Nenecháme sa zmiasť lžami o vojne na Ukrajine, p. prezidentka

6. apríla 2022, ninko, Nezaradené

Pani prezidentka nás vo svojom Facebook-u nás vyzvala: „Nenechajme sa zmiasť lžami o denacifikácii, o biologických zbraniach, o obkľúčenom Rusku, ktoré vykonáva „špeciálnu vojenskú operáciu“ na oslobodenie Ukrajiny.“ Nakoľko nie som priateľ p. prezidentky, ani na FB a nie som ani jej follower, tak túto jej výzvu som si prečítal v Pravde. Keďže sme (aby som používal 1. p. pl., ako p. prezidentka),  zlikvidovali u nás všetky zdroje informácií ktoré by mohli informovať ináč, ako je vaša predstava, tak lžiam o vojne na Ukrajine, ktoré šíria zostávajúce, teda vládou a aj vami povolené médiá, rozhodne neverím. To, že nie som sám, kto lžiam neverí, vidieť z nemála blogov, tu v Pravde. Veľa tvrdení vyzerá veľmi nepravdepodobne a majú celý rad logických nedostatkov. Iní blogeri to tu popísali úplne presne. Takže dobre, p. prezidentka, že vyzývate národ, aby lžiam o vojne na Ukrajine neverili, myslím si, že im málokto verí, a to možno aj bez vašej výzvy.

Pani prezidentka nás ďalej vyzýva: „Slobodná Ukrajina je kľúčová pre bezpečnosť Slovenska. Ukrajina na ceste k európskej integrácii bude po vojne znamenať rozvojový potenciál aj pre našu krajinu,“… „Ako dodala, množstvo utečencov z Ukrajiny je dnes pre nás náročnou výzvou, tí ktorí tu ostanú, sa však môžu stať prínosom. (Cit. Pravda).

V tomto výroku p. prezidentky je obsiahnutý celý problém vojny na Ukrajine. Kapitalizmus, kde meradlom úspešnosti a blahobytu je množstvo kapitálu, sa potrebuje expandovať. Čiže nové trhy a novú, najmä lacnú pracovnú silu. Ukrajina to ideálne spĺňa, je veľká a miestne mzdy nízke. Bývalé štáty východného – socialistického bloku, tiež neprijali medzi seba z lásky k človeku. Boli sme pre už nasýtený západný trh novým priestorom na realizáciu svojich výrobkov a lacná pracovná sila. Koľko západných firiem sa k nám „nasťahovali“ a keď sa pre nich otvorili nové, lacnejšie možnosti, tak sa tam odsťahovali, napr. do Rumunska či Bulharska. Aj súčasné financie z Eurofondov, ktoré nám EÚ poskytuje, sa vytvoria u nás, realizáciou ich – západných produktov, nezriedka vyrábaných a realizovaných u nás. Vracajú nám len časť svojho zisku. Pani prezidentka to pomenovala presne, určite nechtiac: „Ukrajina na ceste k európskej integrácii bude po vojne znamenať rozvojový potenciál aj pre našu krajinu“, hoci si ja myslím, že to bude znamenať rozvojový potenciál pre západnú časť Európy a nie pre nás.

Západný svet musel vedieť, že čím bližšie posúva k Rusku svoje zbrane, tým je väčšia pravdepodobnosť vojnového konfliktu. (Nakoniec to správne povedal p. Doc. V. Palko v jednej TV relácii). Vojnový konflikt, aj potenciálny, je výborným dôvodom zbrojenia, teda ďalšieho vývozu zbraní a tvorenia zisku – kapitálu. Aj teraz vidíme v praxi začiatok nového kola zbrojenia. Zbroja aj tradične neutrálne štáty, ako Švédsko či Fínsko. O Slovensku, čo sa nás najviac týka, ani nehovoriac. Vojnová „hrozba“ je najlepším dôvodom na tolerovanie svojimi občanmi zbytočných výdavkov na zbrojenie. Aj my, miesto investovaní do škôl, ,zdravotníctva. … budeme kupovať drahé, a zbytočné, americké, či Fínske zbrane. Však v Európe je pomaly viac amerických vojakov, ako európskych a americký generál volá po nových základniach v Európe s tým, že „veľa štátov si to rád zaplatí“, napr. Poľsko, Litva, či Lotyšsko.

Pani prezidentka nás vyzýva, aby sme neverili ani „obkľúčenému Rusku“. Áno, zatiaľ nie je a úplne ani nemôže byť obkľúčené. Ale čo pokusy vstupu do NATO na Kaukaze či v strednej Ázii? „Obsadením“ Ukrajiny sa však „dotyková“ zóna zväčší 3 136 km. Takže Rusko bude z východu kompletne „chránené“ zbrojným potenciálom NATO, keď zvážime aj nedávnu výzvu Stoltenberga, že Fínsko a Švédsko je vítané v NATO a námorníctvo, najmä USA v Čiernom mori je ako doma.

Prezidentka upozornila, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine čelíme množstvu klamstiev. „Cieľom týchto lží je zneistiť nás, urobiť z nás cynikov, ktorí neveria ničomu, a preto nepomôžu nikomu,“ dodala Čaputová. Ako príklad uviedla i tvrdenia o potrebe denacifikácie Ukrajiny, ktorej prezident Volodymr Zelenskyj má pritom židovský pôvod. Áno Zelenskyj, podľa správ je rusky hovoriaci ukrajinský žid. Neviem, či p. prezidentka žila na Ukrajine. Ja som tam žil, síce už dávnejšie, dlhší čas v Odese, kde týmto hovorili „jevrej“ a nemali ich veľmi radi. Ale možno sa to už zmenilo. Neviem ani, prečo p. prezidentka jeho pôvod sem „motá“? Možno len preto, že jej status písal niekto podobný, ako jej nedávny poradca p. Leško, teraz poradca premiéra. Tento bývalý novinár pracujúci v tlačovom orgáne ÚV KSS – Nové slovo, onoho času chválil sovietske mierové iniciatívy. Napr. fragment jeho článku:

No čo už, lžiam jednoducho sa nemá veriť. Myslím si, že väčšina Slovákov im ani neverí, a keď p. prezidentka im verí, je to smutné, alebo len „rapoce“ čo sa od nej žiada? Ja som odporca akéhokoľvek násilia, nieto ešte vojny. Odsudzujem vojnu na Ukrajine, ale myslím si, že vinu na nej nenesie len Rusko.