Založ si blog

Mičovský – Budaj, spor o vlka.

Vonku zúri Covid, Matovič má vybité poistky, ako to sám povedal a chrlí ďalej nezmysly zrejme prepnutý na batérie. Jeho ministri z  vládnej strany OĽaNO – hominum vulgaris sa sporia, čo s odstreľom vlkov. Vzhľadom k nedobrým vzťahom ministra pôdohospodárstva, pôvodne lesníckeho aktivistu, k väčšine poľnohospodárom zastúpených najmä v SPPK, chce obetovať aspoň 50 jedincov na zmiernenie ich hnevu, hoci tvrdí, že: „Na ministerstve sme sa nerozhodli na základe spoločenskej objednávky, ani na základe získania politických bodov, ale hlavnú rolu hrali fakty a potreby krajiny,“ . Aj v Pravde o tejto téme môžeme čítať viac v sekcii Ekonomika/Krajina. Niektorí poľnohospodári sa vyjadrili, že “…ak obmedzujeme počty raticovej zveri, musíme obmedzovať aj počet vlkov” (hoci, podľa mňa je to na úrovni EQ 10, ako to uvádzal náš premiér v súvislosti s jedným jeho ministrom). Mne sa zdá, že v tomto spore ide najmä o uspokojenie, či ukojenie “krvilačnosti” poľovníkov. Tí síce tvrdia, že “len” regulujú počty voľne žijúcej zveri a strieľajú len “neperspektívne a choré kusy”, avšak keď ukazujú svoje trofeje, vždy sú to výstavné kusy. Zdokonaľujú aj svoj lovecký arzenál. Pušky s ďalekohľadom sú už samozrejmosťou, o chvíľu možno aj s laserovým zameriavačom, či samo navádzacími nábojmi! Človek už tak zdevastoval prírodu, že možno už ďalšie tisícročie ani neprežije. Za svojej mladosti som ešte videl na poliach pobehujúcich zajacov. Dnes ani náhodou. Čo poľnohospodári nezničili, to poľovníci vystrieľali. Keď som ešte aktívne pôsobil na SPU, na moju veľkú radosť, sa v Botanickej záhrade objavil znenazdajky jeden zajac poľný. Keď to zbadali poľovníci, hneď ho chceli zastreliť. Mal som čo robiť, aby som úbohého zajaca zachránil.

Čo keby aj riešenie tohto problému nechali poľnohospodári na samu prírodu a nie na poľovníkov. Pán minister Mičovský sa odvoláva na matematický model – “Ročný čistý prírastok (vlkov  pozn.) bude stanovený pomocou matematicko-štatistických modelov,…“. Čo keby sa pozrel aj na iné modeli, ktoré simulujú vývoj počtu „korisť – predátor“? Tých modelov je veľa, napr. tento:

Zdroj: http://www.bio.miami.edu/tom/courses/bil358/preddiscuss.html

„Predátor“ – môže byť napr. spomínaný vlk a „korisť“, napr. raticová zver či diviak, ktorých stavy poľnohospodári chcú znižovať. Je pravdou, že stav predátorov v tomto modeli sa neznižuje, čo je dobré, ale pri vhodne nastavených počiatočných podmienkach ich stav môže byť udržiavaný, aj bez zásahu poľovníkov, v rozumných medziach.

Návodov, ako chrániť poľnohospodárske úžitkové zvieratá, je vo svete veľa. V diskusii v Pravde jeden diskutér píše: „V Poľsku je vlk celoročné chránený a chovatelia majú menšie straty , pretože sa venuje ochrane stád . Ochrana nie je jeden pes na reťazi , podľa slovenských zvykov . Ak nevedia ako na to stačí ísť na Kaukaz , tisícové stáda oviec a kôz bez elektrického ohradnika , ale okolo stáda sa pohybujú ovčiarski psi , z ktorých ide strach už na pohľad . Len o toho strážneho psa sa treba starať , treba ho vychovávať od mala, aby si zvykol na stádo , aby jeho výcvik smeroval k tomu , že toto je jeho stádo a nie priviesť k stádu dospelého psa , tomu je to stádo ukradnuté .“ (cit. nick OtakarPolák). Mne sa zdá, že takto, bez zásahu ministra pôdohospodárstva a poľovníkov, by bol aj vlk živý a ovca celá. Samozrejme, že poľovníci by neboli spokojní, ale mohli by strieľať na asfaltové holuby. V ankete v Pravde sa viac ako 70% vyslovilo za ochranu vlka.

Umelá inteligencia vo vojne?

17.03.2023

Nedávno som niekde čítal, že pravdepodobne do boja nad Ukrajinou môžu zasiahnuť stovky dronov s umelou inteligenciou. O umelej inteligencii (UI) sa v ostatnom období veľa hovorí, aj v súvislosti so spustením skúšobnej prevádzky „umelej inteligencie“ (tuším) na SAV. Samozrejme, systém má obmedzenia, svoje limity, ako sa aj uvádza: May occasionally [...]

Mala by Kurilovská odstúpiť? Už dávno!

15.03.2023

Nedávno sme mohli v správach sledovať tragickú udalosť na policajnej akadémii. Išlo o vážne poranenie strelnou zbraňou, ktorá v krúžku nemala čo robiť a už vôbec nie s ostrím nábojom. O túto „udalosť“ nešlo pri policajnej prestrelke, ale v škole, aj keď v mimovyučovacom procese, teda zrejme na streleckom krúžku. Vžime sa do [...]

Nespravodlivo vysťahovaní …

11.03.2023

Poznámky k článku M. Čaploviča: Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni (Pravda 8.3.2023) Pán redaktor M. Čaplovič napísal v Pravde “názor” pod názvom “ Štyria Matovičovi poslanci blúznia o možnom pamätnom dni”, v ktorom spochybnil ich úsilie aby parlament vyhlásil 12. apríl za Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených [...]

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Sanduová

Z moldavčiny je rumunčina. Ako to súvisí s Putinovou agresiou?

25.03.2023 18:00

Moldavská prezidentka Maia Sanduová podpísala dekrét o premenovaní štátneho jazyka krajiny z moldavčiny na rumunčinu. Čo na to Moskva a Bukurešť?

Lászlo Sólymos

Sólymos: Ak v septembri neuspejeme, môže to znamenať koniec menšinovej politiky

25.03.2023 17:50

Najbližšie parlamentné voľby budú podľa neho míľnikom pre menšinovú politiku na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 413788x
Priemerná čítanosť článkov: 3941x

Autor blogu

Kategórie