultácia“. Je to formou listu – dotazníka pre každého občana Maďarska. Každý občan list dostane od vlády domov a môže vyjadriť svoj názor na dotazovaný problém. Dotazník odošle (alebo neodošle) späť vláde. Ostatná konzultácia s národom sa týkala postoja k vojne na Ukrajine. Zhodou okolností spätne reagovalo cca 1,4 mil. obyvateľov, čo je takmer rovnaký  počet ako sa zúčastnilo ostatného referenda u nás. Hoci absolútnej hodnote je to takmer rovnaký počet, percentuálne je nižšie, ako naše referendum (tam je 8 mil. voličov), napriek tomu názor obyvateľstva berú vážne (na rozdiel od našich súčasných vládnych predstaviteľov, ktorých názor obyvateľstva nezaujíma). Pán Orbán argumentuje logický tým, že každý má možnosť vyjadriť svoj názor a kto sa nevyjadrí, ten “to necháva” na ostatných, resp. na svojich vládnych predstaviteľov.

Vo svojom prejave, aj nanzáklade vyjadrenia obyvateľov, sa výrazne dištancoval od vojny na Ukrajine aj voči sankciám proti Rusku. Povedal, že odhady uvádzajú asi 100 tis. padlých na oboch stranách konfliktu, čo predstavuje desiatky  tisíc vdov, sirôt, nešťastných matiek, atď. Maďari sa preto zaviazali, že do žiadnych vojenských konfliktov žiadne zbrane na zabíjanie posielať nebudú a toho sa aj držia. Komentoval aj prípad Nemecka a ich tankov Leopard 2. Nemci pôvodne do oblasti konfliktu posielali len prilby s tým, že neposielajú zbrane na zabíjanie. Európski činitelia a NATO “prinútili” Nemcov ustúpiť zo svojho protivojnového úmysľu .

Zabŕdol aj do úvahy, kto je vlastne účastníkom tejto vojny? Podľa neho, všetci tí, čo posielajú zbrane jednej, či druhej strane konfliktu, sú aktívnymi účastníkmi vojny. To, či krajiny EÚ bojujú proti Rusku alebo nie, nie je otázkou úsudku vlastných politikov, ale toho, čo si o tom myslí strana, proti ktorému zbane posielajú. Podľa tejto úvahy, aj Slovensko je účastníkom vojny na Ukrajine, o to viac, že s oficiálnym súhlasom hlavy štátu tam bojujú aj štyria Slováci.

Sankcie zavedené proti Rusku, podľa neho, Ukrajine nepomáhajú a Rusko nepoloží na kolená. Spôsobujú však veľké ekonomické straty pre vyhlasovateľov sankcií. Nemci údajne vypočítali, že z dôvodu zavedených sankcií v roku  2023 prídu o 175 mld. EUR, čo je rádovo vo výške maďarského ročného HDP. Pán Orbán dal vypočítať straty z dôvodu sankcií na Maďarsko, podľa nemeckej metodiky. Predstavuje to  3764 mld. HUF, čo je 4,8 percent maďarského HDP, a je vo výšky ročného príjmu z daní fyzických osôb.

Uviedol, že údajne EÚ plánuje zaviesť nové sankcie aj voči ruskej atómovej energetike, čo rozhodne bude vetovať. P. Orbán nesúhlasí s takými sankciami, ktoré sa negatívne dotknú Maďarska a ktoré sú voči Maďarsku “indiferentné”, tie toleruje. Podľa mojej mienky, Brusel škrtením finančných prostriedkov z EÚ, prinúti aj Maďarov sankcie podporiť, čoho sme boli svedkami aj v nedávnej minulosti. Poslúchneš, dostaneš peniaze, neposlúchneš, nedostaneš a niekoľko miliard z EÚ nemôže nezohľadniť ani premiér Orbán.

O neefektívnosti sankcií proti Rusku sme sa mohli dočítať aj zo zverejneného štúdia amerického think-tanku – Silverado, zverejneného v Denníku N pod názvom „Ruský dovoz sa zvýšil na úroveň spred vojny. Výpadky z EÚ nahradila Čína, sankcie sa obchádzajú cez tretie krajiny“.  Podotýkam, že tých ssankcií EÚ už bolo 10. Naši vládni činitelia a masovo – komunikačné prostriedky zdôvodňujú závratnú infláciu a neúmerné zvyšovanie cien energií, čo vyvoláva zvyšovanie všetkých cien, “konfliktom na Ukrajine”. Áno, konflikt na Ukrajine je zrejme dôvod, ale príčina je v zavedených sankciách proti Rusku a výsledok dopadá na všetkých nás, možno viac ako na adresáta týchto, európskych sankcií.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413615x
Priemerná čítanosť článkov: 3939x

Autor blogu

Kategórie