Ďalší „výpad“ proti § 363, teraz od prezidentky.

21. januára 2023, ninko, Nezaradené

Nedávno sme sa zo správ dozvedeli, že p. prezidentka SR sa obráti na ÚS, vo veci často pertraktovaného § 363. Nadobudla totiž dojem, že  „paragraf 363 nie je v súlade s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.“ (Cit. Pravda). Pre mňa  je zarážajúce, že v p. prezidentke ako právničke, skrsla táto myšlienka až po niekoľkých rokov v najvyššej štátnej funkcii. Takže je tu riziko, že tento § sa dlhodobo používal, hoci bol v rozpore s ústavou SR a aj s medzinárodnými dohovormi SR. (Mal by za to niekto zodpovedať?) Pani prezidentka nadobudla dojem, že: „…terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu.“ Vo mne, ako v občanovi SR, z medializovaných rozhodnutí podľa § 363, sa zvyšuje „dôvera v justíciu“, a to napriek všetkému, čo sa v našej justícii deje. Myslím si, že práve JUDr. Žilinka, je svetlo v tmavom tuneli našej justície. Tento § práve zabraňuje svojvôli policajtov – vyšetrovateľov, bezdôvodne a protiprávne šikanovať kohokoľvek, či už je to člen (najmä) opozície, ale aj hociktorého občana SR. Je zaujímavé, že najväčšie protesty medzi niektorými koaličnými poslancami, ku ktorým ja mentálne zaraďujem aj p. prezidentku, vznikli po aplikácii tohto §  na významných členov opozície, ako napr. pp. Fico, či Kaliňák, atď.

Aj ďalšie vyjadrenie p. prezidentky je viac ako zarážajúce: „Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku.

Podľa prezidentky: „Súčasná úprava paragrafu 363 podľa názoru hlavy štátu okrem zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej, „neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu, či právo na súdnu ochranu.““

Tento § práve zamedzuje svojvoľnému šikanovaniu občanov SR a zabraňuje zneužitiu (brutálnej policajnej moci). Tí, ktorí mali do činenia s našimi vyšetrovateľmi, dobre vedia o čom hovorím. V prípadoch, kedy p. GP použil tento paragraf nepovedal, že políciou obvinení nie sú vinní, nenahradil súdne rozhodnutie, ale zrušil obžalobu, ktorá musí byť zákonná a spĺňať zákonom stanovené parametre.

Vo mne, ako občanovi SR, práca a činnosť p. GP vyvoláva dobrý dojem a právnu istotu.